szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Obraz kupiony za 26 dolarów dziełem Rafaela wartym miliony?

05.10.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Odkryty w jednym z budynków szkockiej organizacji National Trust obraz Madonny najprawdopodobniej stanowi dzieło renesansowego mistrza Rafaela Santi. Wobec tego, szacuje się, że jego wartość wzrosła od zaledwie 26 dolarów do około 26 milionów dolarów.

Rafael Santi, Solly Madonna, 1502

Rafael Santi, Solly Madonna, 1502

Praca przypisywana pierwotnie renesansowemu artyście Innocenzowi Francucci da Imoli po raz pierwszy zwróciła uwagę dr Bendora Grosvenora podczas realizacji kolejnego odcinka „Britain’s Lost Masterpieces”, programu BBC. Grosvenor odwiedził Haddo House, jeden z budynków brytyjskiej organizacji National Trust, aby obejrzeć znajdujące się tam obrazy. Wówczas zauważył wizerunek Madonny, który, chociaż pozostawał nie w najlepszym stanie, wydał mu się cenny.

Specjalista mówi magazynowi Guardian, że obraz na pierwszy rzut oka wyglądał, jakby wyszedł spod pędzla Rafaela. Podkreśla, że dzieło wymaga konserwacji, ponieważ pokryte jest starym lakierem, który nadaje mu żółtawą tonację.

Okazało się, że praca, przypisywana pierwotnie Rafaelowi, została zakupiona w początkach XIX wieku i wystawiona w 1841 roku obok innych obrazów mistrza. Jednakże, po jakimś czasie za jej autora uznano Innocenza Francucci da Imolę, włoskiego malarza mniejszego formatu.

Rafael Santi, Koronacja Najświętszej Marii Panny, 1502-1504

Rafael Santi, Koronacja Najświętszej Marii Panny, 1502-1504

W 1899 roku dzieło datowane na lata 1505-10 uznano za kopię i wyceniono na około 26 dolarów, co równa się kwocie 2600 dzisiejszych dolarów.

Po wstępnych badaniach nad dziełem, Grosvenor ogłosił, że rysunek odpowiada realizacjom Rafaela, podobnie zresztą jak profil Madonny na obrazie. Pomimo tych wskazówek, czas przeznaczony na produkcję odcinka uniemożliwił zaczerpnięcia opinii wszystkich znakomitych znawców sztuki Rafaela. Wobec tego, póki co, obraz nadal oficjalnie przypisany jest Innocenzowi Francucci da Imoli.

Grosvenor tłumaczy magazynowi Guardian, że zaistniała konieczność realizacji serii programu w bardzo szybkim tempie, dlatego też nie było ani czasu, ani środków, aby zabrać dzieło na objazd po najznamienitszych znawcach sztuki Rafaela w Europie. Dodaje też, że wszystkie dowody wskazują na autorstwo renesansowego mistrza. Jeżeli dalsze badania potwierdziłyby tę tezę, praca stałaby się jedynym w publicznych zbiorach Szkocji dziełem Rafaela.

Rafael Santi, Madonna ze szczygłem, 1506

Rafael Santi, Madonna ze szczygłem, 1506

W programie Grosvenor rozmawiał z Nicholasem Penny, byłym dyrektorem Galerii Narodowej w Londynie,  który, mimo że nie potwierdził jednoznacznie autorstwa Rafaela, wielokrotnie dał je widzom do zrozumienia. Mówi on, że jego opinia na ten temat lokuje się pomiędzy „prawdopodobnie” i „tak”, jednak, aby móc zbadać historię pracy potrzeba dużo czasu i odwagi.

Program „Brittain’s Lost Masterpieces” zidentyfikował już wiele wspaniałych, zapomnianych dzieł. Niedawno udało się odnaleźć obraz XVII-wiecznego flamandzkiego mistrza Jacoba Jordaensa pt. „Meleager i Atlanta”, ukryty w jednym z magazynów muzeum walijskiego miasta Swansea.

Odcinek programu z uczestnictwem dzieła przypisywanego Rafaelowi wyemitowany zostanie dzisiaj (5 października) w BBC Four.

Fot. (góra) Rafael Santi, Zwiastowanie, 1502-1504

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Obraz kupiony za 26 dolarów dziełem Rafaela wartym miliony?”

  1. Fallen Angel

    Nie lakierem a laserunkiem bądz werniksem. Pokrycie obrazu lakierem praktycznie by go zniszczyło a koszty zwiazane z konserwacja były by astronomiczne !!!!!!!

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.