szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Kolekcja sztuki francuskiej warta 380 milionów dolarów przekazana Musée d’Orsay

25.10.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Amerykańska para kolekcjonerów Spencer i Marlene Hays podarowała swoją kolekcję francuskiej sztuki Musée d’Orsay w Paryżu. Zbiór ponad 600 dzieł XIX- i XX-wiecznych przedstawicieli malarstwa, takich, jak Edgar Degas, Amadeo Modigliani, Gustave Caillebotte oraz członków awangardowej grupy Les Nabis, jest wart ponad 380 milionów dolarów.

Edgar Degas, Absynt, 1876

Edgar Degas, Absynt, 1876

Para amerykańskich kolekcjonerów, Spencer i Marlene Hays, zainteresowała się francuską sztuką w latach 70. Kiedy małżeństwo zaczęło urządzać swój apartament w Nowym Jorku, stanowiący kopię XVIII-wiecznej paryskiej rezydencji w Nashville, odkryli artystów z Les Nabis, których postimpresjonistyczne prace uwypuklały dekoratywny charakter twórczości malarskiej. Poprzez położenie nacisku na fakturę, wzór i kolor, grupa działała w myśl idei łączenia sztuki, rzemiosła i designu. Nazwa Les Nabis pochodziła od hebrajskiego słowa oznaczającego proroków. Grupie przewodniczyli Pierre Bonnard, Maurice Denis oraz Édouard Vuillard. Kolekcja małżeństwa Haysów obejmuje 4 dzieła Denisa, 12 Bonnarda oraz 23 Vuillarda.

187 dzieł sztuki, których wartość wynosi 173 miliony euro przekazana została Musée d’Orsay w weekend pomiędzy 15 i 16 października bieżącego roku. Reszta zbioru natomiast trafi w posiadanie instytucji po śmierci kolekcjonerów. Muzeum do ekspozycji kolekcji przeznaczyło pokój o wymiarach 900 metrów kwadratowych, ponieważ małżeństwo Haysów zastrzegło, iż zbiór musi pozostać niepodzielony. W tym celu biblioteki i archiwa instytucji zostaną przeniesione w inne miejsca.

Amadeo Modigliani, Niebieskooki chłopiec, 1916

Amadeo Modigliani, Niebieskooki chłopiec, 1916

Obecna darowizna kolekcjonerów nie jest pierwszą, która pozwoliła na udostępnienie wielu wspaniałych dzieł sztuki francuskiej publiczności. W 2013 roku Musée d’Orsay gościło bowiem wystawę pt. „Kolekcja Marlene i Spencera Haysów. Zamiłowanie do Francji”.

Para została wyróżniona Orderem Narodowym Zasługi Legii Honorowej. Przy okazji obecnej darowizny prezydent Francji, François Hollande uhonorował małżeństwo kolekcjonerów po raz kolejny, nadając im rangę komandorów.

Fot. (góra) Edgar Degas, Szkoła tańca, 1871

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.