szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Aukcja Sztuki Współczesnej w DESA Unicum – rekordy sprzedażowe

28.11.2016

Aktualności, Polska: aukcje

Poradnik o rynku sztuki

DESPonad 1,6 miliona złotych za unikatowe talerze z kolekcji Jana Styczyńskiego – taki wynik aukcji podał dom aukcyjny DESA Unicum. Najlepszy wynik licytacji należał do pracy Tadeusza Kantora. Unikatowa misa ceramiczna artysty została sprzedana za ponad 100 tysięcy złotych.

Ponad 60 wyjątkowych prac poszło pod młotek podczas licytacji, a jej wynik przekroczył oczekiwania organizatorów. Najdroższa okazała się praca Tadeusza Kantora – jej cena wyniosła ponad 106 tysięcy złotych, znacznie przekraczając górną estymację. Wśród najcenniejszych obiektów znalazły się także prace m.in. Jana Tarasina (76 700 złotych), Jerzego Nowosielskiego i Tadeusza Brzozowskiego (70 800 złotych) oraz Henryka Stażewskiego (64 900 złotych). Łączny obrót z aukcji wyniósł 1 681 854 złotych.

Niebywała kolekcja udostępniona została szerszej publiczności w połowie listopada. Można ją było obejrzeć w czasie trwające niemal dwa tygodnie wystawy, którą zakończyła aukcja wszystkich obiektów. Ceramiczne talerze przez dekady należały do prywatnego właściciela i nie były dostępne dla miłośników sztuki. Dzieła były dumą rodzinnego domu Jana Styczyńskiego, polskiego fotografa, który przyjaźnił się i pracował z najważniejszymi współczesnymi artystami – m.in. Tadeuszem Kantorem, Jerzym Nowosielskim, Ryszardem Winiarskim, Tadeuszem Dominikiem, Henrykiem Stażewskim, Janem Tarasinem, Teresą Pągowską i Janem Lebensteinem.

Styczyński poprosił przyjaciół o stworzenie niepowtarzalnych prac na ceramicznym talerzu. Do pomysłu na niezwykłą kolekcję zainspirowała go wystawa ceramiki Pabla Picassa w Muzeum Narodowym w Warszawie. Każdy talerz miał oddawać oryginalny styl artysty. Misy powstawały w latach 1973-1977 i reprezentują wszystkie kierunki oraz tendencje sztuki współczesnej tego pięciolecia.

DESA Unicum jest największą, a zarazem najszybciej rozwijającą się firmą działającą na polskim rynku sztuki. Jej historia sięga 1950 roku. DESA Unicum jest liderem rynku z 57% udziałem w całej sprzedaży aukcyjnej w Polsce. Do DESA Unicum należy też większość rekordów 2015 roku.

Czytaj więcej na tema Aukcji Sztuki Współczesnej. Kolekcji Jana Styczyńskiego. | tel. 793 919 167

fot. (góra) unikatowe talerze z Kolekcji Jana Styczyńskiego, źródło: materiały organizatora

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

 

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.