szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Dzieło Stanisława Batowskiego odnalezione

01.12.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

Na wrześniowej licytacji jednego z warszawskich domów aukcyjnych wystawiono utracony podczas II wojny światowej tryptyk wybitnego artysty Stanisława Batowskiego pt. „Orlęta lwowskie” z 1936 roku. Po uzyskaniu informacji od Muzeum Narodowego w Kielcach funkcjonariusze wydziału kryminalnego Komendy Stołecznej Policji wraz z reprezentantami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odnaleźli i zabezpieczyli dzieło.

pol6

Stanisław Batowski, Orlęta lwowskie (detal), 1936, źródło: http://policja.waw.pl/

Namalowany w 1936 roku przez Stanisława Batowskiego obraz pt. „Orlęta lwowskie” został zgłoszony na licytację domu aukcyjnego mieszczącego się na Żoliborzu przez jednego z mieszkańców Warszawy. Mężczyzna stwierdził, iż praca znajdowała się w posiadaniu jego rodziny odkąd pamięta. Jednakże z informacji przekazanych policji przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynika, iż przed wojną dzieło wisiało w jednej ze skarżyskich szkół podstawowych, zaś po zajęciu płótna przez Niemców – przepadło bez śladu. O dawnym umiejscowieniu obrazu informowały jedynie przedwojennego zdjęcia wykonane w szkole.

Wydział kryminalny Komendy Stołecznej Policji powiadomiony został o pojawieniu się na aukcji zaginionego dotąd płótna przez Muzeum Narodowe w Kielcach oraz przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którzy poprosili o pomoc w jego przejęciu i zabezpieczeniu. 21 października bieżącego roku funkcjonariusze wraz z członkami Wydziału Strat Wojennych zajęli i zabezpieczyli obraz. W tej chwili znajduje się on w Muzeum Rezydencji Królów Rzeczpospolitej na Zamku Królewskim w Warszawie, natomiast żoliborska Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie odzyskanego dzieła.

Stanisław Batowski, urodzony w 1866 roku we Lwowie, jest słynnym polskim malarzem-batalistą. W latach 1883-85 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza i Floriana Cynka, a następnie, do 1889 roku, w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Po zakończeniu edukacji artystycznej mieszkał w Paryżu i Rzymie, jednak to we Lwowie, gdzie założył Stowarzyszenie Artystów Młoda Polska, spędził resztę życia. Tam też w latach 1903-1914 artysta prowadził własną szkołę malarstwa, Wolną Akademię Sztuki. W swojej twórczości dotykał tematyki historycznej, batalistycznej, religijnej, pejzażowej oraz portretowej. Oprócz tego Batowski zajmował się malarstwem ściennym oraz rysunkiem, ilustrując między innymi utwory Juliusza Słowackiego i Henryka Sienkiewicza. Wystawiony na wrześniowej aukcji tryptyk pt. „Orlęta lwowskie” należy do kategorii malarstwa batalistycznego. Wartość tego dzieła szacuje się na 50 – 60 tysięcy złotych.

fot. (góra) Stanisław Batowski, Orlęta lwowskie, 1936, źródło: http://policja.waw.pl/

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.