szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

David Hockney na rynku sztuki

04.01.2017

Aktualności, Świat: aukcje

Pomimo iż David Hockney już od kilku dekad jest jednym z najbardziej znanych i najchętniej wystawianych w muzeach artystów współczesnych na świecie, jego wyniki aukcyjne nie przekładały się jak dotąd na popularność, którą twórca się cieszył. Okazuje się jednak, że sytuacja artysty na rynku sztuki powoli ulega zmianie, na co dowodem może być jego nowy rekord sprzedażowy, który padł na jednej z licytacji w domu aukcyjnym Sotheby’s.

David Hockney malujący Woldgate Woods, 24, 25, and 26 October 2006, 2006, źródło: Sotheby's

David Hockney malujący Woldgate Woods, 24, 25, and 26 October 2006, 2006, źródło: Sotheby’s

17 listopada w nowojorskim Sotheby’s obraz Davida Hockney’a pt. „Woldgate Woods, 24, 25, and 26 October 2006” z 2006 roku został sprzedany za blisko 12 milionów dolarów. Ta namalowana w cztery dni na sześciu połączonych ze sobą płótnach, imponującej wielkości praca ustanowiła rekord sprzedażowy artysty. Jego dotychczasowe najdroższe dzieło pt. „Beverly Hills Housewife” wylicytowane zostało w maju 2009 roku w Christie’s za niecałe 8 milionów dolarów. Sukces obrazu „Woldgate Woods, 24, 25, and 26 October 2006” uzasadnić może fakt ekspozycji w 2012 roku na retrospektywnej wystawie Hockney’a w Royal Academy of Arts w Londynie, która przyciągnęła ponad 600 tysięcy widzów, później w Muzeum Guggenheima w Bilbao, a w końcu w Muzeum Ludwig w Kolonii.

David Hockney, Beverly Hills Housewife, 1966-1967, źródło: Christie's

David Hockney, Beverly Hills Housewife, 1966-1967, źródło: Christie’s

Zgodnie ze słowami Gregoryego Billaulta, dyrektora Wydziału Sztuki Współczesnej Sotheby’s, twórczość Davida Hockney’a, podobnie jak malarstwo Francisa Bacona, czy Luciana Freuda, stanowi obecnie filar powojennej sztuki brytyjskiej. Opinia ta pochodząca od analityka rynku sztuki sugeruje, że potencjał dzieł artysty będzie coraz bardziej doceniany przez kolekcjonerów, co przełoży się na ustalanie wyższych estymacji dla jego prac. W listopadzie minionego roku, oprócz wspomnianego wyżej rekordu, padła jeszcze jedna imponująca kwota za pracę Hockney’a. Dzieło pt. „The Gate” z 2000 roku kupione zostało za blisko 7 milionów dolarów, co stanowi trzeci najwyższy wynik w trakcie całej działalności twórcy. Należy także dodać, iż ubiegły rok okazał się najlepszym okresem w całej historii Hockney’a na rynku sztuki. W ciągu minionych 12 miesięcy kwota z całkowitego obrotu dziełami brytyjskiego artysty wyniosła aż 34,6 miliony dolarów.

David Hockney, Autoportret z niebieską gitarą, 1977, olej na płótnie

David Hockney, Autoportret z niebieską gitarą, 1977, olej na płótnie

Wydaje się też, że popularność Hockney’a nie będzie maleć. W początkach lutego bieżącego roku w Tate Britain w Londynie planowana jest bowiem duża retrospektywa autora. Wystawa organizowana we współpracy z Centrum Pompidou w Paryżu oraz Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, zgromadzi około 150 prac obejmujących 60 lat twórczości artysty.

Hockney, który niebawem świętować będzie swoje 80 urodziny, znany jest z zamiłowania do eksperymentów formalnych. W swojej twórczej praktyce sięga nie tylko po malarstwo, ale i rysunek, fotografię oraz grafikę komputerową. Był jednym z pierwszych artystów wykorzystujących w swojej pracy tablet, dzięki któremu tworzył dzieła w pop-artowym stylu przy użyciu radykalnej palety kolorów. Póki co jednak cyfrowe realizacje Hockney’a są wciąż nieobecne na rynku sztuki.

fot. David Hockney, Guest House Wall, źródło: Sotheby’s

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

Rynek i Sztuka - logotyp

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

21.11.2016 / Aktualności, Świat: aukcje

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.