szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Fotorelacja z wystawy „Szczęście wbrew cierpieniu” w Kopalni Guido w Zabrzu – ART-E-MATIC

29.09.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

Podczas IV Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego „Poziom 320”, Internetowa Galeria ART-E-MATIC opuściła wirtualną przestrzeń, aby zapełnić podziemne tunele pracami artystów młodego pokolenia.

W Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu w dniach 21-25 września odbyła się wystawa „Szczęście wbrew cierpieniu”. Temat wystawy powstał w nawiązaniu do wydarzenia przewodniego tegorocznej edycji Festiwalu, czyli polskiej premiery opery Gregorija Frida „Dziennik Anne Frank”. Zgromadzone według tego klucza prace tworzą rozważania nad tym, o czym Frank pisała: Czy w cierpieniu potrafimy odnaleźć piękno? Czy trudne doświadczenia, cierpienie i troski mogą dać‚iskierkę czegoś pięknego’?

Międzynarodowa publiczność Festiwalu mogła podziwiać dzieła z dziedziny malarstwa i grafiki autorów i autorek młodego pokolenia. Pośród dwudziestu obrazów i grafik można było zapoznać się z twórczością dwunastu polskich artystów. Wśród nich znalazły się mroczne i tajemnicze niczym sam autor portrety Aladyna Loniaka. Jego obrazy tworzą bardzo osobistą opowieść, dzięki której możemy dowiedzieć się czegoś o samym artyście. W równie mroczny klimat wprowadziły odbiorców obrazy olejne Marii Danielak. Widz nie jest jednak narażony na szokowanie i przytłaczanie nadmiarem ekspresji. Autorka ceni umiar, niedopowiedzenie i tajemnicę dbając mocno o warsztat i dopracowanie detali. Cykl grafik młodziutkiej Emilii Duki „Wykluczeni” poruszają temat ludzkiego wyobcowania na różnych płaszczyznach: przemocy, choroby, wieku.„Śpiące dziewczyny” multidyscyplinarnej artystki Katarzyny Chodoń od razu zyskały uznanie i zostały sprzedane na aukcji online.Nie zabrakło też abstrakcji pędzla Marty Wapiennik czy Anny Wolniaczyk.

Specjalnie na wystawę Andrzej Lenard, znany ze swoich nieszablonowych technik twórczych, stworzył portret Anne Frank w stylu pop-art. poprzez przepisanie cytatów z ‘Dziennika’.

Inni artyści to: Marcin Korek, Krystyna Róż-Pasek, Lucyna Ruszkiewicz, Aleksander Kubis i Martyna Rejczak.

Entourage jaki stworzyła muzyka poważna rozbrzmiewająca 320 metrów pod ziemią nadał samej wystawie niepowtarzalnego klimatu.

Aukcja online prac z wystawy trwa do 30 września na www.artematic.eu

 

Fot. (góra) Zdjęcie z wystawy „Szczęście wbrew cierpieniu” 

źródło: materiały organizatora

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.