szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Najdroższe prace japońskich artystów w 2016 roku

05.01.2017

Aktualności, Świat: aukcje

Roczny ranking najdroższych dzieł japońskich artystów wyraźnie pokazuje, że to Hongkong w ciągu minionych 12 miesięcy stanowił najbardziej sprzyjający rynek dla sprzedaży japońskiej sztuki. Spośród wymienionych 10 najdroższych prac aż 6 z nich zostało bowiem wylicytowanych w artystycznym centrum Chin.

sztuka-japonska

Ranking najdroższych prac japońskich artystów w 2016 roku, źródło: http://www.artprice.com/

Yayoi Kusama, White No. 28, źródło: christie's

Yayoi Kusama, White No. 28, źródło: christie’s

Na szczycie zestawienia znajduje się realizacja Tsuguharu Foujita, urodzonego w 1886 w Tokio malarza, rysownika i grafika. Dzieła artysty zawierają w sobie zarówno silne oddziaływania sztuki wschodniej, zwłaszcza tradycyjnej kaligrafii, jak i inspiracje zaczerpnięte z twórczości europejskiej. Po przyjeździe do Paryża w 1913 roku, szybko nawiązał on przyjazne stosunki z ówczesnymi reprezentantami sztuki francuskiej, między innymi Amadeo Modiglianim oraz Chaimem Soutine’em, pod których wpływem się znajdował. Zauważyć można jednak, iż Foujita jest artystą dużo bardziej popularnym w Azji niż w Europie. To właśnie sprzedaż dzieła „Enfant égarée” w nowojorskim Sotheby’s za ponad milion dolarów w 1990 roku pozwoliła nadać mu miano najbardziej cenionego japońskiego artysty na świecie. W 2016 roku, wylicytowany za ponad 5 milionów dolarów „Akt z kotem” ustanowił aukcyjny rekord twórcy. Wartość tej subtelnej pracy, która w 2014 roku osiągnęła kwotę 1,9 miliona dolarów, w ciągu dwóch lat wzrosła ponad 2-krotnie. Ostatnie 12 miesięcy okazały się najlepszym okresem dla twórczości Foujita w historii. Całkowity obrót ze sprzedaży jego dzieł wyniósł bowiem ponad 16 milionów dolarów, podczas gdy w 2015 roku – 5 milionów dolarów. Poza Hongkongiem, sprzedaż prac japońskiego artysty uzyskuje dobre wyniki również w Paryżu (31% sprzedaży wszystkich dzieł twórcy w ciągu ostatniej dekady).

Yoshitomo Nara, The Little Star Dweller, źródło: christie's

Yoshitomo Nara, The Little Star Dweller, źródło: christie’s

Pomimo iż Yayoi Kusama jest obecnie jedną z najbardziej cenionych artystek na świecie, jej najdroższe dzieło w ubiegłym roku osiągnęło jedynie 2,5 miliona dolarów. Nie jest to z pewnością imponujący wynik, zważywszy na wcześniejsze sukcesy artystki (7,1 miliona dolarów w 2014 roku za pracę „White No. 28” sprzedaną w nowojorskim Christie’s oraz 7 milionów dolarów w 2015 roku za „No. Red B” w Sotheby’s w Hongkongu). Faktem pozostaje jednak to, iż umieszczona w rankingu realizacja pt. „Cloud Considering” w 2008 roku na aukcji w Tokio wylicytowana została za około 85 tysięcy dolarów. Jej wartość wzrosła zatem w ciągu niespełna 10 lat o ponad 2,4 miliony dolarów.

Ceny prac Kazuo Shiragi diametralnie wzrastać zaczęły od 2013 roku, kiedy to w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku odbyła się wielka retrospektywa założonej przez twórcę Grupy Gutaï. Od tego czasu dzieła Shiragi na aukcjach w Paryżu, Nowym Jorku, Hongkongu, czy Monachium osiągały sumy równe milionom dolarów.

Najmłodszym artystą, który znalazł się w rankingu jest urodzony w 1959 roku Noshitomo Nara. Okres jego największych sukcesów datuje się na 2015 rok, kiedy to padł absolutny rekord za dzieło twórcy – obraz „The Little Star Dweller” osiągnął w nowojorskim Christie’s kwotę 3,4 milionów dolarów. Cały obrót ze sprzedaży prac artysty w tym okresie szacuje się na 29 milionów dolarów.

fot. (góra) Tsuguharu Foujita, Nu au chat, źródło: Sotheby’s

Katarzyna Zahorska 

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.