szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Odkrycie grupy handlarzy fałszywymi dziełami sztuki przez austriackie władze

10.11.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Austriackie władze odkryły grupę handlarzy fałszywymi dziełami sztuki. Wśród sprzedawanych przez nich podrabianych twórców znalazły się takie nazwiska, jak Pablo Picasso, Gustav Klimt, Claude Monet, Wassily Kandinsky.

Gustav Klimt, "Lady with fan", 1918

Gustav Klimt, Dziewczyna z wachlarzem, 1918

Zgodnie z oświadczeniem wydanym w poniedziałek przez Bundeskriminalamt, przedstawiciele austriackich władz, udając kolekcjonerów sztuki, aresztowały krąg dealerów, sprzedających sfałszowane obrazy Pabla Picassa.

Władze już na początku roku otrzymały informację o autriacko-słoweńskiej grupie, która używając jako bazy pokoju hotelowego na lotnisku w Wiedniu, handlowała podrobionymi obrazami Pabla Picassa. Podejrzani zostali zatrzymani przez tajną policję podczas próby sprzedaży 5 sfałszowanych prac kubisty, wycenionych na ponad 11 milionów dolarów na sztukę. Policja pozyskała również katalog wszystkich oferowanych przez grupę prac. Wśród nich znalazły się fałszerstwa wycenione na blisko 80 milionów dolarów.

Wassily Kandinsky, Romantyczny krajobraz, 1911

Wassily Kandinsky, Romantyczny krajobraz, 1911

Podejrzani zostali zaatakowani przez austriackie jednostki antyterrorystyczne EKO Cobra, ponieważ władze nie mogły wykluczyć, że nie będą oni uzbrojeni. Aresztowano 5 obywateli austriackich, w których posiadaniu znalazło się 14 fałszywych obrazów Pabla Picassa i Emila Nolde. Słoweńskie władze z kolei pochwyciły 6 podejrzanych. W ich mieszkaniach odnaleziono łącznie 66 podrobionych prac 40 artystów, w tym Gustava Klimta, Claude Moneta, Wassilego Kandinsky’ego.

Jak utrzymują podejrzani, wierzyli oni, że dzieła są prawdziwe i nie mieli zamiaru oszukiwać kupujących. Wszystkie obrazy były bowiem sygnowane oraz oznaczone na odwrocie pieczęciami renomowanych galerii. Posiadały także certyfikaty autentyczności i szczegółowe informacje na temat ich pochodzenia.

Na ten moment brak jest informacji o tym, kto był autorem fałszywych dzieł.

fot. (góra) Pablo Picasso, Panny z Awinionu (fragment), 1907

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.