szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Gliński planuje zakup „Damy z gronostajem”

15.12.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

Od kilku miesięcy trwają poufne rozmowy pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Fundacją Książąt Czartoryskich, dotyczące zakupu słynnej kolekcji dzieł sztuki. Wicepremier Piotr Gliński potwierdził chęć kupna między innymi słynnej „Damy z gronostajem” autorstwa Leonarda da Vinci.

Leonardo da Vinci, Dama z gronostajem, ok. 1489

Leonardo da Vinci, Dama z gronostajem, ok. 1489

Szacowana na miliard złotych kolekcja Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, obejmująca dzieła Rembrandta van Rijna, Pietera Bruegela Starszego, czy Lucasa Cranacha Młodszego najprawdopodobniej trafi w państwowe ręce. Wicepremier Piotr Gliński potwierdził bowiem pragnienie zakupu zbiorów zawierających między innymi sławną „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci.

Muzeum Książąt Czartoryskich, którego właścicielem jest Fundacja Książąt Czartoryskich, zostało otwarte w 1878 roku. Opiekę nad zgromadzonymi tam dziełami malarstwa europejskiego XIII – XVIII wieku, zabytkami rzemiosła artystycznego, obiektami sztuki starożytnej, czy militariami sprawuje obecnie Muzeum Narodowe w Krakowie. Wśród zbioru, wzbudzającą największe emocje pracą jest z pewnością słynna „Dama z gronostajem” autorstwa da Vinci – jedyny przechowywany w Polsce obraz renesansowego mistrza. O jego wartości może świadczyć kwota ubezpieczenia określona w 2011 roku na 300 milionów euro.

Leonardo da Vinci, Autoportret, 1513

Leonardo da Vinci, Autoportret, 1513

Z powodu trwającego już od 6 lat remontu oraz braku możliwości utrzymywania muzeum z prywatnych środków finansowych rodziny Czartoryskich, instytucja cierpi na problemy finansowe. Dużą część kosztów remontu pokryto za sprawą wypożyczeń najważniejszego dzieła, które w 2011 i 2012 roku wystawiane było w Madrycie, Berlinie i Londynie. Częste podróże obrazu wzbudzają jednak sprzeciw muzealników obawiających się o uszkodzenie struktury obrazu. Dobrym według nich rozwiązaniem byłoby przekazanie „Damy z gronostajem” pod opiekę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koszt zakupu kolekcji szacowany jest na ponad miliard złotych, co byłoby największym pod względem wartości nabytkiem muzealnym w historii Polski, przy czym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego deklaruje pokrycie blisko połowy tej sumy (ok. 400 milionów złotych).

fot. (góra) Leonardo da Vinci, Dama z gronostajem (fragment), ok 1489

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.