szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Najważniejsze odkrycia 2016 roku w dziedzinie sztuki

22.12.2016

Świat: wydarzenia

Rok 2016 obfitował w niesamowite odkrycia w dziedzinie sztuki. Chcielibyśmy zaprezentować Państwu 10 z nich, które miały miejsce w przeciągu ostatnich 12 miesięcy.

Hieronim Bosch,Ogród ziemskich rozkoszy,1503-1510, detal

Hieronim Bosch,Ogród ziemskich rozkoszy,1503-1510, detal

1. Luty – obraz Hieronima Boscha odkryty w Kansas City

Holenderski mistrz pozostawił po sobie bardzo niewielką spuściznę, liczącą zaledwie ponad 20 prac. Nic dziwnego więc, że odnalezienie olejnego obrazu malarza w magazynie The Nelson-Atkins Museum of Art w Kansas City, gdzie leżał zapomniany od ponad 80 lat, wywołało niezwykłą ekscytację środowiska artystycznego. Płótno jest jedną z 5 prac obecnie rezydujących na terenie USA.

2. Kwiecień – Caravaggio odnaleziony na poddaszu jednego z francuskich domów

Druga, długo zaginiona wersja ikonicznej dla Caravaggia pracy „Judyta odcinająca głowę Holofernesowi” została odkryta na jednym z francuskich strychów. Po gruntownym przebadaniu obrazu przez ekspertów, stwierdzono, że wyszedł od spod ręki barokowego mistrza. Praca ta została zrealizowana w Neapolu i zaginęła na początku XVII stulecia, podczas gdy pierwsza jej wersja namalowana w Rzymie wisi w Narodowej Galerii Sztuki Starożytnej w Pallazo Barberini.

Paul Gauguin, "Fleurs D'Ete Dans Une Goblet",1885, źródło: Litchfield County Auctions

Paul Gauguin, „Fleurs D’Ete Dans Une Goblet”,1885, źródło: Litchfield County Auctions

3. Maj – zrabowane dzieła rzeźbiarskie odnalezione w Moskwie

Niemal 60 renesansowych rzeźb zrabowanych podczas II wojny światowej z berlińskiego Bode Museum odkryto w magazynie Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina w Moskwie. Większość prac okazała się niestety poważnie uszkodzona. Dopiero po gruntownej konserwacji rzeźby zostaną wystawione.

4. Czerwiec – Zaginiona martwa natura Gauguina odnaleziona w Connecticut

Dawno zaginiony obraz Gauguina został odkryty przez reprezentantów lokalnego domu aukcyjnego w mieszkaniu emerytowanego handlarza antykami, który nie zdawał sobie sprawy, iż jest w posiadaniu dzieła mistrza impresjonizmu. Praca została uwierzytelniona przez paryski Instytut Wildensteina.

5. Czerwiec – Nowy niebieski pigment

W 2009 roku chemik Mas Subramanian i jego zespół badawczy z Oregon State University, podczas prowadzenia eksperymentów związanych z elektroniką, natknął się przypadkowo na niezwykle wyrazisty i trwały pigment, nazwany „Ylnmn blue”. W 2016 roku został on dopuszczony do użytku i obecnie jest stosowany przez niektóych artystów.

Albrecht Dürer, "Św. Hieronim w pracowni", Źródło: Christie's

Albrecht Dürer, Św. Hieronim w pracowni, Źródło: Christie’s

6. Lipiec – odkrycie miedziorytu Albrechta Dürera

W lipcu pewien kolekcjoner odkrył na pchlim targu w Sarrebourg we Francji miedzioryt Albrechta Dürera. Zauważywszy na jego odwrocie pieczęć niemieckiej Galerii Miejskiej w Stuttgarcie uczciwy nabywca zgłosił znalezisko do muzeum. Miedzioryt, zaginiony w 1945 roku podczas II wojny światowej, odnaleziony został po 70 latach.

7. Wrzesień – Kopia flamandzkiego dzieła okazuje się oryginałem

Uważane za XVIII-wieczną kopię przez ponad 150 lat, pochodzące z XVII wieku przedstawienie Meleagera i Atlanty flamandzkiego malarza Jacoba Jordaensa, przechowywane było w walijskim Swansea Museum. We wrześniu historyk sztuki i prezenter programu BBC „Fake or Fortune”, Bendor Grosvenor, zidentyfikował pracę jako oryginał, co w późniejszym czasie potwierdziły gruntowne badania. Oszacowano, że powstała pomiędzy 1619 a 1622 rokiem praca warta jest 3,8 miliony dolarów.

Rene Magritte, Le domaine enchanté (II), 1953. Źródło: Christie's.

Rene Magritte, Le domaine enchanté (II), 1953. Źródło: Christie’s.

8. Wrzesień – odnalezienie części legendarnego płótna René Magritte’a

Konserwatorzy z Norwich Castle Museum & Art Gallery odnaleźli trzecią z czterech części legendarnego płótna René Magritte’a pt. „La Pose Enchantée”. Z nieznanych powodów belgijski surrealista w 1927 roku pociął obraz na 4 części i namalował na tych fragmentach inne przedstawienia. Dwie poprzednie części zostały odkryte w 2013 roku w nowojorskiej Museum of Modern Art oraz sztokholmskim Moderna Museet.

Ernst Ludwig Kirchner, Davos im Sommer, 1925

Ernst Ludwig Kirchner, Davos im Sommer, 1925

9. Listopad – odkrycie „zaginionego miasta” w Egipcie

Zespół egipskich archeologów odkrył „zaginione miasto” sięgające swoimi początkami 5 316 roku p. n. e. Uważa się je za pierwszą stolicę Egiptu. Naukowcy zapowiadają, że ten sensacyjny fakt rzuci nowe światło na starożytną historię Państwa.

10. Listopad – odkrycie nieznanego obrazu Ernsta Ludwiga Kirchnera

Pod płótnem obrazu „Schlittenfahrt im Schnee”, datowanym na lata 1927-1929 konserwatorzy z Städel Museum we Frankfurcie odkryli nieznany wcześniej obraz autorstwa Ernsta Ludwiga Kirchnera. Nowo odnaleziona praca pt. „Szene im Café”, stworzona około 1926 roku, była rozciągnięta na tej samej ramie, lecz przykryta pejzażem.

fot. (góra) Caravaggio, Judyta odcinająca głowę Holofernesowi, przed 1610

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.