szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Odnaleziono zrabowany portret Getziusa Geldropa

08.12.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

Zrabowany z Muzeum Narodowego w Warszawie w czasie II wojny światowej „Portret damy” Getziusa Geldropa został odnaleziony przez amerykańskie służby na terenie posesji prywatnego kolekcjonera w Kalifornii. Wciąż trwa procedura związana ze zwrotem tego dzieła sztuki do polskiego muzeum. Póki co, nie ma oficjalnych informacji, kiedy to nastąpi.

Poszukiwany przez kilkadziesiąt lat, skradziony przez Niemców z Muzeum Narodowego w Warszawie w trakcie II wojny światowej „Portret damy” z 1628 roku autorstwa flamandzkiego malarza Getziusa Geldropa został odnaleziony w USA. Przez dekadę wisiał on w salonie domu w Los Angeles śpiewaka operowego Craiga Glimore’a, który mówi, iż kupił obraz na aukcji w Nowym Jorku. Na wniosek polskiego ministerstwa kultury płótno zostało zabezpieczone przez urzędników amerykańskiego Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego. Operacja namierzenia obrazu trwała kilka lat i była możliwa dzięki działaniom polskich dyplomatów oraz agentów amerykańskiej służby DHS.

portret-damy

Getzius Geldrop, Portret damy, 1628, źródło: http://www.mkidn.gov.pl/

Gilmore przekazał skradziony portret wraz z ramą, w którą był on oprawiony. Dodatkowo dołączył do niego zdjęcia z domu, w którym przez 10 ostatnich lat znajdował się obraz. Przy okazji zwrotu zrabowanego dzieła śpiewak operowy napisał list, w którym pisze, iż z chęcią odwiedzi Warszawę, by podziwiać wiszący na ścianie Muzeum Narodowego „Portret damy”.

Pierwotnie obraz przypisywano Melchiorowi Geldropowi, jednakże po wnikliwej analizie przeprowadzonej przez historyków sztuki stwierdzono, że autorem jest Getzius Geldrop. Z opisu umieszczonego na stronie internetowej resortu kultury wynika, że „Portret damy”, znajdujący się dotąd w ministerialnej bazie dzieł utraconych w czasie wojny, wykonany został techniką olejną na dębowej desce, zaś jego wymiary to 88 cm wysokości oraz 66,5 cm szerokości.

Z informacji podanych przez resort kultury wynika, że całkowita liczba strat poniesionych przez Polskę w trakcie II wojny światowej jest trudna do oszacowania, zaś znana ilość 516 tysięcy dzieł sztuki oraz 22 milionów woluminów odnosi się jedynie do zbiorów zarejestrowanych.

Wciąż trwa procedura związana ze zwrotem „Portretu damy” Getziusa Geldropa do Polski. Na razie nie można dokładnie stwierdzić, kiedy to nastąpi.

fot. (góra) Getzius Geldrop, Portret damy, 1628, źródło: http://www.mkidn.gov.pl/

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.