szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Fotorelacja z wystawy Mariusza i Katarzyny Kałdowskich w Galerii Triada

21.09.2016

Polska: wydarzenia

To pierwsza wspólna wystawa w Polsce małżeństwa Mariusza i Katarzyny Kałdowskich, którzy po wielu latach pobytu i twórczości w Wielkiej Brytanii powrócili do rodzimych stron. W obrazach wystawianych w Galerii Triada będzie można odnaleźć inspiracje Monetem i Turnerem. Artyści przedstawiają siłę natury w wielu odsłonach, od abstrakcyjnych klimatów, czy morskich pejzaży po bliskie ujęcia polskiej przyrody.

KATARZYNA KAŁDOWSKI

Malarka i kurator wystaw. Do 2014 roku tworzyła i wystawiała przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, gdzie spędziła większość swojego dorosłego życia.  Jest z wykształcenia prawnikiem, jednak jej pierwotne zamiłowanie do sztuki, ponownie wskrzeszone przez męża Mariusza, zaowocowało niepohamowaną chęcią tworzenia. Artystycznie dokształcała się w renomowanym londyńskim Central St. Martin’s na wydziałach kuratora wystaw, ceramiki i technik graficznych.  

Brała udział już w ponad 50 wystawach, między innymi w słynnej galerii The Mall w Londynie. Podczas pobytu w Wielkiej Brytanii była aktywnym członkiem kilku organizacji artystycznych, w tym APA (Zrzeszeniu Polskich Artystów Plastyków w Wielkiej Brytanii), gdzie zasłynęła jako kurator merytoryczny i mentor wystawy ‘Legacy’, która była hołdem dla polskich malarzy z początków XX wieku oddanym przez artystów z początków XXI wieku. Częścią tej wystawy był ogromny fryz „Stworzenie świata za Witkacym” namalowany przez 9 artystów zmotywowanych przez Katarzynę Kałdowski. Fryz ten znajduje się aktualnie w zbiorach sztuki emigracyjnej na Uniwersytecie w Toruniu.  

W swoich obrazach artystka eksperymentuje pomiędzy różnymi technikami. Od malunków zainspirowanych Turnerem, czy szybkich zoologicznych akwareli – do abstraktu i avant-garde. Od sztuki tradycyjnej do konceptualnej i z powrotem, malarka używa różnorodnych styli, odpowiednich do zamierzonego klimatu lub przesłanki obrazu.

MARIUSZ KAŁDOWSKI                                       

W 1987 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie.  Jest malarzem, rysownikiem i grafikiem. Do dziś miał prawie 300 wystaw, z czego większość w Wielkiej Brytanii.

W latach 2002 – 2013 był artystą rezydentem londyńskiego Regent’s Parku, a od 2009 roku, również jako artysta rezydent, maluje ogrody powiernictwa narodowego National Trust. Za swoje pejzaże był wielokrotnie nagradzany, m.in. przez wydawcę ‘The Artist Magazine’, a także  Windsor & Newton, Pro Arte, Caran D’ache i Royal Talens i wiele innych.

Jego portrety, które są istotną cześcią twórczości malarza, Ryszard Kapuściński nazwał „pejzażami duszy”. Namalował m.in. portrety Sir A. Panufnika, Feliksa Topolskiego, Francis’a Bacona, Luciana Freuda, Brittena. Jest portrecistą rodziny Olsen – armatorów, właścicieli Fred Olsen Cruise Liners.

Natomiast miłość artysty do muzyki zaowocowała wieloma projektami malarskimi, w duzej skali, takimi jak: „Cztery pory roku. Cztery pory życia” (22-metrowy obraz inspirowany muzyką A.Vivaldiego); do utworów A.Piazzolli; „Obrazki z wystawy” do muzyki Musorgskiego oraz kompozycje Chopinowskie. Z jego obrazami występowali: P. Paleczny, K. Kenner, R. Blechacz, P. Wakarecy oraz regularnie Orkiestra ‘Amadus’ z Poznania.

Wystawa potrwa do 29 września.

Fot. (góra) Katarzyna Kałdowski, Kolory natury 100x100cm

źródło: materiały organizatora

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

 

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.