szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Teatr Nieśmiertelności – Katarzyna Kania

12.12.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

Katarzyna Kania jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach pod kierunkiem profesora Kazimierza Cieślika oraz Pracowni Działań Multigraficznych profesor Ewy Zawadzkiej. Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych organizowanych zarówno w kraju, jak i za granicą, za pośrednictwem swojego malarstwa przenosi widza w swój wyjątkowy, baśniowy świat, gdzie każdy obraz stanowi odrębną opowieść o jej własnym uniwersum nieskończonej wyobraźni, fantastyki i magii. Tę niezwykłą rzeczywistość z pewnością warto poznać.

Malarstwo Katarzyny Kani stanowi niemal rejestrację na płótnie jej najskrytszych snów. Delikatne, zmysłowe prace olejne, fotografie, grafiki i rysunki mają za zadanie nie tylko przekazanie odbiorcy piękna w czystej postaci, ale również przeniesienia go do wyjątkowego, magicznego świata artystki, gdzie dziecięce wizje łączą się z onirycznymi marzeniami. Prace Katarzyny Kani mają niezwykle teatralny charakter, który pozwala widzowi poczuć się jak w jednym z aktów odgrywanej na scenie sztuki. Obrazy artystki stanowią sumę inspiracji zaczerpniętych z mitologii, baśni, podań, legend i fantastycznych opowieści wzbogaconych mistyczną atmosferą. Ten magiczny świat był bliski jej już od najmłodszych lat. Z pewnością z tego powodu na studiach zdecydowała się na tworzenie obrazów, których głównym punktem odniesienia stał się wampiryzm. Z kolei dyplom malarka obroniła cyklem symetryczno-scenograficznych prac pt. „Teatr Nieśmiertelności…”, w którym wykreowała labirynt symbolicznych przestrzeni.

Obraz „Teatr Nieśmiertelności – Akt VIII – Królestwo Samotności” stanowi kontynuację wyżej wspomnianej serii. Autorka określa go mianem: „kolejnego zwierciadła do innego świata, gdzie wszystko jest możliwe”. Przyznaje również, że obrazy stanowią dla niej inny wymiar, dużo atrakcyjniejszy w swojej estetyce od widzialnej rzeczywistości. Za pośrednictwem swojego malarstwa natomiast ma ona możliwość egzystować w idealnym, wyśnionym przez siebie świecie. Powstała w technice olejnej praca jest również świadectwem wielkiego kunsztu malarskiego artystki. Widoczny na nim efekt delikatności pajęczyn wymagał bowiem nałożenia na siebie wielu laserunkowych warstw oraz kilku miesięcy pracy. Istotnym elementem realizacji Kani są także tytuły, które delikatnie wprowadzają widza w świat magii, nie dopowiadając jednak wszystkiego i pozostawiając duży margines interpretacji. Obraz, którego główną inspiracją była refleksja autorki nad nieśmiertelnością, prezentowany był na kilku wystawach indywidualnych, między innymi w Galerii ,,Na wprost” w Iławie, Konduktorownii w Częstochowie, Teatrze Śląskim im. S.Wyspiańskiego w Katowicach, Galerii i Domu Tańca Kokko-Art w Łomiankach k. Warszawy. 

Wystawę prac Katarzyny Kani można oglądać w Galerii Po Prawej Stronie Wisły do 31 stycznia 2017 roku.

Czytaj więcej

fot. (góra)Katarzyna Kania ,,Teatr Nieśmiertelności–Akt VIII–Królestwo Samotności” – olej 140 x 90 cm 2010 r.

źródło: materiały organizatora


Artykuł sponsorowany

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.