szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
WILLA LENTZA

Miasto O. Pocztówkowy alfabet Opola- najnowsza książka Jakuba Przebindowskiego

20.10.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

Książka „ Miasto O. Pocztówkowy alfabet Opola” to album opowiadający o zjawiskach kulturowych i społecznych jakie miały miejsce w Polsce w latach 1945- 1979 na przykładzie miasta Opola. Autor, popularny aktor, autor sztuk teatralnych i muzyki pisanej do teatru,  w ciekawy sposób opowiada o mieście swojego urodzenia i czasach, które bezpowrotnie przeszły do historii. Pojawiają się  takie hasła jak polski modernizm, neony, murale, saturator, dancingi, kina, Pewex, teatr 13 Rzędów, bary mleczne no i oczywiście Festiwal.

Opole nocą, Pocztówka z reprodukcją zdjęcia Adama Śmietańskiego

Powojenna rzeczywistość Opola, to nie tylko odbudowa i rozbudowa terenów miejskich, ale przede wszystkim tworząca się na nowo społeczność. Stąd tytuł książki Miasto O., który przewrotnie można odczytać jako zero, inaczej miasto zaczynające od podstaw. Tworzącą się tkanka miejska, z jej różnicami kulturowymi i bagażem doświadczeń historycznych to zjawisko absolutnie wyjątkowe i szczególne.

Bogata ikonografia, którą stanowią pocztówki z kolekcji autora, z reprodukcjami zdjęć wybitnych fotografików tamtego czasu, oraz oryginalne zapisy rewersów prezentowanych w albumie z pewnością wyróżniają go z pośród publikacji tego typu na rynku wydawniczym.

Jakub Przebindowski tak opowiada o swojej książce:  „Spoglądam na Opole i tamten okres oczami dziecka. Ten autorski komentarz to próba literackiego przetworzenia, zaproszenie do rzeczywistości pełnej paradoksów, dziwnych mechanizmów, w której humor miesza się z ironią, a nowe czasy wyznaczają specyficzną obyczajowość.”

Niezwykła historia miasta opowiedziana w niezwykły sposób.

 

Fot. (góra) Kanał Odry, Pocztówka z reprodukcją zdjęcia Adama Śmietańskiego

źródło: materiały prasowe

Rynekisztuka.pl

 portal_rs_adres_www_wb

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.