szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Galeria Sztuki Dawnej w stołecznym Muzeum Narodowym już otwarta

23.12.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

Wczoraj w stołecznym Muzeum Narodowym otwarto Galerię Sztuki Dawnej powstałą z dotychczasowej Galerii Sztuki Zdobniczej oraz Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego. Zwiedzająca ją publiczność będzie miała okazję zapoznać się obszerną kolekcją europejskiego i staropolskiego malarstwa, rzeźby oraz rzemiosła artystycznego, pochodzącego z okresu od XV do XVIII wieku.

Galeria Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Warszawie zaaranżowana została jako przestrzeń wystawiennicza łącząca rozmaite obszary sztuki, a przez to również ukazująca różnorodne płaszczyzny ówczesnego życia społecznego dawnej Europy, z uwzględnieniem kultury dworskiej, miejskiej oraz religijnej. Zbiór zawiera dzieła między innymi takich artystów, jak Sandro Botticelli, Giovanni Bellini, Jacob Jordaens, Lucas Cranach Starszy, Tintoretto a także malarzy z kręgu Rembrandta.

Charakter kultury dworskiej przedstawiono w ekspozycjach trzech kolejnych sal: „Pałac i willa”, „Dwór książęcy i wielkoksiążęcy” oraz „Dwór magnacki i siedziba szlachecka”. Widzowie mogą podziwiać tam zarówno obrazy, czy rzeźby, jak i meble, tapiserie, tkaniny, kobierce, wyroby złotnicze, srebra, fajanse oraz porcelanę. Do wartych szczególnej uwagi obiektów zaliczyć można na przykład tapiserię podejmującą biblijną tematykę Dawida i Betsabe z początku XVI wieku, „Portret weneckiego admirała” autorstwa Jacopa Tintoretta, a także zespół przedmiotów koronacyjnych Augusta III i Marii Józefy.

Ekspozycja poświęcona kulturze religijnej, o nazwie „Religia i wiara w kościele i w domu”, dotyczy okresu od późnego średniowiecza po czasy poreformacyjne. Publiczność ma okazje zobaczyć tam zarówno oprawę liturgii w miejscach kultu, jak i przedmioty prywatnej pobożności. W tej części wystawy znalazł się niderlandzki tryptyk „Ecce Homo” Maartena van Heemskercka, czy też „Madonna z Dzieciątkiem, świętym Janem Chrzcicielem i aniołem” Sandra Botticellego.

W przestrzeni wystawienniczej dedykowanej kulturze miejskiej umieszczono malarstwo, rzeźbę oraz rzemiosło artystyczne, w tym porcelanę, złotnictwo, szkło i kryształy górskie. W kategorii obrazów, dużo miejsca zajmują tu realizacje słynnych artystów weneckich, na przykład Bernarda Bellotta, czy Francesca Guardi.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, Agnieszka Morawińska, podczas oficjalnego otwarcia Galerii Sztuki Dawnej wyraziła swoje nadzieje na szybkie otwarcie w ramach instytucji stałej Galerii Wzornictwa, zaś w 2018 lub 2019 roku – Galerii Sztuki Starożytnej.

fot. (góra) materiały prasowe Muzeum Narodowego w Warszawie

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.