szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

„Targi utwierdzają mnie w przekonaniu, że mamy całe grono świetnych artystów” – rozmowa z Kamą Zboralską o 14. Warszawskich Targach Sztuki

03.10.2016

Aktualności, Wywiady

W tym roku już po raz 14 w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbędą się Warszawskie Targi Sztuki. W weekend pomiędzy 14 i 16 października kolekcjonerzy i pasjonaci sztuki będą mogli podziwiać zarówno dzieła wielkich twórców przedwojennych, jak i prace niedawno debiutujących, wartościowych, młodych artystów. O wysoki poziom artystyczny aktualnej edycji zadbała między innymi Kama Zboralska, przewodnicząca Rady Programowej 14. Warszawskich Targów Sztuki, z którą rozmawiamy o znakomitych nazwiskach, zasilających krąg tegorocznych artystów uczestniczących w wydarzeniu, wartych uwagi wystawcach oraz wyjątkowych, retrospektywnych wystawach towarzyszących imprezie.

Jakie oczekiwania wiąże Pani z tegoroczną, 14 już edycją, Warszawskich Targów Sztuki?

Kama Zboralska

Kama Zboralska

Liczę, że odwiedzi nas jeszcze więcej gości. Warszawskie Targi Sztuki, to jedyna impreza na której można zobaczyć i kupić dzieła zarówno twórców przedwojennych i współczesnych klasyków, jak i prace artystów młodego pokolenia. Targi spełniają również istotną rolę edukacyjną, dając możliwość obcowania z dobrą sztuką.

Czym tegoroczna edycja targów będzie różniła się od poprzednich? Czym zaskoczy ona swoich stałych odbiorców?

Nie wiem czy zaskoczy, ale na pewno utwierdzi w przekonaniu, że mamy całe grono świetnych artystów oraz że sztuka współczesna jest tak bardzo zróżnicowana, że każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Zderzenie dwóch światów – sztuki nowoczesnej i przedwojennej – sprawia, że widzimy, w jaki sposób twórczość artystyczna ewoluowała i, jak bardzo zmieniały się obowiązujące niegdyś mody i nurty. Zdarza się, że ci, którzy przyszli obejrzeć prace współczesne dokonują zakupów w części antykwarycznej i na odwrót.

Jak co roku czuwała Pani wraz z innymi członkami Rady Programowej nad wysokim poziomem pokazywanej sztuki. Jakimi kryteriami kierujecie się Państwo przy wyborze prezentowanych artystów i prac?

Tadeusz Kantor, Piękna Gallery

Tadeusz Kantor, Piękna Gallery Auction House, źródło: www.warszwskietargisztuki.pl

Przede wszystkim bierzemy pod uwagę poziom artystyczny aplikujących galerii oraz ich propozycje targowe. Dobre galerie reprezentują artystów już uznanych bądź młodych, którymi warto się zainteresować. Wśród wystawców po raz kolejny pojawią się renomowane galerie takie jak: Zderzak, Galeria Muzalewska, Milano, Artemis, mia Gallery, Piekary, 101 Projekt, Mostra oraz Artykwariat, Galeria 32, Connaisseur, Galeria Berżera itd. W sumie będzie ponad 50 galerii i antykwariatów.

Jak będzie prezentował się krąg młodych artystów polskich na Warszawskich Targach Sztuki?

Łukasz Stokłosa, Monika Szwed, Berenika Kowalska, Marcin Kowalik, Ivo Nikić, Szymon Biernacki, Jakub Różalski , Bartosz Czarnecki – trudno wszystkich wymienić, ale na pewno nad każdym z nich warto się pochylić.

Jakie znane i cenione nazwiska klasyków sztuki przyciągną w tym roku publiczność?

Będą do kupienia dzieła tak wybitnych artystów, jak: Wojciech Fangor, Henryk Stażewski, Tadeusz Kantor, Ryszard Winiarski, Stefan Gierowski, Jan Tarasin, Jerzy Nowosielski, Stanisław Dróżdż, Teresa Pągowska. Pojawią się też prace twórców już uznanych i cenionych m.in. Zbigniewa Gostomskiego, Ewy Kuryluk, Jacka Sienickiego, Włodzimierza Pawlaka, Marka Chlandy, Konrada Jarodzkiego i Wojciecha Cieśniewskiego.

Widzowie zobaczą obrazy, rzeźby, ale i obiekty antykwaryczne. Zwolenników której formy przedstawienia najbardziej zadowoli tegoroczna edycja targów?

Grzegorz Gwiazda, Galeria 101 Projekt

Grzegorz Gwiazda, Galeria 101 Projekt, źródło: www.warszwskietargisztuki.pl

Trudno powiedzieć, bo naprawdę będzie w czym wybierać. Dodam, że wśród artystów przedwojennych znajdą się tacy twórcy, jak: Teodor Axentowicz, Leon Wyczółkowski, Zofia Stryjeńska. Rzeźbiarzy będą reprezentować: Xawery Dunikowski, Jerzy Jarnuszkiewicz, Tadeusz Łodziana, Józef Wilkoń, Marcin Rząsa, Grzegorz Gwiazda, Józek Nowak, Beata Czapska i Monika Osiecka. Będzie też grafika cyfrowa i warsztatowa. Poza tym zobaczyć będzie można sporo ciekawego rzemiosła artystycznego m.in. art deco.

Przez galerie uczestniczące w targach przygotowana została bogata oferta dla miłośników fotografii. Co interesującego zobaczą oni w tym roku?

Będzie można kupić zdjęcia m.in. Miltona H. Greene’a, Pawła Pierścińskiego, Czesława Czaplińskiego, Ryszarda Horowitza, Tomasza Sikory, Natalii LL, Bronisława Schlabsa, czyli czołówki fotografików. Z młodszego pokolenia zobaczymy prace Kacpra Kowalskiego i Marcina Ryczka. Po raz kolejny muszę podkreślić, że kolekcjonerzy będą mieli w czym wybierać również i w tym zakresie sztuki.

Proszę powiedzieć coś o wystawach towarzyszących całemu wydarzeniu.

Bartosz Czarnecki, Galeria Stalowa, źródło: http://www.warszawskietargisztuki.pl/o-targach/

Bartosz Czarnecki, Galeria Stalowa, źródło: www.warszwskietargisztuki.pl

W tym roku pojawią się dwie wystawy: wybitnego artysty Jacka Malczewskiego(1854 – 1929) oraz Andrzeja Mierzejewskiego (1915 – 1982 ), którego twórczość z pewnością warto przypomnieć. Sztuka Jacka Malczewskiego była doceniana i nagradzana przez współczesnych m.in. na wystawach w Monachium (1892), Berlinie (1891) i Paryżu (1900). W 2013 roku jego dzieło „Polski Hektor” z 1913 zostało sprzedane za 2,99 mln zł. Jest to najwyższa cena jaką uzyskano w Polsce za obraz rodzimego artysty. Malczewski jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej uznanych artystów w historii polskiej sztuki. Czołowy symbolista, reprezentant Młodej Polski. Jego twórczość koncentrowała się wokół kilku tematów – były to wątki patriotyczno-martyrologiczne, po śmierci ojca Juliana, który wpoił mu idee patriotyzmu i narodowego mesjanizmu pojawiał się wręcz obsesyjnie motyw śmierci. Autoportrety i portrety stanowią osobny nurt w sztuce Malczewskiego. Artysta przebierał się w różne kostiumy: wojskowy szynel, rycerską zbroję, na głowę zakładał obręcz tortownicy, elegancki kapelusz albo beret itd. Na wystawie w Arkadach Kubickiego znajdą się dzieła z różnych okresów twórczych. Natomiast poruszające prace Andrzeja Mierzejewskiego o uniwersalnym przesłaniu mówią o sprawach najważniejszych: cierpieniu, miłości, śmierci.

W tym roku zapowiada się również wyjątkowo ciekawy program wydarzeń towarzyszących. W jakich warsztatach, wykładach, debatach będziemy mogli uczestniczyć?

Marcin Ryczek, Limited Edition, źródło: www.warszwskietargisztuki.pl

Marcin Ryczek, Limited Edition, źródło: www.warszwskietargisztuki.pl

Już po raz czwarty podczas Targów odbędą się warsztaty graficzne dla dzieci i młodzieży prowadzone przez Pracownię Kwadrat Grafiki Artystycznej, której właścicielką jest Iwona Cur. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach podczas warsztatów pojawi się gość specjalny – Andrzej Pągowski. Dla miłośników zdjęć przygotowaliśmy wykłady o fotografii kolekcjonerskiej i spotkanie z odnoszącym już sukcesy Kacprem Kowalskim. Poza tym na eksperckich prelekcjach będzie można dowiedzieć się o ocenie i wycenie dzieł sztuki i tajnikach inwestowanie w sztukę starożytną, realiach polskiego rynku antykwarycznego. Zapowiada się też bardzo interesująco panel dyskusyjny Arteonu – „Przez różowe okulary. O sztuce, rynku i obiegu pieniędzy publicznych”, w którym udział wezmą: Andrzej Biernacki (Galeria Browarna, Arteon) i Jan Michalski (Galeria Zderzak) a poprowadzi naczelna redaktor Arteonu Karolina Staszak . W niedzielę Józef Wilkoń będzie podpisywał swoją książkę „Zbuntowany Elektron”.

Jak w przeciągu tych 13 ubiegłych edycji zmieniał się charakter Warszawskich Targów Sztuki?

Dawid Polony, Fresy Gallerz, rdoŁ www.warszwskietargisztuki.pl

Dawid Polony, Fresz Gallery, źródło: www.warszwskietargisztuki.pl

Uczestniczę po raz czwarty w organizowaniu Targów i muszę przyznać, że z roku na rok widać coraz wyższy poziom artystyczny. Powstają nowe, dobre galerie, które biorą udział w 14.WTS np. Piękna Gallery Auction House i Kucharski&Olszewski Art Market Partners. Prawda jest taka, że gdyby nie Piotr Lengiewicz, prezes Rempexu, który tyle lat konsekwentnie organizuje WTS, na naszym rynku nie byłoby żadnych liczących się targów sztuki.

Jak prezentuje się pozycja Warszawskich Targów Sztuki na scenie międzynarodowej?

Przede wszystkim musimy zbudować rodzimy rynek sztuki, wtedy pozycja Warszawskich Targów Sztuki zdecydowanie wzrośnie. Na razie budujemy markę.

Dziękuję za rozmowę.

14. Warszawskie Targi Sztuki odbędą się 14 – 16 października 2016 roku.

Fot. (góra): Ewa Konieczna-Pilachowska, Galeria od czasu do czasu, źródło: www.warszwskietargisztuki.pl

Portal Rynekisztuka.pl

LOGO RiSi

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.