szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Aukcja Sztuki Współczesnej. Kolekcja Jana Styczyńskiego

18.11.2016

Aktualności, Polska: aukcje

Wyobraźmy sobie, że topowi artyści tworzą po jednym dziele na absolutnie wyjątkowym materiale. Nigdy więcej tego nie powtórzą. Powstałe prace stanowią najbardziej oryginalną polską kolekcję sztuki współczesnej, zamkniętą w formie… ceramicznych talerzy, na których znajduje się sztuka najważniejszych. Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski i Ryszard Winiarski to zaledwie niektórzy z nich.

Ponad 60 wyjątkowych prac będzie można oglądać w listopadzie w DESA Unicum. Z niebywałą kolekcją wiąże się również niezwykła historia. Ceramiczne talerze przez dekady należały do prywatnego właściciela i nie były dostępne dla miłośników sztuki.  Dzieła były dumą rodzinnego domu Jana Styczyńskiego, polskiego fotografa, który przyjaźnił się i pracował z najważniejszymi współczesnymi artystami. Styczyński poprosił między innymi wspomnianego Kantora, Nowosielskiego i Winiarskiego oraz Tadeusza Dominika, Henryka Stażewskiego, Jana Tarasina, Teresę Pągowską, Jana Lebensteina i wielu innych o stworzenie niepowtarzalnej pracy na ceramicznym talerzu. Każdy talerz jest więc inny, idealnie oddaje styl artysty i koresponduje ze sztuką, którą możemy dziś oglądać w muzeach na całym świecie. Wartość dzieł jest natomiast nie do wycenienia – są to obiekty tak rzadkie i niezwykłe, że aż bezcenne.

Jedną z najbardziej oryginalnych kolekcji sztuki współczesnej można oglądać od 14 listopada w DESA Unicum. Wystawa zakończy się aukcją 22 listopada o godzinie 19. Talerze będą pobijać własne rekordy.

fot. (góra) Jerzy Nowosielski,  Różowy akt, 1973 r., olej/ceramika, wys.: 4,5 cm, śr.: 36,5 cm

źródło: materiały organizatora

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.