szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Najwyższe sprzedaże roku – ranking

21.12.2016

Aktualności, Świat: aukcje

Koniec grudnia to czas podsumowań, dlatego warto przyjrzeć się najwyższym sprzedażom aukcyjnym tego roku. Czym zaskoczyło nas ostatnie 12 miesięcy? Czy udało się powtórzyć niesamowity sukces 2015 roku na rynku sztuki? 

najwyzsze-sprzedaze

Rok 2016 cechował się dużo większą różnorodnością niż poprzednie lata, chociażby ze względu na fakt, iż w 2015 roku wszystkie najwyższe sprzedaże na rynku sztuki miały miejsce w Nowym Jorku. W tym roku rekordy ostatnich 12 miesięcy ustanowione zostały również w Londynie (Picasso, Rubens, Modigliani) oraz Hong Kongu (Cui Ruzhuo). Jednakże porównując tegoroczne najwyższe kwoty dzieł ze sprzedażami w 2015 roku, okazuje się, że aktualne wyniki nie są imponujące. Gdyby najdroższy w tym roku obraz Moneta (81,4 milionów dolarów) znalazł się ubiegłorocznym rankingu, zająłby dopiero 6 miejsce, zaraz po „Kobietach Algieru (Wersja 'O’)” Picassa (179,3 milionów dolarów), „Akcie leżącym” Modiglianiego (170 milionów dolarów), „Wskazującym człowieku” Giacomettiego (141,2 milionów dolarów), „Pielęgniarce” Lichtensteina (95,3 miliony dolarów) oraz „No. 10” Rothko (81,9 milionów dolarów). Co istotne, również całkowity obrót na aukcjach dzieł sztuki zmalał o połowę w porównaniu z ubiegłym rokiem. Podczas gdy 2015 rok przyniósł zysk równy miliardowi dolarów, tegoroczny wynik to jedynie 548 milionów dolarów.

Pater Paul Rubens, Lot z córkami, 1613-1614, źródło: Christie's

Pater Paul Rubens, Lot z córkami, 1613-1614, źródło: Christie’s

Choć co prawda zestawienie najwyżej wylicytowanych w 2016 roku dzieł odzwierciedla duże spowolnienie na rynku sztuki, nieuniknione zresztą po niesamowitych sukcesach 2015 roku, to jednak jest znakiem jego ciągłego rozwoju. Nie można bowiem zapominać o niesprzyjających warunkach ekonomicznych i politycznych ostatnich 12 miesięcy. Nadal zauważalna jest również tendencja do poszukiwania rzadkich, wyjątkowych dzieł sztuki. Świadczy o tym chociażby sprzedaż „Stogu” Moneta. Praca w ciągu 15 minut licytacji w Christie’s niemal dwukrotnie przekroczyła pierwotną estymację.

Cui Ruzhuo, The Grand Snowing Mountains, 2013, źródło: Poly Auction Hong Kong

Cui Ruzhuo, The Grand Snowing Mountains, 2013, źródło: Poly Auction Hong Kong

Oprócz twórców końca XIX wieku i XX wieku na aukcjach sztuki największym powodzeniem niezmiennie cieszą się rzadkie dzieła starych mistrzów. W tym roku w rankingu najlepszych sprzedaży znalazła się praca Rubensa pt. „Lot z córkami”, która po „Rzezi niewiniątek” sprzedanej w 2002 roku w londyńskim Sotheby’s za sumę 76,6 milionów dolarów okazała się drugim najdroższym obrazem artysty.

Sporym zaskoczeniem może być pojawienie się w zestawieniu chińskiego artysty, Cui Ruzhuo. Obecnie, dzięki potężnemu wsparciu chińskiego domu aukcyjnego Poly Auction Hongkong, jest on jednym z najbardziej cenionych żyjących twórców na świecie. Stworzony przez niego w 2013 roku rysunek tuszem, wylicytowany za kwotę 39,6 milionów dolarów, pozwolił Ruzhuo osiągnąć swój aukcyjny rekord.

fot. (góra) Claude Monet, Stóg, 1891, źródło: Christie’s

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.