szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Rekordy aukcyjne artystów w listopadzie – ranking

23.11.2016

Aktualności, Świat: aukcje

Okazuje się, że jesień jest niezwykle sprzyjającym okresem, jeśli chodzi o generowanie na aukcjach sztuki nowych rekordów sprzedażowych. Świetnymi wynikami w tej kwestii mogą poszczycić się zwłaszcza największe domu aukcyjne, takie, jak Christie’s, czy Sotheby’s. Który z artystów w listopadzie bieżącego roku ustanowił swój aukcyjny rekord? Warto zapoznać się z poniższym zestawieniem.

Rekordy aukcyjne ustanowione w listopadzie 2016 roku, źródło: https://news.artnet.com/

Rekordy aukcyjne ustanowione w listopadzie 2016 roku, źródło: https://news.artnet.com/

Najbardziej spektakularnym rekordem tej jesieni okazała się sprzedaż obrazu pt. „Meule” Claude Moneta, który nabyty został w domu aukcyjnym Christie’s w Nowym Jorku za kwotę ponad 81 milionów dolarów. Płótno przedstawia rzadko obecny w pracach artysty pejzaż ze stogiem siana.

Willem de Kooning, Untitled XXV, 1997, źródło: Christie's

Willem de Kooning, Untitled XXV, 1997, źródło: Christie’s

Swój rekord cenowy pobił także Willem de Kooning, którego abstrakcyjne, barwne płótno „Untitled XXV” z 1977 roku sprzedane zostało za ponad 66 milionów dolarów na aukcji sztuki powojennej i współczesnej w nowojorskim Christie’s. Obraz po raz pierwszy pojawił się na licytacji w tym samym domu aukcyjnym dekadę wcześniej, gdzie osiągnął wówczas kwotę 27 milionów dolarów. Z kolei w 2013 roku również w Christie’s w Nowym Jorku praca znalazła nabywcę, gotowego kupić ją za 32 miliony dolarów.

Swoje rekordy aukcyjne jesienią bieżącego roku ustanowili również Jean Dubuffet oraz Wassily Kandinsky. Dzieło pierwszego z artystów, pochodzące z cyklu „Paris Circus” sprzedane zostało za pośrednictwem nowojorskiego Christie’s za ponad 24 miliony dolarów. Obraz Kandinsky’ego, określany jako praca pochodząca z najlepszego okresu twórczego autora, osiągnęła kwotę ponad 23 milionów dolarów.

John Currin, Nice'n Easy, 1962, źródło: Christie's

John Currin, Nice’n Easy, 1962, źródło: Christie’s

Za rekordowe sumy kupione zostały także prace Johna Currina oraz Davida Hockney’a. Ich nabywcy zapłacili 12 milionów dolarów za wizerunek nagich kobiet autorstwa amerykańskiego malarza oraz 11,7 milionów dolarów za monumentalny pejzaż 79-letniego Anglika.

Dużym zaskoczeniem okazały się rekordowe ceny sprzedażowe ustanowione przez młodych artystów: pochodzącej z Nigerii Njideki Akunyili Crosby oraz Belga Harolda Ancarta. Przywodzący na myśl prześwietloną kliszę obraz artystki kupiony został za 1 milion dolarów, natomiast abstrakcyjny tryptyk Ancarta – za ponad 750 tysięcy dolarów.

fot. (góra) Jean, Dubuffet, Les Grandes Artères1961, źródło: Christie’s

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.