szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Fotografia Zofii Rydet na wystawie w Paryżu

24.11.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Od 19 listopada w galerii Jeu de Paume w Paryżu trwa wystawa pt. „Zofia Rydet. Zapis, 1978-1990”. Ekspozycja poświęcona polskiej fotografik obejmuje jej prace z cyklu „Zapis socjologiczny”, które francuska publiczność będzie mogła oglądać do 28 maja 2017 roku.

Trwająca od 19 listopada w galerii Jeu de Paume w Paryżu wystawa Zofii Rydet ukazuje jej monumentalne prace z cyklu „Zapis socjologiczny”. Po raz pierwszy prezentowana była ona od września 2015 roku do stycznia 2016 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Serię „Zapis socjologiczny” autorka zaczęła tworzyć w 1978 roku i kontynuowała do śmierci w 1997 roku. W momencie powstawania pierwszych fotografii cyklu, stanowiących portret ludzkiej rodziny we wnętrzu, artystka miała 67 lat. Ze względu na fakt, iż zdjęcia robiła wszędzie, gdzie tylko się znalazła, projekt składa się na kilka tysięcy negatywów, w dużej mierze także niewykorzystanych.

Chociaż początkowy zarys koncepcji serii narodził się już w latach 60., pierwsze precyzyjne notatki autorki dotyczące prac nad „Zapisem socjologicznym” pochodzą z 1978 roku. Na trzon realizacji należących do serii złożyły się wizerunki mieszkańców wsi i miast zarówno polskich, jak i zagranicznych. Charakteryzujące się kompozycyjnym rygorem zdjęcia przedstawiają pojedyncze lub grupowe portrety ludzi uchwyconych na tle wybranej ściany z zachowaniem jak najszerszego obrazu wnętrza oraz jak największej głębi ostrości. Całość serii składa się z kilku mniejszych zestawów fotografii, takich, jak: „Obecność”, „Kobiety na progach”, „Zawody”, czy „Mit fotografii”.

O wyjątkowości „Zapisu socjologicznego” świadczy fakt, iż w momencie jego powstawania stanowił on zjawisko odosobnione w polskim środowisku fotografików, gdzie dominowali mężczyźni i tendencje konceptualne.

Urodzona w 1911 roku Zofia Rydet była absolwentką Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego w Snopkowie na przedmieściach Lwowa. Fotografią zainteresowała się dopiero w latach 50. pod wpływem brata Tadeusza, autora pogłębionych psychologicznie portretów górali. Związana była z Gliwickim Towarzystwem Fotograficznym. W swojej pracy Rydet inspirowała się fotografią reportażową, portretową, a także makrofotografią, czerpiąc z twórczości Zdzisława Beksińskiego oraz Jerzego Lewczyńskiego. Oprócz „Zapisu socjologicznego” stworzyła cykle: „Mały człowiek”, „Czas przemijania”, „Nieskończoność dalekich dróg”, „Suita śląska”. Jest również autorką fotograficznych kolaży.

Wystawę „Zofia Rydet. Zapis, 1978-1990” w galerii Jeu de Paume w Paryżu będzie można oglądać do 28 maja 2017 roku. 

fot. (góra) Zofia Rydet, z cyklu Zapis socjologiczny, źródło: materiały prasowe galerii Jeu de Paume

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.