szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Ponad 276 milionów dolarów i sprzedażowy rekord Davida Hockney’a na aukcji Sotheby’s

21.11.2016

Aktualności, Świat: aukcje

W czwartek, 17 listopada, w nowojorskiej siedzibie domu aukcyjnego Sotheby’s odbyła się licytacja dzieł sztuki powojennej i współczesnej, która przyniosła spektakularny przychód 276,6 milionów dolarów. Do tego wyniku przyczyniła się między innymi sprzedaż abstrakcyjnego płótna autorstwa Gerharda Richtera za 34 miliony dolarów.

Gerhard Richter, Still, 1986, źródło: Sotheby's

Gerhard Richter, Still, 1986, źródło: Sotheby’s

Podczas czwartkowej licytacji sztuki powojennej i współczesnej w nowojorskim Sotheby’s jedynie 4 spośród 64 prac nie znalazły swoich nabywców. Aukcja bez wątpienia powtórzyła zeszłoroczny sukces (blisko 295 milionów dolarów), osiągając nieznacznie niższy przychód 276,6 milionów dolarów. Wynik ten nastraja pozytywnie, zwłaszcza, iż rezultat sprzedażowy listopadowej aukcji Sotheby’s szacowano w granicach od 206 do 302 milionów dolarów.

Niemal połowa, bo 25 spośród 64 wystawianych na sprzedaż dzieł, pochodziła z kolekcji Stevena Amesa, wieloletniego partnera firmy Oppenheimer & Co, oraz jego żony Ann. Aż 7 z nich stanowiło prace autorstwa Gerharda Richtera, spośród których 2 wyceniono na ponad 20 milionów dolarów. Ponadto małżeństwo kolekcjonerów postanowiło wystawić na licytację sztukę Georga Baselitza, George’a Condo, Glenna Ligona, Richarda Prince’a oraz Willema de Kooninga.

Andy Warhol, Self-Portrait (Fright Wig), 1986, źródło: Sotheby's

Andy Warhol, Self-Portrait (Fright Wig), 1986, źródło: Sotheby’s

Wśród najwyższych sprzedaży aukcji znalazło się abstrakcyjne dzieło Gerharda Richtera pt. „Still” z 1986 roku. Steven i Ann Ames kupili olbrzymie płótno w nowojorskiej siedzibie Sotheby’ s w 1991 roku za 264 tysiące dolarów. W czwartek natomiast ta sama praca osiągnęła cenę 34 milionów dolarów. Z kolei obraz „St. James” niemieckiego artysty z 1988 roku sprzedany został za 22,7 miliony dolarów.

Drugim najdroższym dziełem czwartkowego wieczoru okazał się autoportret Andy’ego Warhola z 1986 roku. Obraz, za który poprzedni właściciel zapłacił w 1997 roku w nowojorskim Sotheby’s 387,5 tysięcy dolarów, 17 listopada osiągnął cenę ponad 24 milionów dolarów.

Jean-Michel Basquiat, Brother's Sausage, 1983, źródło: Sotheby's

Jean-Michel Basquiat, Brother’s Sausage, 1983, źródło: Sotheby’s

Za wysoką kwotę 18,7 milionów dolarów wylicytowano również dzieło „Brother’s Sausage” Jean-Michela Basquiata z 1983 roku. Z kolei sprzedany za 11,7 milionów dolarów pejzaż Davida Hockney’a pt. „Woldgate Woods, 24, 25 and 26 October, 2006” ustanowił rekord aukcyjny artysty. Jego dotychczasowy najwyższy wynik cenowy z maja 2009 roku wynosił bowiem 7,9 milionów dolarów.

W pierwszej dziesiątce najdroższych sprzedaży wieczoru znalazły się również dwa płótna Willema de Konninga (10,4 oraz 9,8 milionów dolarów), a także kolejny obraz Gerharda Richtera, nabyty za 9 milionów dolarów.

fot. (góra) Gerhard Richter, St. James, 1988, źródło: Sotheby’s

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.