Miasto O. Pocztówkowy alfabet Opola- najnowsza książka Jakuba Przebindowskiego
20.10.2016
Aktualności, Polska: wydarzenia

Książka „ Miasto O. Pocztówkowy alfabet Opola” to album opowiadający o zjawiskach kulturowych i społecznych jakie miały miejsce w Polsce w latach 1945- 1979 na przykładzie miasta Opola. Autor, popularny aktor, autor sztuk teatralnych i muzyki pisanej do teatru, w ciekawy sposób opowiada o mieście swojego urodzenia i czasach, które bezpowrotnie przeszły do historii. Pojawiają się takie hasła jak polski modernizm, neony, murale, saturator, dancingi, kina, Pewex, teatr 13 Rzędów, bary mleczne no i oczywiście Festiwal.

Opole nocą, Pocztówka z reprodukcją zdjęcia Adama Śmietańskiego
Powojenna rzeczywistość Opola, to nie tylko odbudowa i rozbudowa terenów miejskich, ale przede wszystkim tworząca się na nowo społeczność. Stąd tytuł książki Miasto O., który przewrotnie można odczytać jako zero, inaczej miasto zaczynające od podstaw. Tworzącą się tkanka miejska, z jej różnicami kulturowymi i bagażem doświadczeń historycznych to zjawisko absolutnie wyjątkowe i szczególne.
Bogata ikonografia, którą stanowią pocztówki z kolekcji autora, z reprodukcjami zdjęć wybitnych fotografików tamtego czasu, oraz oryginalne zapisy rewersów prezentowanych w albumie z pewnością wyróżniają go z pośród publikacji tego typu na rynku wydawniczym.
Jakub Przebindowski tak opowiada o swojej książce: „Spoglądam na Opole i tamten okres oczami dziecka. Ten autorski komentarz to próba literackiego przetworzenia, zaproszenie do rzeczywistości pełnej paradoksów, dziwnych mechanizmów, w której humor miesza się z ironią, a nowe czasy wyznaczają specyficzną obyczajowość.”
Niezwykła historia miasta opowiedziana w niezwykły sposób.
- okładka książki: Miasto O. Pocztówkowy alfabet Opola, Jakub Przebindowski, Wydawnictwo AB PRODUCTION Warszawa 2016 Edycja limitowana, Opracowanie graficzne oraz okładka: Magda Korabiowska
Fot. (góra) Kanał Odry, Pocztówka z reprodukcją zdjęcia Adama Śmietańskiego
źródło: materiały prasowe
Rynekisztuka.pl