szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Sukces 14 edycji Warszawskich Targów Sztuki – relacja

19.10.2016

Magazyn

Poradnik o rynku sztuki

Bilans tegorocznej, 14 już, edycji Warszawskich Targów Sztuki, która miała miejsce pomiędzy 14 i 16 października, to około 50 uczestniczących, dokładnie wyselekcjonowanych galerii polskich i zagranicznych, ponad 1000 zaprezentowanych dzieł sztuki, grono wielkich klasyków współczesności oraz młodych, dobrze zapowiadających się twórców, a także interesujący program wykładów i warsztatów. O zdecydowanym sukcesie wydarzenia zdecydowała również wyjątkowa ekspozycja malarstwa Jacka Malczewskiego oraz prezentacja bezsprzecznie wartych przypomnienia prac Andrzeja Mierzejewskiego.

Warszawskie Targi Sztuki przez kolejne lata funkcjonowania zyskały rangę najbardziej prestiżowego wydarzenia skierowanego zarówno do kolekcjonerów, galerzystów oraz marszandów, jak i pasjonatów sztuki, czy artystów. Oprócz tego, że impreza zachęca do inwestowania w dzieła malarstwa, rzeźby, czy też grafiki i fotografii, pełni również bardzo ważną rolę edukacyjną dla przyszłych odbiorców sztuki, kształtując ich artystyczną wrażliwość poprzez możliwość obcowania ze wspaniałą twórczością. Polska publiczność rzadko ma okazję w jednym miejscu podziwiać prace młodych twórców, takich, jak Łukasz Stokłosa, Ivo Nikić, czy Berenika Kowalska w zestawieniu z dorobkiem klasyków współczesności, na przykład Wojciecha Fangora, Henryka Stażewskiego, Tadeusza Kantora oraz przedwojennych mistrzów, między innymi Leona Wyczółkowskiego i Teodora Axentowicza. Jednakże, Warszawskie Targi Sztuki dają również świetną okazję przyjrzenia się działalności czołowych, nie tylko polskich, instytucji kultury, a więc galerii sztuki, antykwariatów, domów aukcyjnych, czy wydawnictw artystycznych.

Kama Zboralska w wywiadzie udzielonym Portalowi Rynek i Sztuka, zapytana o intencje, które przyświecały organizatorom podczas realizacji Warszawskich Targów Sztuki, odpowiedziała: „[Tegoroczna edycja] na pewno utwierdzi w przekonaniu, że mamy całe grono świetnych artystów oraz, że sztuka współczesna jest tak bardzo zróżnicowana, że każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Zderzenie dwóch światów – sztuki nowoczesnej i przedwojennej – sprawia, że widzimy, w jaki sposób twórczość artystyczna ewoluowała i, jak bardzo zmieniały się obowiązujące niegdyś mody i nurty.”

Jednym z ważniejszych wydarzeń towarzyszących tegorocznym Warszawskim Targom Sztuki była ekspozycja malarstwa wybitnego artysty Jacka Malczewskiego oraz prezentacja dorobku Andrzeja Mierzejewskiego, którego postać bez wątpienia warta jest uwagi. Pierwszy z nich, czołowy symbolista i reprezentant twórczości Młodej Polski, dzięki licznym wyróżnieniom na międzynarodowych wystawach, zdobył uznanie współczesnych. W jego twórczości, inspirowanej folklorem i dziedzictwem polskiej tradycji, dostrzec można kilka głównych wątków. Wśród nich najczęściej podejmowane były motywy biblijne i mitologiczne, tematyka patriotyczno-martyrologiczna oraz symbolika śmierci. Artysta chętnie malował także portrety i pejzaże. Z kolei wystawa prac Andrzeja Mierzejewskiego była dla widzów jedną z nielicznych okazji do zapoznania się z, niechętnie eksponowaną przez samego artystę, twórczością. Jego dzieła o autobiograficznym wydźwięku noszą znamiona tragicznych wydarzeń młodości. Wobec tego, ich problematyka oscyluje wokół uniwersalnych, pełnych dramatyzmu treści o cierpieniu, czy śmierci. Liczne autoportrety, wykonywane przez twórcę w rozmaitych stylach, odzwierciedlają jego emocjonalny stosunek do przeszłości.

W tym roku szczególnie ciekawą propozycję dla kolekcjonerów sztuki przedstawiła warszawska Milano Galeria, która zaprezentowała rysunki i obrazy olejne Jacka Sienickiego, a także obrazy-kilimy Olgi Wolniak. Gliwicka Galeria Esta, gromadząca twórczość czołowych przedstawicieli polskiej i zagranicznej sztuki współczesnej, w tej edycji skoncentrowała się przede wszystkim na wyeksponowaniu twórczości Stanisława Dróżdża. Jednakże, wśród artystycznej propozycji instytucji znalazły się również takie nazwiska, jak Włodzimierz Pawlak, Marek Sobczyk, Jan Pamuła, Victor Hulik oraz Zbigniew Lagocki. Internetowa Galeria Sztuki Limited Edition postawiła w tym roku głównie na grafiki Józefa Wilkonia, promując jednocześnie jego trwającą od 16 października wirtualną wystawę pt. „Wilkonia elektroniczne impresje”. Oprócz słynnego ilustratora, malarza i rzeźbiarza, Limited Edistion na 14. Warszawskich Targach Sztuki reprezentowała rzeźbiarkę Beatę Czapską, fotografików Marcina Ryczka i Szymona Brodziaka oraz malarzy Jadwigę Maj, czy Rafała Michała Szatona. Interesujący projekt zaproponowała, oferująca szeroki wybór malarstwa, grafiki i rzeźby,Galeria van Rij, prezentując w tegorocznej edycji targów przede wszystkim sztukę Lubomira Tomaszewskiego. Warszawska Galeria Mostra postanowiła pokazać fragment polskiej młodej sztuki, eksponując malarstwo Wojciecha Cieśniewskiego. Interesującą alternatywą tegorocznych Warszawskich Targów Sztuki okazała się warszawska Galeria Prima Porta Antiquities, oferująca odbiorcom obiekty sztuki starożytnej.

 

Kama Zboralska, zapytana o to, w jaki sposób w przeciągu 14 edycji zmienił się charakter Warszawskich Targów Sztuki, odpowiedziała: „Uczestniczę po raz czwarty w organizowaniu Targów i muszę przyznać, że z roku na rok widać coraz wyższy poziom artystyczny. Powstają nowe, dobre galerie, które biorą udział w 14.WTS np. Piękna Gallery Auction House i Kucharski&Olszewski Art Market Partners. Prawda jest taka, że gdyby nie Piotr Lengiewicz, prezes Rempexu, który tyle lat konsekwentnie organizuje WTS, na naszym rynku nie byłoby żadnych liczących się targów sztuki.” Biorąc pod uwagę bardzo szerokie spektrum prezentowanej twórczości, obecność wśród autorów dzieł licznych, wybitnych nazwisk oraz imponującą frekwencję w tym roku, trudno nie zgodzić się z opinią jednej z organizatorek wydarzenia.

Fot. (góra) Relacja z 14. Warszawskich Targów Sztuki

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.