szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

6 nowych obrazów zidentyfikowanych jako dzieła holenderskiego mistrza, Herculesa Seghersa

21.09.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

XVII-wieczny holenderski malarz i grafik, Hercules Seghers, zasłynął jako autor około 12 imponujących dzieł wykonanych w ciągu całego swego życia. Ostatnio jednak, zespół badaczy z Rijksmuseum w Amsterdamie zidentyfikował kolejne 6 obiektów jako prace malarza. 4 z nich były dotąd zupełnie nieznane publiczności.

Hercules Seghers, Skalisty pejzaż,

Hercules Seghers, Skalisty pejzaż,

Dzieła malarskie ulubieńca Rembrandta, który posiadał w swojej kolekcji aż 8 obrazów mistrza, nierzadko określano mianem „drukowanych obrazów” ze względu na niekonwencjonalną wówczas technikę, którą stosował.

Historycy sztuki pierwotnie zidentyfikowali od 10 do 12 obrazów, których technika wykonania wskazywała na autorstwo Seghersa. Jednakże, ostatnie szeroko zakrojone badania twórczości holenderskiego malarza, prowadzone przez zespół specjalistów z Rijksmuseum i polegające na wyczerpującej analizie określonych materiałów i technik przez niego używanych, rzuciły nowe światło na tę kwestię. Nowymi dziełami przypisanymi Seghersowi okazały się: „Leśna ścieżka” (płótno na desce, 1618-20), „Pejzaż z wiatrakiem” (płótno, 1620-25), „Górski pejzaż” (deska, 1625-30), „Rzeczny pejzaż z postaciami” (deska, 1625-30), „Panoramiczny pejzaż z dwiema wieżami” (deska, 1625-30), a także „Panoramiczny pejzaż z miastem nad rzeką” (deska, 1625-30).

Hercules Seghers, Miasto z czterema wieżami, 1631

Hercules Seghers, Miasto z czterema wieżami, 1631

Taco Dibbits, dyrektor amsterdamskiego Rijksmuseum, mówi, iż bardzo rzadko zdarza się sytuacja, kiedy do tak niewielkiego dorobku twórczego artysty dodaje się tak dużą ilość nowych obrazów. Dlatego też, instytucja jest dumna, że może pokazać wiele nieznanych dotąd prac jednego z najbardziej innowacyjnych malarzy holenderskiego złotego wieku.

Retrospektywa twórczości Seghersa zostanie otwarta w Rijksmuseum 7 października i zaprezentuje zarówno znane dzieła artysty, jak i „nowe obrazy”, które, gdyby nie zostały zidentyfikowane, nadal zasilałyby prywatne kolekcje. W przyszłym roku natomiast, wystawa zostanie przeniesiona do nowojorskiego Metropolitan Museum of Art.

Hercules Seghers, Pejzaż

Hercules Seghers, Pejzaż

Prace takie jak „Leśna ścieżka”, „Panoramiczny pejzaż z miastem nad rzeką” czy „Panoramiczny pejzaż z dwiema wieżami” znajdowały się dotąd w prywatnych kolekcjach. Wystawa będzie zatem pierwszą okazją do zaprezentowania tych dzieł publiczności. Z kolei, na przykład, „Górski pejzaż”, znajdujący się na co dzień w Hovingham Hall w Anglii, pokazywany był ostatnio prawie 50 lat temu.

Wystawę twórczości Herculesa Segersa będzie można oglądać w amsterdamskim Rijksmuseum do 8 stycznia 2017 roku.

Fot. (góra) Hercules Seghers, Krajobraz Rhenen, 1625-30

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017