szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Odnaleziono rzadki rysunek Leonarda da Vinci

13.12.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Do paryskiego domu aukcyjnego Tajan trafił rzadki XV-wieczny rysunek Leonarda da Vinci. Dzieło obrazujące postać św. Sebastiana, którego autentyczność została potwierdzona badaniami wielu specjalistów, warte jest około 15 milionów euro.

Francuski dom aukcyjny Tajan poinformował, że rysunek przyniesiony do jego paryskiego oddziału został uwierzytelniony przez kuratora Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku jako praca Leonarda da Vinci.

Dzieło mierzące 19 na 13 centymetrów i przedstawiające męczeństwo św. Sebastiana zostało oszacowane na około 15 milionów euro (15,8 milionów dolarów).

leonardo-da-vinci-studium-sw-sebastiana

Leonardo da Vinci, Studium św. Sebastiana, 1482-1485, źródło: Tajan

W marcu bieżącego roku emerytowany lekarz przyniósł do domu aukcyjnego 14 nieoprawionych rysunków, które kolekcjonował jego ojciec. Pokazał je Thaddée Prate’mu, dyrektorowi specjalizującemu się w dziełach starych mistrzów. Podczas krótkiego spotkania uwagę Prate’a przyciągnęły użyte przy sporządzaniu pracy narzędzia. Specjalista od razu miał przeczucie, że ma do czynienia z interesującym, XVI-wiecznym rysunkiem.

Prate poprosił Patricka de Baysera, niezależnego handlarza sztuki i eksperta od dzieł dawnych mistrzów, aby ten przyjrzał się pracy. Specjalista wskazał, iż rysunek został wykonany przez leworęcznego artystę, którym mógł być Leonardo da Vinci. Ponadto, de Bayser dostrzegł dwa małe szkice na odwrocie płótna – badania nad światłem świecy wraz z odręcznymi notatkami pisanymi kursywą, a więc stylem opracowanym w okresie włoskiego renesansu.

Decydująca opinia pochodziła od Carmen C. Bambach, kuratorki zajmującej się w Metropolitan Museum of Art włoskim i hiszpańskim rysunkiem, a także organizatorki wystawy „Leonardo da Vinci. Master Draftsman” w 2003 roku. Jej ocena, co do autorstwa pracy była bezsprzeczna. Bambach zauważyła ponadto, że nowo odkryty rysunek jest jednym z najlepszych studiów nad wizerunkiem św. Sebastiana. Jego powstanie szacuje ona na lata 1482-1485, kiedy to da Vinci mieszkał w Mediolanie i malował swoją pierwszą wersję „Madonny w grocie”.

leonardo-da-vinci-studium-sw-sebastiana2

Leonardo da Vinci, Studium św. Sebastiana (tył płótna), 1482-1485, źródło: Tajan

Przedstawienie św. Sebastiana jest pierwszym rysunkiem autorstwa da Vinci, odkrytym od 2000 roku, kiedy to Bambach uwierzytelniła przedstawienie Herculesa trzymającego maczugę i chowającego miecz, datowane na okres pomiędzy 1506 i 1508 rokiem. To drugie dzieło, oszacowane na wysoką kwotę 750 tysięcy dolarów, zostało wystawione na aukcji londyńskiego Sotheby’s w lipcu 2000 roku, jednak nie znalazło nabywcy. Sprzedane zostało nieco później za sumę 550 tysięcy dolarów, zaś obecnie stanowi wspólną własność Metropolitan Museum of Art, oraz nowojorskiego kolekcjonera Leona Blacka i jego żony, Debry Ressler.

Jeśli chodzi o przyszłość nowo odkrytego rysunku da Vinci, według doniesień „New York Times”, został on przebadany w październiku przez specjalistów Luwru, którzy jednak nie wydali oficjalnych oświadczeń. W tej sytuacji, Francja może zadeklarować, iż dzieło stanowi skarb narodowy i tym sposobem zapobiec wywiezienia pracy poza granice państwa, oferując go potencjalnym nabywcom w kraju po sprawiedliwej cenie rynkowej. W przeciwnym razie rząd może wydać specjalny paszport dla rysunku renesansowego mistrza, umożliwiając międzynarodową sprzedaż, co z kolei stanowiłoby najlepszy scenariusz dla domu aukcyjnego.

fot. (góra) Leonardo da Vinci, Studium św. Sebastiana (fragment), 1482-1485, źródło: Tajan

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.