szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Coraz bliżej do poznania wyników Kompasu Młodej Sztuki 2016

21.11.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

23 listopada w Galerii (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego, o godz. 19.00 podczas Gali wystawy pokonkursowej zostanie wręczona zwycięzcy Kompasu Młodej Sztuki 2016 Nagroda Główna ufundowana przez Fundację Banku Millennium (mecenas wystawy) oraz przyznana przez Invest 4Elite nagroda dla artysty, który awansował o największą ilość miejsc w porównaniu z poprzednimi notowaniami. Na ekspozycji czynnej do 5 grudnia pojawi się około 20 prac liczących się młodych twórców.

LETO Norman, An egoist, olej na płótnie, 60 x 60 cm, 2008, Źródło: Art Agenda Nova

LETO Norman, An egoist, olej na płótnie, 60 x 60 cm, 2008, Źródło: Art Agenda Nova

Kompas Młodej Sztuki, który od 2008 roku, ukazuje się na łamach „Rzeczpospolitej”, w dziale „Moje pieniądze” obejmuje artystów tylko do 35 roku życia i stanowi rozwinięcie idei Kompasu Sztuki (notowani są czołowi polscy twórcy obecni na rynku sztuki po 1945 roku). Listę KMS podobnie jak KS układają profesjonaliści, przedstawiciele czołowych polskich galerii sztuki współczesnej – komercyjnych oraz publicznych, przede wszystkim promujących sztukę. W tym roku w głosowaniu wzięło udział prawie 80 galerii, a wśród nich m.in. Galeria Foksal, Galeria Bielska, Galeria Biała, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, BWA Zielona Góra, Galeria Kronika, Galeria Szara oraz z komercyjnych: Galeria Starmach, Zderzak, Piekary, lokal_30, Propaganda, Le Guern, Artemis, Art Agenda Nova, Mostra. Pojawiły się też nowe galerie m.in. Kasia Michalski Gallery oraz Ney Gallery&Prints.

Łukasz Stokłosa - Grand Trianon, 2013, olej na płótnie, 70x80, źródło: GALERIA ZDERZAK

Łukasz Stokłosa – Grand Trianon, 2013, olej na płótnie, 70×80, źródło: GALERIA ZDERZAK

Ranking stanowi sumę notowań właścicieli bądź szefów galerii, którzy zgłaszali po 5 nazwisk – kierując się osiągnięciami artystów (nagrodami, wystawami, publikacjami itp.). Twórca wymieniony jako pierwszy otrzymywał 5 punktów, drugi – 4, trzeci – 3 itd. Ilość punktów zadecydowała o ostatecznej pozycji w rankingu. Inicjatorzy przedsięwzięcia – Kama Zboralska oraz Piotr Cegłowski nie głosują w rankingu. W 2015 roku Kompas Młodej Sztuki ukazał się nie jak dotychczas – po dwóch latach, lecz po roku. O tej już stałej zmianie zadecydowało coraz większe zainteresowanie młodą sztuką, nie tylko ze względu na stosunkowo niskie ceny ale również i na rosnącą grupę utalentowanych wchodzących na rynek artystów.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w uznaniu przede wszystkim roli edukacyjnej w 2012 roku objęło KMS patronatem honorowym. Patronem projektu jest także Narodowe Centrum Kultury. Podstawową rolą KMS, oprócz edukacji jest także aktywne działanie na rzecz budowy profesjonalnego rynku sztuki w Polsce. Kolekcjonerzy, artyści, właściciele galerii i domów aukcyjnych oraz inwestorzy traktują publikacje KMS jako źródło cennych informacji.

Basia Bańda, "Wyspa", źródło: Arttrakt

Basia Bańda, „Wyspa”, źródło: Arttrakt

„Ranking Kompas Młodej Sztuki jest ważnym projektem, którego celem jest promocja trendów w sztuce i dorobku młodych, wyróżniających się artystów, którzy dopiero budują swoją pozycję na rynku sztuki. Fundacja Banku Millennium wychodzi naprzeciw potrzebie edukacji kulturalnej wspierając Kompas Młodej Sztuki. Po raz kolejny jesteśmy partnerem wystawy i fundatorem głównej nagrody dla zwycięzcy rankingu.  Kontynuujemy tym samym 25 letnią tradycję Banku Millennium i Fundacji Banku Millennium, które wspierają wartościowe wydarzenia kulturalne” – mówi Iwona Jarzębska, Prezes Fundacji Banku Millennium.

W zeszłym roku po raz drugi KMS wygrała Ewa Juszkiewicz ’84 – w 2014 roku razem z Bartoszem Kokosińskim ex aequo zajęła pierwsze miejsce. Była laureatką nagród pieniężnych, każda po 10 tys. zł przyznanych przez Fundację Banku Millennium oraz Narodowe Centrum Kultury.

Poniżej prezentujemy Państwu TOP 10 artystów Kompasu Młodej Sztuki 2015: 

Kompas Młodej Sztuki 2015, źródło: http://www.kompasmlodejsztuki.pl/ranking/2015/

Kompas Młodej Sztuki 2015, źródło: http://www.kompasmlodejsztuki.pl/ranking/2015/

fot. (góra) Bartosz Kokosiński, Obraz pożerający scenę batalistyczną, 2014, 160 x 220 cm. Fot. dzięki uprzejmości artysty.

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.