szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Ranking najwyższych sprzedaży Christie’s z okazji 250 urodzin domu aukcyjnego

07.12.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

W grudniu bieżącego roku Christie’s świętuje 250 rocznicę swojego istnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Państwa ranking najwyższych sprzedaży, które miały miejsce w domu aukcyjnym w trakcie jego długiej historii.

Amedeo Modigliani, Nu couché , 1917-18, źródło: Christie’s

Amedeo Modigliani, Nu couché , 1917-18, źródło: Christie’s

W tym miesiącu Christie’s obchodzi swoją 250 rocznicę powstania. W przeciągu tych lat dom aukcyjny urósł z jednoosobowej działalności do międzynarodowej firmy o rocznym przychodzie równym 6,1 miliardów dolarów.

Kiedy szkocki przedsiębiorca, James Christie, w 1766 roku w Londynie po raz pierwszy zorganizował licytację, wystawione na niej sprzęty miały niewiele wspólnego ze sztuką. Znalazł się wśród nich żywy inwentarz, rzadkie gatunki ptaków, cebulki tulipanów, a nawet trumna. Dopiero rok później Christie użył swoich wpływów w środowiskach artystycznych i intelektualnych, aby w swojej działalności móc położyć nacisk na sprzedaż towarów luksusowych.

Roy Lichtenstein, Nurse, 1964, źródło: Christie's

Roy Lichtenstein, Nurse, 1964, źródło: Christie’s

Główny dyrektor Christie’s, Jussi Pylkkanen, wskazuje na innowacyjność przedsięwzięcia Jamesa Christie, twierdząc, że dom aukcyjny, poprzedzający w swoim istnieniu Royal Academy of Arts (1768) oraz Galerię Narodową (1824), stał się pierwszym, centralnym punktem twórczej wymiany. Pylkkanen dodaje również, iż to szkockiemu przedsiębiorcy Wielka Brytania w głównej mierze zawdzięcza obecny fakt bycia jednym z głównych ośrodków sztuki na świecie.

Dziś jeden z głównych punktów wtórnego obiegu dzieł posiada swoje wpływy na całym świecie. Z okazji 250-lecia domu aukcyjnego warto przyjrzeć się najwyższym sprzedażom dokonanym w Christie’s. Ponad połowa z nich miała miejsce w przeciągu ostatnich pięciu lat.

najwyzsze-sprzedaze-christies

źródło: https://artnet.com/

fot. (góra) Pablo Picasso, Les femmes d’ Alger (Version ‘O’) (1955), źródło: Christie’s

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.