szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Polska kupiła kolekcję Czartoryskich

30.12.2016

Aktualności, Polska: wydarzenia

Wczoraj pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz księciem Adamem Karolem Czartoryskim doszło do podpisania umowy w sprawie zakupu kolekcji Fundacji Książąt Czartoryskich, w której skład wchodzi słynna „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci. Stanowiący już własność państwa imponujący zbiór obiektów muzealnych i bibliotecznych trafi do Muzeum Narodowego w Krakowie.

29 grudnia bieżącego roku, po długotrwałych, kilkumiesięcznych negocjacjach wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, działający w imieniu Skarbu Państwa podpisał umowę z księciem Adamem Karolem Czartoryskim i Fundacją Książąt Czartoryskich, dotyczącą zakupu zbiorów Książąt Czartoryskich oraz związanych z nimi nieruchomości, a także roszczeń wobec utraconych w trakcie II wojny światowej, ruchomych dóbr kultury wchodzących w skład kolekcji. Zbiór został przekazany w ręce państwa za kwotę 100 milionów euro.

W skład zbioru wchodzi około 86 tysięcy obiektów muzealnych i blisko 250 tysięcy bibliotecznych, takich, jak starodruki, rękopisy, książki. Do najbardziej znanych elementów kolekcji należy oczywiście „Dama z gronostajem” słynnego włoskiego renesansowego twórcy, Leonarda da Vinci. Innymi, niezwykle cennymi dziełami zbioru są: „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta, „Polonia – Rok 1863” Jana Matejki, rysunki Augusta Renoira, ryciny Albrechta Dürera, buławy hetmańskie, trofea wiedeńskie, akt hołdu pruskiego z 1525 roku, akt unii polsko-litewskiej w Horodle z 1413 roku, a także rękopis „Roczników” Jana Długosza. Łączna wartość kolekcji szacowana jest na 8-10 miliardów złotych, a więc suma 100 milionów euro (ok. pół miliarda złotych), którą państwo zapłaci za przejęcie zbiorów, stanowi zaledwie małą część tej kwoty.

Podczas wczorajszej uroczystości odbywającej się na Zamku Królewskim w Warszawie szef resortu kultury, Piotr Gliński, wyraził radość z realizacji formułowanych od wielu lat postulatów środowiska polskich muzealników, a także wypełnienie woli księżnej Czartoryskiej, aby kolekcja przechowująca najcenniejsze świadectwa polskiej państwowości stała się rzeczywistą własnością narodu. Izabela Czartoryska utworzyła bowiem 215 lat temu muzeum w Puławach w celu gromadzenia „pamiątek polskich” i powierzenia ich potomności.

Tymczasem 23 grudnia dotychczasowy zarząd Fundacji Książąt Czartoryskich podał się do dymisji, co jego ówczesny prezes, Marian Wołkowski-Wolski, tłumaczył brakiem wiedzy o prowadzonych dotąd negocjacjach dotyczących sprzedaży, a przez to utratą zaufania do fundatora. Na stanowisko nowych członków zarządu powołano Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego oraz Macieja Radziwiłła.

fot. (góra) Leonardo da Vinci, Dama z gronostajem (fragment), ok 1489

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.