szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MWW

„Obcy chcą być dobrzy” – wystawa Krzysztofa Skarbka w Galerii Miejskiej we Wrocławiu

28.09.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

„Obcy chcą być dobrzy” to tytuł indywidualnej wystawy Krzysztofa Skarbka. Artysta w przestrzeni Galerii Miejskiej we Wrocławiu zaprezentuje cykl nowych prac podejmujących problematykę „Obcego”. Wystawa zostanie otwarta dla zwiedzających 7 października.

Problematyka „Obcego” w sztuce ostatnich dekad osiągnęła właściwie status toposu. Krzysztof Skarbek odnosząc się raz jeszcze do klasycznego zagadnienia postmodernizmu przygląda się figurze Obcego z perspektywy tyleż socjologa, co kulturowego archeologa odkrywając na nowo potencjał popkulturowych ikon i mitów. Emblematyczne dla jego sztuki jest zainteresowanie atmosferą i legendą narosłą wokół lat 60. XX wieku, dlatego i tym razem płótna wypełnione są postaciami i przedmiotami charakterystycznymi dla tamtego okresu. Oczywiście w typowy dla siebie sposób Skarbek konstruuje te kompozycje poprzez kontrastowanie łatwo identyfikowalnych postaci z figurami zwierząt, maszyn, potworów czy motywami wyobrażonymi. Jego najnowsze prace malarskie utrzymane są ponadto w rozwijanej konsekwentnie od lat 80. poetyce Nowej Ekspresji, będącej u wrocławskiego malarza syntezą realizmu, neofowizmu, ekspresjonizmu, pop artu, a nawet – jak twierdzą niektórzy krytycy – surrealizmu i fantastyki. Malarstwo Skarbka domaga się zatem uwagi przez umiejętne żonglowanie tematyką z pogranicza obyczajów, historii i współczesnej kultury, jak i przede wszystkim przez proponowane rozwiązania formalne. „Zastosowana różnorodność środków ekspresji w postaci uzupełniających się technik malarskich: akrylowej, pasteli olejnych, akrylowych markerów, transparentnych żeli, bogatych materii; wprowadzenia faktur oraz lśniących, brokatowych powierzchni, podkreślić ma […] baśniową, fantastyczną realność. Optymistyczne treści mojej twórczości w połączeniu ze środkami wyrazu plastycznego dążą do wskazania pozytywnych stanów emocjonalnych. Najważniejsze dla mnie jest wyrażanie buntu przeciw hipokryzji, zmienianie stereotypów, prometejska walka o wartości, humor i miłość” – tłumaczy malarz w swoim artystycznym manifeście.

A kim są tytułowi Obcy w malarstwie Skarbka? Z pozoru mogą to być tylko wyimaginowane monstra wypełniające powierzchnie obrazów, pozwalające nam – wedle woli artysty – odczuwać to, co rozumiemy przez nasze – ludzkie. Jednak czy równie obce nie są nam dziś wyidealizowane wizerunki uśmiechniętych par, śliczne, długowłose damy i przebrzmiałe symbole massmediów? Motyw przewodni swoich najnowszych obrazów Skarbek analizuje wielopoziomowo, stąd też – jak sam podkreśla – próby zilustrowania, ale też zdemistyfikowania pragnień i obaw współczesnego człowieka wyrażane są przy użyciu takich środków jak groteska, persyflaż czy brutalny realizm. Na pierwszej indywidualnej wystawie Krzysztofa Skarbka w Galerii Miejskiej we Wrocławiu nie zabraknie ponadto charakterystycznych dla artysty prac, bazujących na przeobrażaniu tego, co banalne w niezwykłe, wrogie w przyjazne oraz pozornie niedostępne w niewymuszone czy sielskie.

Fot. (góra) Obcy zachęca rycerza do ciekawej gry, strzelając kwiatami. 2015-2016 akryl, pastel olejny, brokat, płótno 100 x 70   

źródło: materiały organizatora

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.