szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

66 milionów dolarów za dzieło de Kooninga oraz nowe rekordy sprzedażowe na wczorajszej aukcji Christie’s

16.11.2016

Aktualności, Świat: aukcje

ART KONSULTACJE PREMIUM

Wczorajsza aukcja sztuki powojennej i współczesnej w nowojorskim Christie’s przyniosła pokaźny wynik 277 milionów dolarów. Dzieło de Kooninga zostało sprzedane za spektakularną sumę 66 milionów dolarów, natomiast dla Johna Currina, Giuseppe’a Gallo oraz Jonathana Horowitza ustanowiono nowe aukcyjne rekordy. 

jean-dubuffet-les-grandes-arteres-1961

Jean Dubuffet, Les Grandes Artères, 1961, źródło: Christie’s

Ogólny przychód z mającej wczoraj miejsce w nowojorskiej Christie’s aukcji sztuki powojennej i współczesnej szacowany był na sumę od 216 do 306 milionów dolarów, a w konsekwencji osiągnął 277 milionów dolarów. Tylko 7 spośród 61 wszystkich proponowanych dzieł nie udało się znaleźć nabywcy.

Największa atrakcja wczorajszej licytacji, obraz „Untitled XXV” Willema de Koninga z 1977 roku po raz pierwszy pojawił się na aukcji dekadę wcześniej w nowojorskim oddziale Christie’s, gdzie został sprzedany za 27 milionów dolarów. W listopadzie 2013 roku natomiast w tym samym domu aukcyjnym dzieło osiągnęło kwotę 32 milionów dolarów. Wczoraj z kolei podwoiło ten wynik, znajdując nabywcę, który zapłacił za nie ponad 66 milionów dolarów.

Pośród najwyższych sprzedaży wczorajszego wieczoru znalazły się także prace Jeana Dubuffeta, Gerharda Richtera, Johna Currina oraz Roberta Rymana.

Gerhard Richter, Abstraktes Bild (809-2), 1994, źródło: Christie's

Gerhard Richter, Abstraktes Bild (809-2), 1994, źródło: Christie’s

Dzieło pierwszego z artystów pt. „Les Grandes Artères” z 1961 roku sprzedane zostało za blisko 25 milionów dolarów. Z kolei ogromne abstrakcyjne płótno Richtera „Abstraktes Bild (809-2)” z 1994 roku, pochodzące z kolekcji Erica Claptona, który kupił je w 2001 roku za 3,2 miliony dolarów, znalazło nabywcę oferującego za nie 22 miliony dolarów. Swój sprzedażowy rekord pobił wczoraj Currin, sprzedając pracę „Nice’n’Easy” z 1999 roku za 12 milionów dolarów. Suma ta ponad dwukrotnie przewyższyła ostatnią sprzedaż obrazu w Sotheby’s w 2008 roku. Piątą najwyższą sprzedażą wieczoru okazał się obraz Rymana z 2002 roku pt. „Connect” z wynikiem 10,8 milionów dolarów.

Aukcja oferowała dwie prace rumuńskiego artysty Adriana Ghenie. Jego „Flight into Egypt” z 2002 roku sprzedana została powyżej swojej pierwotnej estymacji za 1,4 miliona dolarów. Jednakże największą ekscytację kolekcjonerów wywołało jego dzieło pt. „The Bridge” z 2015 roku, kupione ostatecznie za blisko 4 miliony dolarów.

Jonathan Horowitz, Obama'08, 2008, źródło: Christie's

Jonathan Horowitz, Obama’08, 2008, źródło: Christie’s

Ze względu na obecnie trwającą w nowojorskim Muzeum Guggenheima retrospektywę dorobku twórczego Agnes Martin, jej obrazy cieszyły się dużym powodzeniem na wtorkowej licytacji. Praca „Untitled #6” (1983) kupiona została za 6,7 milionów dolarów, natomiast „Untitled #9 (1988)” za 4,3 miliony dolarów.

Z pewnością niedawne wybory prezydenckie w Ameryce przyczyniły się do sukcesu fotografii „Obama’08” Horowitza, ukazującej wszystkich dotychczasowych głów państwa. Praca podwoiła swoją estymację, osiągając sumę ponad 223 tysięcy dolarów, a tym samym pobijając dotychczasowy rekord sprzedażowy artysty, ustanowiony w 2015 roku sumą 131 tysięcy dolarów.

fot. (góra) Willem de Kooning, Untitled XXV (fragment), 1997, źródło: Christie’s

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.