szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Portret jednej z pierwszych brytyjskich malarek kupiony przez londyńskie Tate Modern

22.09.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Muzeum Tate Modern w Londynie nabył rzadki portret autorstwa Joan Carlile, który obecnie stanowi najwcześniejszy w całym zbiorze instytucji obraz namalowany przez kobietę. Pracę odkryto na jednej z aukcji sztuki, odbywającej się w Wielkiej Brytanii.

Joan Carlile, Portret kobiety (prawdopodobnie Lady Anne Wentworth)

Joan Carlile, Portret kobiety (prawdopodobnie Lady Anne Wentworth)

Joan Carlile to jedna z pierwszych profesjonalnych malarek brytyjskich. Znana była z wykonywania miniaturowych kopii włoskich dzieł oraz portretów. Nabyty przez londyńskie muzeum portret jest jednym z nielicznych obrazów tej artystki, które przetrwały do dziś. Zakup jej pracy wskazuje nowy kierunek zainteresowań muzeum Tate Modern, którym jest pozyskiwanie do swojej kolekcji prac artystek.

Portret Joan Carlile datowany jest na lata 1650-1655. Przedstawia on niezidentyfikowaną kobiecą postać. 10 grudnia 2014 pojawił się on na licytacji domu aukcyjnego Woolley & Wallis w Salisbury, gdzie kolekcjoner i historyk Bendor Grosvenor kupił go za kwotę 4200 funtów. Wcześniej jednak obraz należał do C. J. Douglasa, który w 1927 roku sprzedał go w londyńskim Christie’s jako portret autorstwa van Dycka. Dzieło zostanie niebawem poddane konserwacji, po czym będzie eksponowane na wystawie w kwietniu przyszłego roku.

William Stott, Jesień, ok. 1898

William Stott, Jesień, ok. 1898

Innym ważnym zakupem, którego Tate Modern ostatnimi czasy dokonało, okazał się być obraz The Ferry (1882) autorstwa Williama Stotta, nabyty za 1,8 mln funtów. Autor jest uznawany za jedną z najważniejszych postaci wczesnego brytyjskiego impresjonizmu, zaś kupione przez instytucję dzieło określa się mianem ukoronowania jego artystycznej kariery. Obraz zostanie pokazany w Tate Modern w Londynie w kwietniu 2017 roku, a potem zasili wystawy jeszcze trzech innych galerii: Gallery Oldham, Aberdeen Art Gallery oraz Southampton City Art Gallery.

Do ciekawych zakupów muzeum należą również film Blue (1993) Dereka Jarmana, a także druk Roberta Shmitha, zatytułowany „Letter to Michael Gove” (2015). W sumie, w latach 2015-2016 instytucja nabyła 332 prace autorstwa brytyjskich artystów oraz 676 twórców zagranicznych za łączną sumę 14,4 mln funtów. Alex Farquharson, dyrektor Tate Modern, poinformował, że również w przyszłym roku planowany jest zakup pracy walijskiej artystki konceptualnej, Cerith Wyn Evans.

Fot. (góra) Joan Carlile, Portret Dorothy Browne

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.