szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

David Hockney gotowy pobić swój aukcyjny rekord

06.10.2016

Aktualności, Świat: aukcje

Prawdopodobne, że podczas aukcyjnego wieczoru sztuki współczesnej w nowojorskiej siedzibie Sotheby’s, który będzie miał miejsce 17 listopada, padnie cenowy rekord za dzieło angielskiego malarza, rysownika, grafika, fotografa oraz scenografa, Davida Hockneya. Cena ogromnego pejzażu z 2006 roku, zatytułowanego „Woldgate Woods, 24, 25 and 26, 2006”, szacowana jest bowiem przez dom aukcyjny na sumę od 9 do 12 milionów dolarów.

David Hockney, Punchinello with Applause, 1980

David Hockney, Punchinello with Applause, 1980

Uznany brytyjski artysta przez ostatnie lata zyskał spory rozgłos. Zawdzięczać może go między innymi wyreżyserowanemu w 2014 roku przez Randalla Wrighta filmowi dokumentalnemu pt. „Hockney”. Za kilka dni ukaże się także napisana we współpracy z krytykiem sztuki Martinem Gayfordem książka autorstwa Hockneya, „Historia obrazów – od ściany jaskini do ekranu komputera”.

Artysta będzie także bohaterem zaplanowanej na okres od 9 lutego do 29 maja 2017 roku w Tate Britain w Londynie wielkiej retrospektywy. Organizatorzy zapowiadają, że przedsięwzięcie będzie stanowiło jedną z najbardziej przekrojowych ekspozycji dzieł Hockneya, zawierającą również nieoglądane dotąd prace.

David Hockney, Still Life with T.V., 1969

David Hockney, Still Life with T.V., 1969

Dotychczasowy rekord aukcyjny Hockneya został ustanowiony w maju 2009 roku w nowojorskim oddziale Christie’s. Wyniósł on 7,92 milionów dolarów za obraz „Beverly Hills Housewife”. Datowane na lata 1966-1967 dzieło pochodzi z cyklu „California Dreaming” i stanowi portret fotografki Betty Freeman, stojącej przez swoim domem w Los Angeles.

W ciągu ostatnich 10 lat artysta sprzedał też 5 innych prac za kwotę przekraczającą 5 milionów dolarów. Pierwsza jego tak znacząca sprzedaż miała miejsce w 2006 roku w Sotheby’s w Londynie i dotyczyła słynnego przedstawienia basenu, „The Splash” z 1966 roku.

„Woldgate Woods, 24, 25 and 26, 2006” jest jednym z obrazów pejzażu East Yorkshire, wykonanych w dużej skali. Prezentowany był on w 2012 roku na wystawie w londyńskiej Royal Academy of Arts „David Hockney: a Bigger Picture”. Prace z tej serii Hockney wykonywał w 2006 roku, malując w plenerze przez cały rok, ponieważ jego celem było wizualne udokumentowanie zmian światła i koloru, jakie zachodzą na przestrzeni 12 miesięcy. Zdecydował się pracować na monumentalnej skali, a ponieważ jednego wielkiego płótna nie mógłby przenieść później po schodach do swojej pracowni, wybrał metodę łączenia szeregu mniejszych obrazów.

David Hockney, Guest House Wall, źródło: Sotheby's

David Hockney, Guest House Wall, źródło: Sotheby’s

W ostatnich latach na aukcjach wystawiano trzy wydruki prac Hockneya z Woldgate. Dwa z nich kupiono za 1000 dolarów, jedno nie zostało sprzedane. Jednakże, listopadowa aukcja Sotheby’s to pierwsza okazja, by móc kupić oryginalne malarskie płótno.

Przed licytacją obraz można będzie podziwiać w londyńskim Sotheby’s od 1 do 7 października, a potem natomiast w nowojorskiej siedzibie domu aukcyjnego od 4 do 17 listopada.

Innymi, jednymi z droższych prac nadchodzącej aukcji będzie dwa dzieła Willelma de Kooninga, „Untitled” z 1976-77 roku oraz „Untitled XXXIX”, datowane na 1983 rok. Oba z nich wycenione zostały na kwotę od 8 do 12 milionów dolarów.

Fot. (góra) David Hockney przy pracy nad Woldgate Woods, 24, 25 and 26, 2006, źródło: Sotheby’s

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.