szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Najdroższe fotografie 2016 roku – ranking

22.11.2016

Aktualności, Świat: aukcje

W ciągu ostatnich 20 lat ceny fotografii na rynku sztuki poważnie wzrosły. Jeszcze w połowie lat 90. Wartość prac takich fotografików, jak Edward Curtis, Man Ray, André Kertesz, czy Gustave Le Gray wahała się pomiędzy 300 a 800 tysiącami dolarów. Dopiero początki wieku XXI przyniosły znaczne ożywienie na polu fotografii. Dzieła Andreasa Gursky’ego, Richarda Prince’a, Cindy Sherman, Jeffa Walla oraz Gilberta & George’a zaczęły osiągać milionowe kwoty. Rekordem okazała się fotografia Jeffa Koonsa sprzedana w 2014 roku w nowojorskim Sotheby’s za 9,4 milionów dolarów. Dzisiaj przyjrzymy się rankingowi najdroższych zdjęć 2016 roku.

fotografia-ranking

źródło: http://www.artprice.com/

W ciągu 20 lat globalna sprzedaż fotografii na rynku sztuki gwałtownie wzrosła, początkowo osiągając 16 milionów dolarów za blisko 3 tysiące prac sprzedawanych na aukcji aż po kwotę przekraczającą 150 milionów dolarów w 2015 roku. Zważywszy na fakt, iż sprzedaż zdjęć stanowi od 1 do 2 procent globalnego obrotu działami sztuki, rynek fotografii wykazuje się ogromnym dynamizmem. Dzisiaj kupno fotografii pochodzących z drugiej połowy XX wieku uznaje się za jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji w sztukę.

Richard Prince, Untitled (Cowboy), źródło: Sotheby's

Richard Prince, Untitled (Cowboy), źródło: Sotheby’s

Poniższy ranking zdominowany został przez nazwisko Richarda Prince’a, którego prace zajmują w zestawieniu trzy pierwsze miejsca. Jednakże słynny amerykański fotograf nie może niestety poszczycić się aukcyjnymi rekordami. Co prawda jego praca pt. „Untitled (Cowboy)” została sprzedana za ponad 3,525 miliony dolarów 10 maja 2016 roku w nowojorskim Christie’s, jednak nadal pozostaje o 400 tysięcy dolarów tańsza od „Spiritual America”, która w tym samym domu aukcyjnym w 2014 roku osiągnęła 4 miliony dolarów. Należy jednak pamiętać, że temu drugiemu zdjęciu towarzyszył spory skandal. Jego pomysł został bowiem oparty na wielokrotnie cenzurowanej pracy Garrego Grossa pt. „Brooke Shields” z 1975 roku, która ukazuje 10-letnią nagą dziewczynkę, stojącą w wannie w uwodzicielskiej pozie.

Richard Prince jest obecnie jedną z najważniejszych postaci współczesnego rynku sztuki. Zarówno sprzedaż fotografii, jak i obrazów pozwoliła uzyskać mu 4 miejsce wśród najchętniej kupowanych artystów na świecie oraz wyprzedzić przy tym Petera Doiga oraz Keitha Haringa.

Z kolei obrazoburczy chiński artysta Ai Weiwei w tym roku osiągnął swój pierwszy milion za sprzedaż fotografii, chociaż jego rzeźby i instalacje niejednokrotnie przekraczały już tę wysoką sumę. Praca pt. „Dropping a Han Dynasty Urn” stanowi tryptyk, obrazujący artystę rzucającego 2000-letni wazon dynastii Han na ziemię. W ten sposób kwestionuje on wartość historii oraz dziedzictwa narodowego.

fot. (góra) Ai Weiwei, Dropping a Han Dynasty Urn, źródło: Sotheby’s

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.