szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
WILLA LENTZA

Ranking najdroższych dzieł sztuki współczesnej ostatnich 12 miesięcy

14.10.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

W przeciągu ostatniego roku aż sześciu artystom sztuki współczesnej udało się osiągnąć aukcyjny rekord cenowy. Okazało się, że w ostatnim czasie największym powodzeniem cieszyli się artyści zachodni, których prace wysoko licytowane były głównie w prestiżowych domach aukcyjnych Nowego Jorku, takich jak Christie’s i Sotheby’s.

W ciągu ostatniego roku nowy światowy rekord ustanowiło dzieło Jean-Michela Basquiata, które kupione zostało za ponad 57 milionów dolarów przez japońskiego kolekcjonera, Yusaku Maezawa. To niesamowita suma, zważywszy na fakt, iż praca osiągnęła 4,5 miliona dolarów w 2004 roku podczas licytacji w londyńskim Sotheby’s. Wynik ten przewyższył o prawie 10 milionów dolarów poprzedni rekord aukcyjny artysty, ustanowiony obrazem „Dustheads” z 1982 roku. Warto dodać, że pomiędzy letnimi sezonami 2015 i 2016 roku, sprzedaż dzieł Basquiata wygenerowała sumę równą 139,4 milionom dolarów.

ranking-contemporary

NAJDROŻSZE DZIEŁA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ, 10.2015-10.2016, źródło: http://www.artprice.com/

christopher-wool-untitled-1990

Christopher Wool, Untitled, 1990, źródło: Christie’s

Wydaje się jednak, że to pełna postkonceptualnych idei sztuka Christophera Woola przez ostatnich kilka sezonów cieszyła się największym powodzeniem kolekcjonerów. Pasjonaci zainteresowani są zwłaszcza jego świeższymi pracami. Należy zaznaczyć, że przez ostatnie 5 lat, Wool wraz z Basquiatem oraz Koonsem stanowił swoisty triumwirat, generujący 20% globalnych przychodów ze sprzedaży sztuki współczesnej na aukcjach. Przez ostatnie 12 miesięcy 42 sprzedane dzieła Woola przyniosły zysk równy 84 milionom dolarów.

W ciągu ostatnich trzech lat Jeff Koons pozostawał autorem najdroższej rzeźby na świecie. Wszystko to za sprawą pracy trzymetrowej „Balloon Dog (Orange)”, która w 2013 roku w nowojorskim oddziale Christie’s została kupiona za 58,4 milionów dolarów. Jednakże, w przeciągu ostatnich 12 miesięcy ceny za balonowe rzeźby Koonsa nie były już tak spektakularne, zaś jego 120 sprzedanych od czerwca 2015 roku prac okazała się równa rekordowi z 2013 roku. W każdym razie wynik ten również powinien wzbudzać podziw, ponieważ oznacza on większą kwotę niż cały roczny obrót na francuskim rynku sztuki.

Peter Doig, The Architect's Home in the Ravine, źródło: Christie's

Peter Doig, The Architect’s Home in the Ravine, 1991, źródło: Christie’s

Rekord cenowy osiągnięty w przeciągu ostatniego roku przez Petera Doiga nie jest najwyższym w jego twórczej karierze. Jednak sukces dzieła „The Architect’s Home in the Ravine „ z 1991 roku jest rzeczywiście wyjątkowy, zważywszy, że od 2002 roku było ono prezentowane na aukcjach czterokrotnie. W 2002 roku zostało kupione za 475 tysięcy dolarów, w 2007 za 3,6 miliony dolarów, natomiast w 2013 roku – 11,9 milionów dolarów. Dzisiaj Doig jest jednym z 5 najdroższych współczesnych artystów, zaś jego 63 dzieła sprzedane pomiędzy letnimi sezonami 2015 i 2016 roku wygenerowały sumę 44,6 milionów dolarów.

Maurizio Cattelan, Him, 2001, źródło: Christie's

Maurizio Cattelan, Him, 2001, źródło: Christie’s

Maurizio Cattelan dziełem „Him” z 2001 roku, przedstawiającym Hitlera jako modlącego się, 7-letniego chłopca, ustanowił swój aukcyjny rekord. Jego poprzednia, najdrożej sprzedana praca nie przekroczyła sumy 10 milionów dolarów. Cattelan postanowił zawiesić swoją karierę twórczą po mającej miejsce 5 lat temu, pamiętnej wystawie w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, kiedy zaprezentował pracę w formie złotej toalety pt. „America”. Jednakże, w końcu zdecydował się na powrót do świata sztuki, a jego prace obecnie oglądać można na ekspozycji „Not Afraid of Love”, przygotowanej przez Monnaie de Paris.

Richard Prince wciąż pozostaje ważną postacią amerykańskiego rynku sztuki. W tym roku wyniki sprzedażowe jego dzieł sytuują artystę na czwartym miejscu, zaraz za Basquiatem, Woolem i Koonsem. 69 prac Prince’a wylicytowanych w przeciągu ostatnich 12 miesięcy przyniosła ogólny zysk równy prawie 56 milionom dolarów.

Fot. (góra) Jean-Michel Basquiat, Untitled, 1982, źródło: Christie’s

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.