szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Galeria Zdzisława Beksińskiego – ponad 25 tys. zwiedzających

21.11.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

Otwarta nieco ponad miesiąc temu Galeria Zdzisława Beksińskiego cieszy się niesłabnąca popularnością. Miłośnicy malarstwa „Sztukmistrza z Sanoka” codziennie wypełniają klimatyczne wnętrze Galerii w Nowohuckim Centrum Kultury. 25 tysięcy zwiedzających jest niezbitym dowodem, że to malarstwo działa – nadal fascynuje, burzy spokój i inspiruje.

Ekspozycja zdobyła też uznanie znawców tematu. Październikowa Marka Radia Kraków przyznana Galerii jest tym bardziej znacząca, że Beksiński konkurował z Muzeum Narodowym, MOCAKIEM, Cricoteką i Teatrem Nowym.      

Wygląda na to, że Kraków kocha Beksińskiego. A dlaczego? Tak ten fenomen popularności tłumaczy Joanna Gościej-Lewińska kuratorka wystawy.

Trzeba jednak koniecznie podkreślić, że fenomen popularności Beksińskiego ma też inne, bardzo solidne podstawy. Jak sądzę, ludzie dostrzegają – i potrafią docenić – w jego obrazach autentyczne mistrzostwo warsztatowe, ową niebywałą biegłość operowania środkami malarskimi, jaką dysponowali w ciągu wieków tylko najwięksi. Sam Beksiński zresztą nie krył swojej fascynacji dziełami wielkich mistrzów i starał się do nich na różne sposoby nawiązywać. Rzecz jasna z samych umiejętności niewiele by wynikało, gdyby nie służyły one uruchomieniu czy raczej materializacji owych niebywałych wizji, jakie wyszły spod jego ręki i jakie od lat nas poruszają. Widz ma poczucie, że artysta dostrzegł i pokazał mu coś, co inni tylko przeczuwają.

fot. (góra) Galeria Zdzisława Beksińskiego, Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie, źródło: materiały organizatora

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Galeria Zdzisława Beksińskiego – ponad 25 tys. zwiedzających”

  1. Monika

    Nie tylko Kraków kocha. Ja z koleżanką na otwarcie galerii jechałam do Państwa z Olsztyna.
    Warto było bez dwóch zdań. Zważywszy, że podczas inauguracji mogłyśmy karmić zmysły tym, co zaserwował genialny Art Color Ballet – Krypto 27.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.