szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wielka retrospektywa Cy’a Twombly’ego w Paryżu

05.12.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

Od 30 listopada w paryskim Centre Pompidou trwa ogromna retrospektywa twórczości amerykańskiego abstrakcjonisty Cy’a Twombly’ego. Złożona z ponad 140 prac ekspozycja zaprezentuje unikatowe dzieła autora pochodzące zarówno z publicznych, jak i prywatnych kolekcji. Wystawę będzie można podziwiać do 24 kwietnia 2017 roku.

Cy Twombly, Bez tytułu, 1970, źródło: Christie's.

Cy Twombly, Bez tytułu, 1970, źródło: Christie’s.

Dostępny francuskiej publiczności retrospektywny pokaz twórczości Cy’a Twombly’ego skupia się głównie wokół trzech ważnych cykli artysty: „Nine Discourses on Commodus” (1963), „Fifty Days at Iliam” (1978) oraz „Coronation of Sesostris” (2000). Zamysłem organizatorów wystawy było bowiem ukazanie w chronologicznym porządku całości działalności amerykańskiego abstrakcjonisty. Pokaz prezentuje nie tylko prace malarskie, ale również rysunki, fotografie i rzeźby, a wiele spośród tych dzieł po raz pierwszy zostanie wyeksponowanych w Paryżu.

Urodzony w 1928 roku w Lexington w Wirginii artysta umarł w 2011 roku w Rzymie. Dziś uznawany za jednego z największych malarzy drugiej połowy XX wieku twórca, w latach 50. zaczął dzielić swoje życie pomiędzy Amerykę i Włochy, dzięki czemu w jego twórczości obecna jest zarówno spuścizna amerykańskiego ekspresjonizmu, jak i wpływy kultury śródziemnomorskiej. Ekspozycja ukazuje próbę przedefiniowania istoty malarstwa podejmowaną przez lata twórczej aktywności przez artystę, począwszy od jego pierwszych prac z lat 50., nawiązujących swoją estetyką do sztuki prymitywnej, aż po ostatnie żywiołowe, pełne koloru dzieła. Wystawa stanowi również okazję podkreślenia bliskich związków twórcy z Paryżem.

Cy Twombly, Untitled, 1971, Żródło Sotheby's

Cy Twombly, Untitled, 1971, Żródło Sotheby’s

Zorganizowana po raz pierwszy od 1988 roku w Centre Pompidou retrospektywna wystawa prac twórcy podzielona jest na określone etapy w jego artystycznej działalności. Kolejne sale ekspozycyjne gromadzą zatem dzieła Twombly’ego z lat 50., charakteryzujące się surową formą i dziką ekspresją, oparte na żywej kolorystyce prace z 1957 roku, sensualne i zmysłowe obrazy z wczesnych lat 60., malowane bielą na czarnym tle ekspresyjne wzory z drugiej połowy lat 60., a także coraz bardziej podążające w stronę figuratywności motywu malarskiego realizacje z ostatnich serii twórcy.

Ważnym punktem ekspozycji są również fotografie abstrakcjonisty, które, oprócz pełnienia roli dokumentującej jego życie i działalność, ukazują także źródła artystycznych inspiracji twórcy.

Retrospektywną ekspozycję będzie można oglądać w paryskim Centre Pompidou do 24 kwietnia 2017 roku.

fot. (góra) Cy Twombly, Untitled, 2004

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.