szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wyrok w sprawie byłego elektryka Pabla Picassa podtrzymany

19.12.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

20 marca 2015 roku zapadło orzeczenie skazujące na 2 lata w zawieszeniu Pierre’a Le Guenneca, byłego elektryka Pabla Picassa oraz jego żonę, którzy oskarżeni zostali o nielegalne przetrzymywanie przez blisko 40 lat 271 prac hiszpańskiego malarza. Pod koniec października bieżącego roku sąd apelacyjny w Aix-en-Provence podtrzymał wyrok.

Pablo Picasso, Kobiece popiersie, 1938, źródło: Christie's

Pablo Picasso, Kobiece popiersie, 1938, źródło: Christie’s

W 1970 roku zniknęło 271 dzieł Pabla Picassa, w tym rysunki, olejne płótna oraz kubistyczne kolaże. Odnalezione zostały one w zakamarkach jednego z francuskich garaży. Za zniknięcie obiektów okazał się odpowiedzialny Pierre Le Guennec, elektryk pracujący niegdyś w domu artysty. Zgodnie z jego zeznaniami, Picasso wraz z ówczesną żoną, Jacqueline, podarowali mu skrzynię pełną dzieł sztuki w ramach podziękowania za jego pracę. Le Guennec podczas rozprawy sądowej utrzymywał, iż nie miał pojęcia o wartości znajdujących się w pudle szkiców i „zmiętych kartek papieru”, natomiast o nietypowym podarunku przypomniał on sobie dopiero w 2010 roku, kiedy postanowił otrzymać w Instytucie Picassa potwierdzenie autentyczności dzieł, które nie były oznaczone sygnaturą.

Syn francuskiego malarza, Claude, nie dowierzając temu, iż jego ojciec mógłby przekazać elektrykowi tak wartościową kolekcję dzieł, w 2011 roku złożył oficjalną skargę w sądzie, do której przyłączyli się także inni spadkobiercy Picassa. Jej celem było udowodnienie, że Le Guennec oraz jego żona doskonale wiedzieli, co posiadają. Prawnicy starali się również wykazać nielegalne źródła pochodzenia obszernego zbioru, wartego 70 milionów euro.

Pablo Picasso, Claude i Paloma, 1950. Źródło: Christie's.

Pablo Picasso, Claude et Paloma, 1950. Źródło: Christie’s.

20 marca 2015 roku zapadł wyrok skazujący emerytowanego elektryka i jego żonę, którzy bez stosownej dokumentacji znajdowali się w posiadaniu, niemal 300 dzieł Picassa pochodzących z lat 1900-1930, na 2 lata więzienia w zawieszeniu.

W procesie odwoławczym, który odbył się pod koniec października bieżącego roku, 77-letni obecnie Le Guennec zmienił swoje dotychczasowe zeznania. Stwierdził on bowiem, że dzieła Picassa otrzymał on od wdowy po malarzu, która poprosiła elektryka, aby ten je ukrył. Później miała ona odzyskać większość prac, pozostawiając oskarżonemu na własność torbę z 180 rysunkami, kolażami i litografiami oraz notatnikiem zawierającym 91 szkiców. Sąd apelacyjny w Aix-en-Provence podtrzymał jednak wyrok dwóch lat więzienia w zawieszeniu dla małżeństwa Le Guennec.

fot. (góra) Pablo Picasso, Kobiety z Algieru (Wersja 'O’), 1955, źródło: Christie’s

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.