szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Rynek sztuki bez tajemic

SILESIA ART BIENNALE 2016

14.11.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

Druga edycja Silesia Art Biennale (SAB), organizowana przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, stanowi próbę zgłębienia fenomenu, jakim jest potencjał artystyczny Dolnego Śląska. Objawia się on nie tylko w większych miastach regionu, takich jak Legnica czy Jelenia Góra, ale i w mniejszych ośrodkach, szczególnie zaś w tzw. koloniach artystycznych. Finał: 17.11 – 23.12.2016

Druga edycja Silesia Art Biennale (SAB), organizowana przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, stanowi próbę zgłębienia fenomenu, jakim jest potencjał artystyczny Dolnego Śląska. Objawia się on nie tylko w większych miastach regionu, takich jak Legnica czy Jelenia Góra, ale i w mniejszych ośrodkach, szczególnie zaś w tzw. koloniach artystycznych.

Głównym zamysłem tegorocznego programu SAB było ukazanie owego niezwykle intrygującego zjawiska kulturowego, jakim jest nagromadzenie na terenie Dolnego Śląska wielu inicjatyw i praktyk z zakresu sztuki. Część artystyczna, zatytułowana Lokalna tożsamość i świadomość wspólnoty, obejmowała wizualną i audialną dokumentację działalności twórców zamieszkujących m.in. Kotlinę Kłodzką, Kotlinę Jeleniogórską, rejon Wałbrzycha czy okolice Lubiąża i Obornik Śląskich. Odbyły się cztery wyjazdy plenerowe, których efekty zarejestrowane zostały przez szóstkę fotografów: Andrzeja Dudka-Dürera, Jacka Jaśko, Wacława Ropieckiego, Krzysztofa Saja, Rafała Warzechę i Igora Wójcika, dwójkę filmowców: Małgorzatę Kazimierczak i Mirosława Rajkowskiego oraz dźwiękowca – dziennikarza radiowego Mariusza Marksa. W plenerach udział brała grupa naukowców z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, której badaniom przyświecało hasło Dolny Śląsk w tworzeniu. Przestrzenie kultury.

Rezultaty wyjazdowej części działań SAB zaprezentowane zostaną na wystawie w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański” (17.11 – 23.12.2016). Ekspozycja zawierać będzie około 90 portretów artystów, z którymi udało się spotykać i przeprowadzić wywiady, a także materiały filmowe szerzej ukazujące działalność i świat otaczający wybranych twórców. Wystawę wzbogacą nagrania audio, składające się na reportaż o badaniach i pracach dokumentacyjnych prowadzonych w czasie wyjazdów. Osobną część wystawy stanowić będą indywidualne mini-prezentacje aktywności uczestników SAB, tj. fotografie pracowni, dzieł oraz zdarzeń mających miejsce w trakcie plenerów.

18.11.2016, podczas sympozjum organizowanego w Instytucie Kulturoznawstwa UWr, zaproszeni do udziału w SAB uczeni, eksperci i twórcy, przedstawią swe refleksje na temat praktyk i tradycji związanych z manifestacjami estetycznymi i ekspresjami artystycznymi na Dolnym Śląsku.

Tegoroczną edycję Silesia Art Biennale zwieńczy publikacja, w której znajdą się teksty i wypowiedzi autorstwa badaczy, krytyków sztuki oraz artystów zajmujących się kwestią fenomenu kulturowego Dolnego Śląska. Całość ilustrowana będzie pracami fotografów, powstałymi w trakcie wyjazdów plenerowych.
Więcej informacji

 

PROGRAM SILESIA ART BIENNALE 2016

WYSTAWA | 17.11 – 23.12.2016
Lokalna tożsamość i świadomość wspólnoty

Wernisaż: 17.11.2016, godz. 17.00
Oprowadzanie kuratorskie: 21.11.2016. godz. 15.00

Dolnośląskie Centrum Fotografii „Domek Romański”
Galeria Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
pl. bpa Nankiera 8, Wrocław

SYMPOZJUM | 18.11.2016
Dolny Śląsk w tworzeniu. Przestrzenie kultury

Instytut Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego
ul. Szewska 36, Wrocław
sala nr 208, II piętro
Wstęp wolny!
10.30
ROZPOCZĘCIE

10.45 – 12.15
PANEL I: DOLNY ŚLĄSK JAKO DZIEŁO. O TWORZENIU
Prowadzący: Izolda Topp-Wójtowicz
Uczestnicy: Stefan Bednarek, Henryk Waniek, Jolanta Kowalska, Patrycja Franczyk

PRZERWA NA KAWĘ

12.30 – 14.00
PANEL II: DOLNY ŚLĄSK JAKO KRAJ/OBRAZ
Prowadzący: Piotr Jakub Fereński
Uczestnicy: Karol Maliszewski, Magdalena Barbaruk, Robert Losiak

PRZERWA NA KAWĘ

14.15 – 15.45
PANEL III: SZTUKA W POSZUKIWANIU TOŻSAMOŚCI. WOLNOŚĆ I ZADOMOWIENIE 
Prowadzący: Andrzej Saj
Uczestnicy: Manfred Bator, Jacek Jaśko, Małgorzata Kazimierczak, Roger Piaskowski

Kurator Biennale: dr Andrzej Saj
Współpraca kuratorska: dr Piotr Jakub Fereński, dr hab. Izolda Topp-Wójtowicz
Koordynacja: Marta Przetakiewicz, Olga Nazarkiewicz
Identyfikacja wizualna: Tomasz Pietrek

fot. (góra) plakat (fragment), źródło: materiały organizatora

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.