szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

W dzisiejszych czasach technologia odgrywa niebagatelną rolę w komunikacji międzyludzkiej. Działalność innowacyjnych przedsiębiorstw w ogromnym stopniu opiera się na używaniu mediów społecznościowych czy mobilnych aplikacji oraz pozyskiwaniu w ten sposób danych. Dzięki temu firmy umożliwiają sobie zarówno nawiązanie łatwego kontaktu z obecnymi klientami, jak i dotarcie do coraz większego grona nowych odbiorców.

www.artsy.net

www.artsy.net

Szerokie zastosowanie nowych mediów stanowi także rozpaczliwą potrzebę sektora sztuki, gdzie zarówno artyści, galerie, kustosze, jak i inwestorzy oraz kolekcjonerzy zmagają się z wieloma problemami w obrębie wzajemnej komunikacji. Ze względu na wciąż nieznaczną promocję twórców w Internecie, trudno jest im pozyskać nową publiczność, pomijając już znikomą szansę na międzynarodowy sukces. Brak widzów i kupców zainteresowanych sztuką jest także wielkim problemem instytucji kultury, które wciąż jeszcze ze sceptycyzmem odnoszą się do obiegu dzieł i ich prezentacji w wirtualnym świecie. Na znikomej obecności w sieci szczegółowych, systematycznie aktualizowanych danych z obszaru sztuki bardzo dużo traci rynek finansowy. Kto w końcu uwierzyłby w opłacalność inwestowania w twórczość artystyczną, kiedy jej rynek, z powodu niedokładnych, nieregularnie pojawiających się informacji, jest tak nieprzejrzysty? Profesjonalne, rzetelne związane z rozmaitymi kategoriami twórczości serwisy i platformy internetowe stanowią oczywiście także palącą potrzebę kolekcjonerów i inwestorów.

www.artprice.com

www.artprice.com

Obecnie niewiele można znaleźć w Internecie stron poświęconych promowaniu szeroko rozumianej działalności artystycznej i gromadzeniu wiadomości o jej obiegu. Istnieje jednak kilka wartościowych serwisów, dostarczających aktualnych informacji ze świata sztuki, które posiadają realny wpływ na kształtowanie się rynku artystycznego na świecie. Warto dokładniej się im przyjrzeć.

1. Artprice: Jest to baza danych, która zapewnia dostęp do najświeższych informacji, związanych z aktualnymi aukcjami sztuki na całym świecie. Stanowi obecnie jedno z najważniejszych kompleksowych źródeł wiadomości o wtórnym rynku sztuki. Działalności Artprice polega na systematycznych analizach katalogów aukcyjnych oraz współpracy z domami aukcyjnymi, co pozwala serwisowi na regularne udostępnianie aktualnych danych. Aktywność portalu nie uwzględnia jednak sytuacji na pierwotnym rynku sztuki, co dla młodych artystów, rozpoczynających działalność galerii oraz niezależnych kustoszy z pewnością stanowi problem. Jednakże, nie zmienia to faktu, iż Thierry Ehrmann, założyciel Artprice, stworzył doskonałe miejsce, umożliwiające przejrzystą i czytelną obserwację wtórnego obiegu sztuki.

https://www.google.com/opengallery/

https://www.google.com/opengallery/

2. Artsy: Serwis ten pozwala ludziom odkrywać sztukę. Skupia on w jednym miejscu ekspozycje wiodących, światowych galerii, muzealne zbiory, dorobek twórczy licznych artystów, a także dzieła uczestniczące w targach artystycznych i aukcjach sztuki. Wadą portalu jest to, że koncentruje się on wyłącznie na znanych i cenionych instytucjach kultury oraz głównych centrach sztuki, pomijając tym samym nowo powstałe, ciekawe galerie i debiutujących artystów. Jednakże, Artsy jest obecnie jednym z głównych wirtualnych obszarów prezentacji i promocji sztuki.

3. Google Open Gallery: Stanowi platformę, w obrębie której każdy może stworzyć własną wirtualną wystawę, dotyczącą szeroko rozumianych dóbr kultury. Dlatego też, można umieszczać tam zarówno grafiki, jak i dokumenty historyczne. Przez ostatnie kilka lat firma Google współpracowała z muzeami i archiwami z całego świata, aby móc pokazać publiczności świadectwa dotychczasowego dorobku intelektualnego w wersji cyfrowej.

www.saatchiart.com

www.saatchiart.com

4. Saatchi Art: Portal ten, adresowany do artystów oraz miłośników sztuki, funkcjonuje jako miejsce skupiające oryginalne malarstwo, rysunek, fotografię, rzeźbę oraz wszelką działalność artystyczną innej kategorii. W prezentacji rozmaitej twórczości, Saatchi Art pomija tak znaczących uczestników rynku sztuki, jak znane i cenione galerie, koncentrując się jedynie na debiutujących artystach, którzy poprzez wysoką jakość swoich prac, wzmacniają markę portalu.

www.vastari.com

www.vastari.com

5. Vastari: Jest to platforma, która pozwala na nawiązywanie kontaktów pomiędzy kustoszami muzeów i prywatnymi kolekcjonerami. Idea serwisu wywodzi się z chęci ułatwienia instytucjom, problematycznego nierzadko, wypożyczania prac z prywatnych zbiorów do wystaw i odwrotnie – podnoszenia rangi dzieł, zgromadzonych w kolekcjach, poprzez wyeksponowanie ich na ekspozycjach w światowej rangi muzeach. Jest to jedno z niewielu rozwiązań nastawionych na usprawnienie relacji na linii instytucja-kolekcjoner.

www.artstaq.com

www.artstaq.com

6. Artstaq: Jest to pierwszy wirtualny system polegający na ocenie i klasyfikacji dzieł sztuki oraz szacowaniu ich wartości, opartym na zasadach stosowanych do rynków kapitałowych. Integralną częścią ich wszechstronnego systemu są trzy niezależne platformy: Quotation, Rating i Exchange. Celem pierwszej z nich jest nadanie rynkowi sztuki większej przejrzystości i czytelności. Dlatego też służy ona do gromadzenia danych z pierwotnego obiegu szeroko rozumianej twórczości artystycznej, aby pomóc w jej klasyfikacji, wycenie i sprzedaży. Wszystkie informacje, jakie pozyskuje serwis dostępne są każdemu uczestnikowi rynku sztuki. Artstaq Rating przeznaczona jest głównie dla niezależnych kustoszy oraz specjalistów do oceny sztuki. Skupia ona bowiem obiektywne,fachowe analizy, oceny i recenzje sztuki, dostarczając tym samym danych, umożliwiających wybór wysokiej jakości dzieł oraz twórców o wysokim potencjale artystycznym. Algorytmy platformy pozwalają na porównywanie zgromadzonych tam informacji w rozmaitych konfiguracjach. Natomiast Artstaq Exchange oferuje usługi banków i doradców finansowych w systemie on-line dla osób zastanawiających się nad inwestowaniem na rynku sztuki. Unikalną cechą Artstaq jest fakt uwzględnienia potrzeb wszystkich uczestników, których dotyczy obieg twórczości artystycznej. Serwis pomaga zarówno w zaistnieniu początkujących autorów, galerii i kustoszy, ale i pozyskuje nowe środowiska zainteresowane światem sztuki, na przykład potężne banki o globalnym zasięgu. Analizując obecne internetowe bazy danych, obejmujące sektor sztuki, portal można uznać za jeden z najbardziej dynamicznych i przyszłościowych systemów wirtualnych w tym zakresie.

Auxioner.com

Auxioner.com

7. Przykładem strony ułatwiającej zakup dzieła sztuki jest platforma aukcyjna Auxioner. Platforma skierowana jest zarówno do kolekcjonerów, jak i osób zajmujących się sprzedażą dzieł sztuki. Oferuje także wycenę całych kolekcji. Różnorodność wystawianej sztuki sprawia, że zarówno wprawiony kolekcjoner, jak i osoba rozpoczynająca budowę własnej kolekcji znajdą artefakty warte zakupu. Auxioner dba nie tylko o wizualną stronę platformy, ale również udostępnia merytoryczne artykuły, które zawierają przydatną wiedzę z zakresu rynku sztuki.

Powyższe zestawienie stanowi swoiste świadectwo tego, jak bardzo przedstawicielom środowisk sztuki obecnie brakuje, tak popularnego w przeszłości, zjawiska, jakim był mecenat sztuki. Jednakże, ogromne możliwości, które stwarza dziś Internet, pozwalają na wykreowanie pewnego rodzaju nowego, „wirtualnego mecenasa sztuki”, dostosowanego do potrzeb współczesnych twórców oraz ich odbiorców. Wydaje się, że wiele z wymienionych serwisów pełni aktualnie bardzo podobną rolę.

Fot. (góra) www.artstaq.com

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.