szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Prezentacja współczesnego malarstwa polskiego na Ukrainie

29.09.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

Od 26 września w Muzeum Narodowym im. Tarasa Szewczenki w Kijowie można oglądać wystawę pt. „Poszukując wolności. Prezentacja polskiego malarstwa współczesnego na Ukrainie”. Pokazana na niej została twórczość cenionych polskich artystów drugiej połowy XX wieku oraz początku XXI wieku. Ekspozycja prezentowana będzie do 16 października.

Wojciech Fangor, MA32, źródło: Polswiss Art

Wojciech Fangor, MA32, źródło: Polswiss Art

Wystawa, która została przygotowana przez Fundację Dziedzictwa Kulturowego wraz z Zachętą Narodową Galerią Sztuki, ma na celu ukazanie publiczności ukraińskiej, jak różnorodne zjawiska zachodziły w polskiej sztuce przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Michał Laszkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego mówi o tym, iż ekspozycja z jednej strony prezentuje twórczość klasyków nowoczesności, z drugiej natomiast – dzieła, podejmujące próbę odnalezienia wolności.

Wystawie został nadany charakter problemowy. Nie skupia się ona więc na ukazaniu ukraińskiej publiczności całości zjawisk obecnych w polskim malarstwie drugiej połowy XX i początku XXI wieku. Jak twierdzi Artur Jaworski, koordynator projektu z Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, ekspozycja jest jedynie jedną z wielu wersji prezentacji zagranicznemu widzowi tego, co w polskiej sztuce ostatnich dziesięcioleci najlepsze.

Tytułowe poszukiwanie wolności pokazane zostało w kontekście szerszym niż tylko polityczny. Dotyczy ono także odnajdywania swobody twórczej, dającej nieskończenie wiele możliwości realizacji.

Wilhelm Sasnal, Samoloty, Źródło: Saatchi Gallery

Wilhelm Sasnal, Samoloty, Źródło: Saatchi Gallery

Z kolei sugestywny komentarz do przeszłości zarówno społeczeństwa polskiego, jak i ukraińskiego, stanowią wybrane obrazy Edwarda Dwurnika i Jarosława Modzelewskiego. Dzieła w swojej zmetaforyzowanej wizji w artystyczny sposób odnoszą się do okresu sowieckiego zniewolenia, który w przypadku obu sąsiadujących krajów pozostawił głęboki ślad.

Wśród artystów wystawianych w Kijowie, można znaleźć prace takich autorów jak: Tomasz Ciecierski, Edward Dwurnik, Wojciech Fangor, Bartosz Kokosiński, Robert Maciejuk, Jarosław Modzelewski, Wilhelm Sasnal, Jacek Sempoliński, Henryk Stażewski, Leon Tarasewicz czy Ryszard Winiarski.

Ekspozycję „Poszukując wolności. Prezentacja polskiego malarstwa współczesnego na Ukrainie” można oglądać w Muzeum Narodowym im. Tarasa Szewczenki w Kijowie do 16 października bieżącego roku.

Fot. (góra) Edward Dwurnik, Październik (fragment), 2006

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.