szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

5 najbardziej innowacyjnych galerii sztuki na świecie

26.12.2016

Aktualności, Świat: wydarzenia

Sklep rynekisztuka

Nietrudno zauważyć, jak bardzo w przeciągu ostatniej dekady pojęcie galerii sztuki zmieniło swoje znaczenie. Instytucje te bowiem coraz odważniej próbują poszerzać swoje funkcje, stając się, obok przestrzeni wystawienniczych, również sklepami, restauracjami, czy przedsiębiorstwami produkcyjnymi. Pragniemy zaprezentować Państwu 5 galerii sztuki, które obecnie uchodzą za najbardziej innowacyjne na świecie.

1. Fort Gansevoort Gallery (Nowy Jork)

Hauser&Wirth, Londyn

Hauser&Wirth, Londyn

Adam Shopkorn otworzył galerię Fort Gansevoort w domu szeregowym przy Gansevoort Street zbudowanym w 1849 roku. Instytucja od początku swojego funkcjonowania stanowiła miejsce promocji mało znanych wówczas artystów, takich jak jazzowy muzyk Dickie Landry. To właśnie pierwsza solowa ekspozycja tego twórcy zorganizowana w Fort Gansevoort pozwoliła mu na wzbudzenie zainteresowania jego pracami także innych instytucji wystawienniczych, na przykład MoMA PS1. Wydaje się, że właściciel galerii posiada niezwykłe zdolności do odnajdywania ciekawych osobowości, a także organizowania interesujących wydarzeń, pozwalających na łączenie sztuki z innymi formami twórczej aktywności. Zeszłorocznym pokazom obrazów Landry’ego towarzyszyły koncerty saksofonowe artysty. Wystawę Roy’a Fowlera Shopkorn połączył z czytaniem wyróżnionej Nagrodą Pulitzera książki „Barbarian Days: A Surfing Life” przez jej autora, nowojorskiego pisarza Williama Finnegana. W najbliższych planach właściciela galerii leży połączenie imprez wystawienniczych z wydarzeniami gastronomicznymi.

2. Galerie Gmurzynska (Zurych, Sankt Moritz, Zug)

Galerie Gmurzynska, Zurych

Galerie Gmurzynska, Zurych

O innowacyjności instytucji najlepiej świadczy ekspozycja „Kurt Schwitters: Merz”, której design powierzono brytyjskiej architekt działającej w duchu dekonstruktywizmu, Zahai Hadid. Faliste, niezwykłe kształty zaprojektowane zostały w hołdzie idei sztuki totalnej, której odzwierciedleniem było Merzbau – abstrakcyjna forma architektury wnętrz, stanowiąca dzieło życia Schwittersa.

3. Hauser & Wirth (Los Angeles, Nowy Jork, Londyn, Somerset, Zurych)

Hauser&Wirth, Londyn

Hauser&Wirth, Londyn

Galeria Hauser & Wirth, której centrum stanowi Nowy Jork, rozszerzyła swoje wpływy zarówno na inne regiony Stanów Zjednoczonych (Los Angeles), jak i na Europę (Szwajcaria, Wielka Brytania). Instytucja niejednokrotnie zaprezentowała swoje innowacyjne, wystawiennicze pomysły, aranżując do tego celu nietypowe miejsca. W marcu bieżącego roku w nowo przejętym przez galerię masywnym budynku dawnego młyna w centrum Los Angeles otwarta została ważna ekspozycja poświęcona abstrakcyjnej rzeźbie tworzonej przez artystki. Kolejną, skutkującą wielkim sukcesem inicjatywą właścicieli galerii było założenie w tym samym mieście restauracji.

4. MadeIn

Szanghajski artysta Xu Zhen nadal kontynuuje swój eksperyment polegający na ciągłym badaniu, czym może być w istocie galeria sztuki.  Demaskuje on przy tym fakt, iż pojęcie tej instytucji kultury posiada współcześnie zupełnie inne znaczenie niż pierwotnie. Wśród zapoczątkowanych przez chińskiego artystę inicjatyw jest na przykład sprzedaż limitowanych dzieł sztuki, wyprodukowanych przez należącą do twórcy firmę MadeIn Company.

Vik Muniz,Muhammad Ali (cassius) (from pictures of chocolate), 2001, źródło: Sotheby's

Vik Muniz,Muhammad Ali (cassius) (from pictures of chocolate), 2001, źródło: Sotheby’s

5. Galeria Nara Roesler (Sao Paulo, Rio de Janeiro, Nowy Jork)

Po ogromnych sukcesach galerii Nara Roesler w Brazylii, jej właściciele postanowili poszerzyć swoje wpływy również na Amerykę Północną, otwierając na początku bieżącego roku oddział w Nowym Jorku. Instytucja znana jest obecnie z reprezentowania międzynarodowych twórców o dużym znaczeniu w środowisku artystycznym, takich jak Vik Muniz, czy Julio Le Parc, ale także mniej znanych, dobrze rokujących autorów, na przykład Paulo Bruscky, który ostatnimi czasy eksponował swoje prace w przestrzeni galerii w Rio de Janeiro.

fot. (góra) Hauser & Wirth, Londyn

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.