szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Arcydzieła na rekordowej aukcji Domu Aukcyjnego Poslwiss Art

02.12.2016

Aktualności, Polska: aukcje

Grudniowa Aukcja Dzieł Sztuki Domu Aukcyjnego Polswiss Art jest jedną z największych aukcji na rynku kolekcjonerskim ostatnich lat. Katalog aukcji gromadzi w sobie 75 dzieł sztuki o łącznej wartości szacowanej na ok. 13 mln zł.

Tak wyjątkową rangę tego wydarzenia budują dzieła sztuki najwyższej klasy i o unikatowej wartości. Tylko na tej jednej aukcji jest aż 6 dzieł o wartości w przedziale od 1 do 2 milionów złotych każde. To między innymi: reprezentujący XIX wieczny realizm szkoły monachijskiej obraz „Dożynki” Alfreda Wierusza-Kowalskiego (poz.4), idyllistyczny pejzaż Eugeniusza Zaka „Stary Zamek II” będący kwintesencją Ecole de Paris, dwie prace artysty nieomal niedostępnego na rynku kolekcjonerskim: „Autoportret” Andrzeja Wróblewskiego z 1949 roku i jego kompozycja „Dom”  reprezentujące sztukę powojenną, z kolei op-art lat 60-70tych uosabia fala „SM 19” Wojciecha Fangora z 1975 roku, rzeźbę współczesną reprezentuje posąg „Nudo” autorstwa jednego z najsłynniejszych na świecie polskich artystów – Igora Mitoraja .

Bez wątpienia, perłą tej aukcji, jednym z największych dzieł sztuki jakie pojawiły się w świecie kolekcjonerskim w ostatnich latach, ale też jednym z największych dzieł w historii polskiego malarstwa jest obraz Ferdynanda Ruszczyca „Młyn zimą” z 1902 roku. Wyjątkowa historia obrazu sprawiła, że był on fizycznie niedostępny jak również mało znany przez ponad 100 lat od powstania. To głęboko osadzone w duchu Młodej Polski dzieło przez nieomal pół wieku znajdowało się w kolekcji arcyksięcia Karola Stefana Habsburga w Galerii Arcyksiążęcej w Żywcu, by po wojnie trafić na kolejne pół wieku do kolekcji prywatnej. Tak wysokiej klasy muzealnej obraz na aukcji, to precedens na rynku dzieł sztuki. Ruszczyc stworzył zaledwie kilka tak dużych półcień i wszystkie znajdują się w największych muzeach narodowych Polski i Litwy.


Katalog Aukcji Dzieł Sztuki 14 grudnia 2016 r. to największe nazwiska klasyków polskiego malarstwa tworzących od XIX do XXI wieku. Wyjątkowo wyselekcjonowana oferta ostatniej z czterech aukcji w 2016 roku to m.in. dzieła Wilhelma Kotarbińskiego, Józefa Brandta, Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego), Jacka Malczewskiego, Wlastimila Hofmana, Władysława Skoczylasa, Bolesława Biegasa, Józefa Czapskiego, Tadeusza Kantora, Henryka Opałki, Ryszarda Winiarskiego, Leona Tarasewicza, Jana Tarasina czy Magdaleny Abakanowicz.

Wystawa przedaukcyjna wszystkich prac trwa od 24 listopada do 14 grudnia 2016 r. w Galerii Domu Aukcyjnego Polswiss Art w Warszawie.

fot. (góra) , Ferdynand Ruszyc, Młyn zimą, 1902, olej, płótno 116 x 133 cm

źródło: Dom Aukcyjny Polswiss Art

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.