szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Sukcesy i niepokoje 11 edycji targów sztuki współczesnej Contemporary Instanbul

09.11.2016

Świat: wydarzenia

Od 3 do 6 listopada miała miejsce 11 edycja targów sztuki współczesnej w Istambule Contemporary Instanbul (CI). Pomimo zredukowanej w tym roku liczby wystawców, organizatorzy wydarzenia mogą poszczycić się naprawdę dobrymi rezultatami. Nie obyło się jednak bez napięć powodowanych obecną sytuacją gospodarczą i społeczną w Turcji. 

Dla instytucji uczestniczących w CI przeznaczona jest ogromna przestrzeń licząca 14 tysięcy metrów kwadratowych, która gromadzi corocznie blisko 1500 prac około 520 artystów reprezentowanych przez 70 galerii. Głównym celem przedsięwzięcia jest wspieranie tureckich twórców współczesnych, zarówno już tych znanych i cenionych w kraju i na świecie, jak i artystów dopiero rozpoczynających swoją karierę. Na CI dominuje co prawda turecka sztuka, jednak dla organizatorów niezwykle istotny pozostaje fakt umieszczenia jej w kontekście twórczości międzynarodowej.

Największą zachętą do odwiedzenia tegorocznych targów w Istambule było uczestnictwo w nich międzynarodowych instytucji wystawienniczych o istotnym znaczeniu dla rynku sztuki, takich jak Marlborough Gallery, londyńska Lazarides Gallery, czy też paryska Galerie Lelong. Szczególnie oblegana przestrzeń należała do pierwszego z wymienionych wystawców, który prezentował prace tureckiego twórcy Ahmeta Günestekina. Artysta odkryty został na CI w 2010 roku przez Galeri Baraz i natychmiast osiągnął międzynarodowy sukces. Lazarides Gallery zaprezentowała między innymi hiperrealistyczne rzeźby Marka Jenkinsa, malarstwo ZEVS, cyfrowe prace Davida Hockneya oraz rysunki Barthélémy Toguo.

Spośród tureckich wystawców najciekawszych artystów zaprezentowała stambulska Galeri Artist, eksponująca w tym roku rzeźby Tony’ego Cragga, wytatuowane świńskie skóry Wima Delvoye oraz monumentalne kompozycje Gilberta & George’a. Ponadto w ofercie tureckich galerii sztuki znaleźli się tacy fotograficy Yusuf Sevincli, Miguel Angel Garcia, Thomas Henriot.

Pomimo ogólnego sukcesu tegorocznych targów sztuki współczesnej CI, w trakcie wydarzenia dało się odczuć klimat politycznej niestabilności i społecznych napięć. Miało to swoje odzwierciedlenie w ofercie wystawianej na CI sztuki. Na przykład rzeźby Aliego Elmaci zostały usunięte pierwszego dnia wydarzenia ze swojego stanowiska pod naciskiem konserwatywnej grupy Erbakan Vakfi, która uznała jego prace za obraźliwe.

fot. (góra) Relacja z Contemporary Istanbul 2016, źródło: materiały prasowe organizatora

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.