szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

25/25 – 25 artystów na 25-lecie Galerii Miejskiej we Wrocławiu

21.12.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

Podsumowanie ćwierćwiecza istnienia Galerii Miejskiej we Wrocławiu, może stanowić nie tylko rozrachunek dotyczący jej założeń programowych, jakości zrealizowanych wydarzeń, ogólnego wpływu na kulturowy mikroświat Wrocławia, ale także bardziej ogólnych zmian w sferze sztuki, estetyki, strategii wystawienniczych czy w końcu, sposobach patrzenia i pisania o sztuce.

25-letnia historia wrocławskiej GM, rozpoczęła się w chaotycznych czasach transformacji. Przełom lat 80. i 90. wspominany jako czas widmowy, był stanem niewygodnej niepewności, ale też nadziei niosącej przekonanie, że wszystko może się zdarzyć. Jak pisał Jakub Banasiak był to „stan próżni, którą trzeba było wypełnić wielkimi narracjami czasu transformacji”. Nadaniem tej otchłani tożsamości miały zająć się m.in. instytucje kulturalne, mające w swoich rękach tak wdzięczne narzędzie, jakim z pozoru jest sztuka.

Powstała 10 lipca 1991 r. Galeria Miejska we Wrocławiu odchodziła jednak, w swoim założeniu programowym, od narzucania widzom, jedynego, słusznego paradygmatu. W zamian oferowała instytucję-warsztat, otwartą na dialog i eksperyment, galerię w ciągłym procesie. Formuła ta – co widać z perspektywy czasu – świetnie korelowała z niestabilnością początku lat 90. Teresa Kukuła – kierująca galerią od początku jej istnienia do 2012 r. – w jednym ze sprawozdań działalności galerii podkreślała m.in. jej przywiązanie do tradycji wrocławskiego konceptualizmu i sztuki nieobecnej, co w następstwie artykułowane było poprzez rodzaj prezentowanej twórczości oraz często procesualny charakter jej istnienia w murach galerii. Dzięki takiej strategii, na przestrzeni ponad dwóch dekad istnienia, instytucja mogła zaprezentować różne postawy twórcze mieszczące się w szeroko pojętym nurcie postkonceptualizmu i rozpięte między takimi formami jak instalacja, obiekty, rzeźba, performance. Ta panorama zjawisk była od końca 2012 r. rozszerzana przez Mirosława Jasińskiego – o media takie jak malarstwo, grafika i rysunek. W rezultacie wystawa 25/2525 artystów na 25-lecie Galerii Miejskiej jest nie tylko formą szkicowo ukazującą wynikłą z praktyki linię artystyczną instytucji oraz rewizyjnym spojrzeniem na własną tradycję, lecz także wspomnieniem i próbą kodyfikacji tego, co było. Stąd wybór 25 twórców reprezentatywnych dla działalności Galerii objął tych spośród blisko 400 artystów, którzy na przestrzeni kilkudziesięciu lat wystawiali w niej swoje prace wielokrotnie lub też w szczególny sposób wpłynęli na – nie tylko lokalny – obieg sztuki (Gołkowska, Chwałczyk, Jurkiewicz).

Mimo wspomnieniowego charakteru wystawa 25/25 nie jest jednak wystawą historyczną. Większość zaproszonych autorów zaprezentuje bowiem realizacje powstałe w ostatnich latach, a część z nich przygotuje prace zupełnie nowe. Na skutek tego ekspozycja będzie okazją do przyjrzenia się zarówno programowej ewolucji Galerii jak i postaw artystycznych związanych z nią twórców.

Efektem prześledzenia tych relacji i przeobrażeń dokonanego w procesie przygotowania ekspozycji, jest także publikacja towarzysząca wystawie, która obok tekstów krytycznych i podsumowujących, zebrała część archiwalnych materiałów, opublikowanych po raz pierwszy w 25-letniej historii Galerii.

Kurator wystawy: Mirosław Jasiński
Artyści: Maciej Albrzykowski, Marcin Berdyszak, Jan Chwałczyk, Tomasz Domański,Wanda Gołkowska, Alojzy Gryt, Grażyna Jaskierska-Albrzykowska, Zdzisław Jurkiewicz, Wojciech Kaniowski, Teresa Klaman, Paulina Komorowska-Birger, Anna Kutera, Romuald Kutera, Christos Mandzios, Daria Milecka, Eugeniusz Minciel, Tomasz Niedziółka, Przemysław Pintal, Leon Podsiadły, Barbara Ropelska, Janina Rudnicka, Marek Sienkiewicz, Elżbieta Terlikowska, Zofia Tkaczyk, Maria Wrońska

25/25

Galeria Miejska we Wrocławiu

16.12.2016 – 18.01.2017

Wstęp wolny

fot. (góra) plakat wystawy 25/25 Galerii Miejskiej we Wrocławiu

źródło: materiały prasowe

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.