szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
WILLA LENTZA

Listopadowa Aukcja Dzieł Sztuki w Sopocie kusi pracami klasyków polskiej sztuki

23.11.2016

Aktualności, Polska: aukcje

Poradnik o rynku sztuki

W listopadzie, jak co roku, Sopocki Dom Aukcyjny zaprasza do udziału w kolejnej odsłonie Aukcji Dzieł Sztuki. Tegoroczna oferta zadowoli nawet najbardziej wymagających kolekcjonerów i miłośników sztuk. Z klasyków: Witkacy, Pankiewicz, Ślewiński, Muter, Malczewski, familia Kossaków, Hofman, Axentowicz, Makowski, Sichulski, Kramsztyk, Biegas. Wśród bardziej współczesnych: Baranowski, Mokwa, Pałka, Szajna, Cybis, Joniak, Taranczewski, Fijałkowski, Horno-Popławski, oraz Mitoraj. 

Aukcyjną pulę otwiera Portret Teodora Białynickiego-Birula sporządzony ręką Stanisława Ignacego Witkiewicza w 1924 r. Sportretowany był bliskim przyjacielem artysty, lekarzem, pod którego kontrolą odbywały się w zakopiańskiej willi narkotyczne sesje, podczas których Witkacy realizował swoje wizje. Wśród portretów wyróżnić można także pracę Alfonsa Karpińskiego przedstawiająca aktorkę Jadwigę Turowicz. Obraz datowany na 1910 r. pochodzi z okresu, w którym artysta stał się niezwykle popularny jako portrecista wśród kobiecej części krakowskiego środowiska teatralnego. Warto także zatrzymać się przy olejnym Akcie na kanapie wykonanym przez Józefa Pankiewicza. Przytoczona praca znajdowała się w kolekcji rodziny Oderfeldów, najprawdopodobniej została zakupiona przez Stefana, syna Adama, prominentnego warszawskiego adwokata i jednocześnie głównego mecenasa artysty. Dla kolekcjonerów martwych natur nie lada gratką będą prace Władysława Ślewińskiego – Wazon kwiatów z trzema jabłkami, 1894 r. i Tadeusza Makowskiego – Martwa natura z kieliszkiem i jabłkami, ok. 1915 r.  Ta ostatnia o bogatej proweniencji, wpierw w kolekcji Jerzego Góreckiego, prawnuka Adama Mickiewicza, następnie zaś w rękach Ewy i Wojciecha Fibaków. Na listopadowej Aukcji Dzieł Sztuki nie mogło zabraknąć obrazów Kossaków, mają Państwo do wyboru aż 7 prac trzech pokoleń artystów. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza batalistyczna akwarela Juliusza Kossaka Cherubin Gniewosz w bitwie pod Suczawą w 1497 r., 1890 r. będąca pierwowzorem dla cyklu wykonanych na zlecenie rodu Gniewoszów prac. W tej samej cenie wywoławczej będzie poddany licytacji obraz Jerzego Kossaka Obrona klasztoru w 1831 r. (Czwartacy pod Ostrołęką), 1931 r., przedstawiający jedną z bitew powstania listopadowego.

 

Równie ciekawie prezentuje się oferta prac rzeźbiarskich. Są to dzieła artystów z zakopiańskiej kuźni talentów, jaką była Państwowa Szkoła Przemysłu Drzewnego, późniejszych pedagogów i autorytetów dla kolejnych pokoleń rzeźbiarzy. Mowa o Narciarce IV Antoniego Kenara oraz Postaci Antoniego Bieszczada. Obie modernistyczne zarówno w formie, jak i podjętych problemach plastycznych. Katalog zamyka odlew rzeźbiarski Igora Mitoraja zatytułowany Helios, 1988 r.

Aukcja Dzieł Sztuki

26 listopada 2016 r. (sobota), godz. 17:00

 siedziba Sopockiego Domu Aukcyjnego, Galeria Sztuki Dawnej

ul. Boh. Monte Cassino 43, Sopot

Katalog

fot. (góra) Stanisław Ignacy Witkiewicz, Teodor Białynicki – Birula, 14 X 1924 r., pastel, papier, 62 x 46,5 cm w św. passe-partout, (fragment) 

źródło: materiały organizatora

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.