szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Odnaleziono dowody, że łóżko ze słynnego obrazu van Gogha przetrwało do dzisiejszych czasów

04.11.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Brytyjski historyk sztuki oraz znawca życia i twórczości Vincenta van Gogha znalazł dowody mówiące, iż słynne łóżko z obrazu pt. „Pokój van Gogha w Arles” znajduje się obecnie w jednym z holenderskich miast. Na podstawie odnalezionego listu bratanka artysty twierdzi on, że mebel przetrwał i został wywieziony z Francji do Holandii.

Vincent van Gogh, “Autoportret bez brody”, 1889

Vincent van Gogh, “Autoportret bez brody”, 1889

Martin Bailey, znany z niedawno upublicznionej teorii o odcięciu sobie przez Vincenta van Gogha ucha na wieść o zbliżającym się ślubie brata, utrzymuje, że łóżko artysty przedstawione na obrazie pt. „Pokój van Gogha w Arles” z 1889 roku najprawdopodobniej niszczeje obecnie na strychu jednego z domów małego miasta w południowej Holandii. Słynne dzieło ukazuje pokój mistrza wraz łóżkiem, w którym spał po przeprowadzce w 1888 roku do Arles. Istnieją trzy wersję obrazu „Pokój van Gogha w Arles”. Pierwsza, namalowana w 1888 roku znajduje się obecnie w Muzeum van Gogha w Amsterdamie, zaś dwie pozostałe z 1889 roku wiszą na ścianach Instytutu Sztuki w Chicago oraz Musée d’Orsay w Paryżu.

Brytyjski znawca życia i twórczości van Gogha odnalazł bowiem list napisany w 1937 roku przez bratanka malarza, Vincenta Willema, w którym twierdzi on, że łóżko przedstawione na obrazie znajduje się obecnie w jego posiadaniu. Bailey twierdzi, iż korespondencja ta stanowi kluczowy dowód na to, że mebel przetrwał i został przetransportowany z Arles do Niderlandów. Podkreśla także, że ta ciekawostka nie była wcześniej znana badaczom.

Vincent van Gogh, Ogród w Arles, 1888

Vincent van Gogh, Ogród w Arles, 1888

Po dokonaniu niezwykłego odkrycia Bailey podjął starania zlokalizowania tego cennego dla historii sztuki artefaktu przeszłości. Skontaktował się z synem Willema, 94-letnim Johanem van Goghiem, który, ku zaskoczeniu badacza, pamięta słynne łóżko. Twierdzi on, że mebel pozostał do 1945 roku w domu jego ojca w Laren w zachodniej Holandii, skąd został wysłany do Boxmeer w południowej Holandii jako darowizna dla ludzi, którzy w trakcie drugiej wojny światowej stracili swój dobytek.

Tę informację Bailey potraktował jako ostatnią z części układanki, która może przemawiać za tym, iż łóżko znajduje się obecnie w Boxmeer. Zagadką pozostaje jedynie to, kto jest obecnie jego posiadaczem. Zastanawiające jest również, w jakim stanie obecnie może znajdować się mebel. Niestety nie da się uzyskać odpowiedzi na pytanie, czy łóżko nadal pełni swoją pierwotną funkcję, czy może niszczeje na strychu któregoś z domu, bez przeszukania wszystkich posesji w Boxmeer.

fot. (góra) Vincent van Gogh, Pokój van Gogha w Arles, 1888

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.