szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Frida Kahlo po raz pierwszy w Polsce

14.12.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

27 września 2017 roku w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu otwarta zostanie pierwsza w Polsce prezentacja dzieł jednej z najsłynniejszych artystek pierwszej połowy XX wieku, Fridy Kahlo. Prace meksykańskiej malarki w towarzystwie obiektów współczesnej sztuki meksykańskiej publiczność będzie mogła oglądać do 21 stycznia 2018 roku.

Frida Kahlo, Moja piastunka i ja, 1937, źródło: Christie's

Frida Kahlo, Moja piastunka i ja, 1937, źródło: Christie’s

Po raz pierwszy w Polsce Centrum Kultury Zamek w Poznaniu zaprezentuje twórczość Fridy Kahlo – wybitnej meksykańskiej malarki, ikony feminizmu i komunistycznej aktywistki. Jej obrazy zostaną wyeksponowane w zestawieniu z dziełami Diego Rivery, fotografiami Bernice Kolko oraz pracami Fanny Rabel. Na wystawie pokazana zostanie także współczesna sztuka meksykańska pochodząca zarówno z kolekcji prywatnych, jak i publicznych instytucji, na przykład z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Frida Kahlo początkowo swoją przyszłość wiązała z medycyną. Momentem przełomowym okazał się jednak poważny wypadek samochodowy, którego skutki dawały o sobie znać do końca życia artystki. Przykuta do łóżka, z uszkodzonym kręgosłupem i wieloma złamaniami chwyciła za pędzel. Od tej pory malarstwo stało się jej absolutną pasją.

Twórczość Kahlo określa się zarówno mianem sztuki naiwnej, jak i surrealizmu. Jednakże artystka odżegnywała się od tych wpływów, zaznaczając, iż źródłem jej największej inspiracji była rdzenna meksykańska kultura ludowa. W polu jej zainteresowania znajdowały się szczególnie autoportrety malowane przy pomocy uproszczonych form przedstawienia oraz intensywnych barw. Właściwym tematem jej prac był jednak ból, którym naznaczone było życie malarki – nie tylko fizyczny, ale i emocjonalny. Z powodu deformacji ciała oraz niemożności zajścia w ciąże artystka cierpiała na depresję i miała skłonności samobójcze.

Autoretrato con monos (Autroportret z małpami, 1943), Frida Kahlo

Frida Kahlo, Autroportret z małpami, 1943. źródło: Jaques and Natasha Gelman Collection of Mexican Art

Postać Fridy Kahlo stała się silnym symbolem feminizmu, nie tylko ze względu na sposób przedstawiania przez nią na obrazach własnej kobiecości, ale też z powodu wyznawanych, rewolucyjnych wówczas, poglądów komunistycznych. Na jej poglądy polityczne duży wpływ miał związek z malarzem, rysownikiem i twórcą murali Diego Riverą, również zadeklarowanym komunistą.

Kahlo pozostawiła po sobie około 200 prac. Pomimo wyraźnych sukcesów, jakimi były wystawy w Paryżu i Nowym Jorku, czy też zakup jednego z jej dzieł przez Luwr, dopiero lata 80. przyniosły prawdziwy rozkwit zainteresowania jej malarstwem. Do wielbicieli talentu malarki zalicza się między innymi Pabla Picassa i Wassilego Kandinsky’ego.

Wystawa twórczości Fridy Kahlo będzie trwała Centrum Kultury Zamek w Poznaniu od 27 września 2017 roku do 21 stycznia 2018 roku.

fot. (góra) Frida Kahlo, Nina con collar (fragment), 1929, źródło: Sotheby’s

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.