szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Kolekcja MOCAK-u w Rzymie

19.10.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

Od 7 grudnia w MAXXI Narodowym Muzeum Sztuki XXI wieku w Rzymie można będzie oglądać ponad 50 obiektów ze zbiorów krakowskiego Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Pośród nich znajdą się zarówno obrazy, fotografie, jak i rzeźby, instalacje, czy prace video. Wystawa „L’arte differente: MOCAK al MAXXI” potrwa do 22 stycznia 2017 roku.

AES+F, Delfie, 2000-2007, źródło: materiały organizatora

AES+F, Delfie, 2000-2007, źródło: materiały organizatora

Część kolekcji krakowskiego Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, obejmująca ponad 50 obiektów, na które składają się obrazy, fotografie, rzeźby, instalacje oraz prace video, od 7 grudnia pokazywana będzie na wystawie pt. „L’arte differente: MOCAK al MAXXI” w MAXXI Narodowym Muzeum Sztuki XXI wieku w Rzymie. Ekspozycja zaprezentuje prace zarówno artystów polskich, jak i zagranicznych.

Obecnie zbiory MOCAK-u, gromadzone od momentu powstania instytucji, a więc od 2011 roku, zawierają ponad 4,5 tysiąca dzieł 235 artystów z 32 krajów świata. Celem muzeum jest zestawienie sztuki polskiej w kontekście zagranicznego dorobku artystycznego oraz ukazanie jej wysokiego poziomu.

Kuratorzy mówią, iż założeniem wystawy organizowanej w Rzymie jest przekonanie odbiorców niezwiązanych ze sztuką o jej ogromnym znaczeniu dla pojmowania współczesnego świata. Jednocześnie, pragną zwalczać stereotyp o dekoracyjności i bezzasadności działalności twórczej.

Paweł Althamer, Daniel, 2011, źródło: materiały organizatora

Paweł Althamer, Daniel, 2011, źródło: materiały organizatora

Wśród prezentowanych w MAXXI Narodowym Muzeum Sztuki XXI wieku prac znajdą się dzieła artystów z kanonu polskiej sztuki współczesnej, takich, jak: Paweł Althamer, Krzysztof M. Bednarski, Rafał Bujnowski, Tomasz Ciecierski, Andrzej Dłużniewski, Stanisław Dróżdż, Katarzyna Górna, Zbigniew Libera, Marcin Maciejowski, Bartek Materka, Józef Robakowski, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka oraz Krzysztof Wodiczko. Na ekspozycji będzie można się zapoznać także z dokonaniami twórców zagranicznych oraz grup artystycznych, na przykład: AES+F, Reza Aramesh, Josef Dabernig, Maya Gold, Sarah Lucas, Shahar Marcus oraz Daniel Spoerri.

„L’arte differente: MOCAK al MAXXI” stanowi kolejną już prezentację kolekcji MOCAK-u poza granicami kraju. Po raz pierwszy zbiór eksponowany w Lwowskim Pałacu Sztuki w 2014 roku na wystawie „Sztuka to wolność”.

Wybraną część kolekcji krakowskiego muzeum oglądać będzie można od 7 grudnia bieżącego roku do 22 stycznia 2017 roku w MAXXI Narodowym Muzeum Sztuki XXI wieku w Rzymie.

Fot. (góra) Daniel Spoerri, z cyklu Santa Marta, 2011, źródło: materiały organizatora

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.