szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Najwyższe sprzedaże laureatów Nagrody im. Marcela Duchampa – ranking

20.10.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Od 2000 roku Centre Georges Pomipdou w Paryżu jest fundatorem Nagrody im. Marcela Duchampa przeznaczonej dla młodych twórców sztuki współczesnej, w ramach której laureaci otrzymują 35 tysięcy funtów oraz 30 tysięcy funtów na realizację wystawy w tymże muzeum. Aby móc stwierdzić, czy wyróżnienie to ma znaczący wpływ na rozwój kariery nagrodzonych artystów zarówno we Francji, jak i na całym świecie, warto przyjrzeć się najwyższym sprzedażom rynkowym ich dzieł.

ranking-duchamp

Najwyższe sprzedaże dzieł laureatów Nagrody im. Marcela Duchampa w ciągu ostatnich 10 lat, źródło: http://www.artprice.com/

Wśród autorów, którzy w przeciągu ostatnich 10 lat uhonorowani zostali Nagrodą im. Marcela Duchampa znaleźli się: Claude Closky (2005), Phillipe Mayaux (2006), Tatiana Trouvé (2007), Laurent Grasso (2008), Sâadane Afif (2009), Cyprien Gaillard (2010), Mircea Cantor (2011), Daniel Dewar and Grégory Gicquel (2012), Latifa Echakhch (2013), Julien Prévieux (2014 ) oraz Melik Ohanian (2015).

Spośród wszystkich wyróżnionych dotąd twórców, jedynie dziełom dwojgu z nich, dzięki dużemu wsparciu galerii, z którymi współpracują oraz międzynarodowym wystawom, udało się osiągnąć wysokie kwoty przekraczające 100 tysięcy dolarów.

Latifa Echakhch, Sitting on Haunches Behind the Bushes Until There is No Longer Any Noise and Breathing Slowly. Then Stand Up and Walk Away, 2014, źródło: Phillps

Latifa Echakhch, Sitting on Haunches Behind the Bushes Until There is No Longer Any Noise and Breathing Slowly. Then Stand Up and Walk Away, 2014, źródło: Phillps

Pierwszy z nich, Cyprien Gaillard, urodził się w 1980 roku w Paryżu, zaś obecnie żyje i pracuje w Berlinie i Nowym Jorku. Jego prace skupiają się najczęściej na pejzażach w kontekście pojęcia entropii. Kilka miesięcy po otrzymaniu Nagrody im. Duchampa w październiku 2010 roku, artysta zaprezentował twórczość na wystawie w Centre Georges Pomipdou w Paryżu, otrzymując tym samym możliwość pokazania swoich dzieł szerszej publiczności. Dopiero dwa lata później jedna z jego prac znalazła się na aukcji w Londynie. W 2013 w londyńskim domu aukcyjnym Phillips 3 dzieła Gaillarda znalazły nabywców, którzy kupili je za sumy od 11 do 16 tysięcy dolarów. Najważniejszy w karierze artysty okazał się rok 2015, kiedy to zaprezentował swoją twórczość na 13. Biennale w Lyonie, zaś jego prace trafiły na rynek amerykański. Jego rekord aukcyjny, niemal dwukrotnie przekraczający pierwotną estymację, równy 193 tysiącom dolarów został ustanowiony pod koniec tego roku w Nowym Jorku.

Z kolei talent, urodzonej w 1974 roku, Latifii Echakhch odkryty został w 2009 roku przez galerię Kamela Mennoura i wyeksponowany na wystawie „Pendant que les champs brûlent”. Dubajski rynek sztuki był pierwszym, który wykazał zainteresowanie jej twórczością. Wówczas, niedługo po zdobyciu Nagrody im. Duchampa w 2013 roku, jeden z jej obrazów został sprzedany tam za pośrednictwem Christie’s za 47,5 tysiąca dolarów. W 2015 roku praca Echakhch sprzedana została za ponad 200 tysięcy dolarów w londyńskim Sotheby’s.

Claude Closky, Untitled, 2005, źródło: Sotheby's

Claude Closky, Untitled, 2005, źródło: Sotheby’s

2015 roku ze względu na sukcesy aukcyjne Cypriena Gaillarda oraz Latifii Echakhch okazał się bardzo korzystnym okresem dla promocji młodej sztuki francuskiej zwłaszcza na rynku międzynarodowym. Znaczące sprzedaże w tym okresie osiągnęli również Claude Closky oraz Tatiana Trouvé. Obecność tej ostatniej artystki jest teraz bardzo widoczna na pierwotnym rynku sztuki poprzez reprezentowanie jej twórczości przez takie instytucje, jak Perrotin, Gagosian oraz König Galerie. Rynek wtórny natomiast zainteresował się pracami autorki dopiero 3 lata po zdobyciu przez nią wyróżnienia – w 2010 roku. Jedna z jej rzeźb w 2012 roku została sprzedana w Paryżu za 50 tysięcy dolarów. Rekord jednak ustanowiony został w londyńskim Sotheby’s w 2015 roku i wyniósł prawie 67 tysięcy dolarów.

Pomimo że Nagroda im. Marcela Duchampa daje wspaniałą okazję do pokazania własnej twórczości szerszej publiczności, nie jest ona gwarancją sukcesu na rynku sztuki. Wiele spośród jej laureatów, w tym Sâadane Afif, Laurent Grasso , Daniel Dewar & Grégory Gicque oraz Phillippe Mayaux zanotowali słabe wyniki sprzedażowe i to jedynie na rynku krajowym.

W tym roku Nagrodę im. Marcela Duchampa za rok 2016 otrzymał Kader Attia (1970).

Fot. (góra) Tatiana Trouvé, Untitled (ref: cable 9), 2009, źródło: Phillips

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.