szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Ładne i brzydkie obrazy – Yolanta Nikt i Zdzisław Nitka -13 stycznia w ART MAIN STATION by mia

11.01.2017

Aktualności, Polska: wydarzenia

ART KONSULTACJE PREMIUM

Na zakończenie roku obecności mia ART GALLERY na Dworcu Głównym we Wrocławiu, po ekspozycji spektakularnych dzieł, prezentacji różnorodnych postaw krytycznych i artystycznych, ART MAIN STATION by mia zaprasza na pełną energii, koloru i radości życia wystawę malarstwa dwojga artystów wrocławskich, niezwykle charakterystycznych i stanowiących niejako symbol ekspresji twórczej tego miasta. Yolanta Nikt i Zdzisław Nitka zapraszają do swojego świata.

Jak pisze kurator wystawy Andrzej Saj: „mówienie o ładnych (albo pięknych) i brzydkich obrazach jest oparte tylko na pewnej figurze retorycznej, dość przewrotnie zaproponowanej przez autorów dzieł i tylko po to, by w tej grze konwencji podkreślić wątki różniące ich twórczość, która jednak wcale tak wyraźnie nie różni się w deklarowanych postawach. No bo czy ciepłe i sensualne obrazy Yolanty Nikt są właśnie tymi <<ładnymi>>, gdy tymczasem te ostre w zestawieniach formy i koloru prace Zdzisława Nitki są <<brzydkie>>? A może wolno je odczytywać zupełnie przeciwnie? Ten sąd (władzę sądzenia?) pozostawmy odbiorcom. W sztuce ani estetyka piękna (choć dominująca), ani estetyka tzw. brzydoty nie musi dominować – co dowodził już w swych pracach Umberto Eco”.

Yolanta Nikt ulega długotrwale fascynacji sztuką naiwną – z prostym i szczerym przekazem. “Najchętniej zwiedzam muzea Etnograficzne. Tam rozumiem. Tam dobrze się czuję. Wielokrotnie jeżdżę do Paszyna (koło Nowego Sącza), czy Kadzidła (Ostrołęka). Tam poznaję artystów ludowych. Kupuję Ich sztukę. Sięgam do autentycznych kurpiowskich wycinanek, tworząc z nimi rozmaite swoje kolaże. Maluję raczej poza aktualnymi modami. Piszę krótkie teksty na swoich obrazach. Poszukuję metafor i uproszczonego realizmu, gdzie figuratywność miesza się troszkę z abstrakcją”.

Imperatyw tworzenia każdy artysta ma inny. Dla Zdzisława Nitki szczególnie inspirujące są obrazy i książki z malarstwem, muzyka, wycinki codzienności. “Dużo czytam – trochę klasycznej literatury, ale głównie książki dotyczące historii okresu drugiej wojny światowej, także te o sztuce współczesnej – co niestety odbywa się kosztem czasu poświęconego malarstwu. Widocznie tak ma być. Życie jest na tyle ciekawe, że nie widzę siebie zamkniętego w pracowni przez kilka godzin dziennie. Ponoć Edward Munch malował jedną godzinę dziennie, i myślę, że jest to zdrowe podejście do pracy. Oczywiście patrząc szerzej na kontekst pracy malarskiej – książki, muzyka, film, poezja, gazety, wernisaże, spotkania z ludźmi, facebook, są dla mnie właściwym źródłem inspiracji. Zatem wszystko jest okey”.

Mocny ekspresjonizm Zdzisława Nitki zestawiony z romantycznym malarstwem Yolanty Nikt nie dość, że nie przeszkadza sobie, to dodaje wartości każdej ze stron.

Dzielą się z nami swoim własnym, prywatnym, często intymnym, ale jednak wspólnym światem. I to jest wyjątkowe i piękne. Czujmy się do niego zaproszeni.

Od 13 stycznia 2017 w ART MAIN STATION by mia, do 5 lutego 2016.

Dodatkowym, wyjątkowym elementem wystawy będzie wyświetlenie filmów o artystach zrealizowanych przez TVP 3 Wrocław.

Yolanta Nitka Nikt
Urodziła się we Wrocławiu. Po studiach zamieszkała w Obornikach Śląskich. Studiowała malarstwo na Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu – obecnie ASP. Dyplom w 1988r. w pracowni prof. Józefa Hałasa, rysunek u prof. Aleksandra Dymitrowicza. Zajmuje się malarstwem olejnym, chętnie tworzy kolarze na papierze, czasem pisze wiersze. Długotrwale fascynuje się sztuką naiwną. „Pracuję w swojej pracowni, gdy mam pogodny umysł. Posługuję się uproszczonym językiem malarskim. Pociąga mnie w malarstwie lekkość, zwięzłość, dotykanie się różnych materii, zestawianie ich ze sobą. Najbardziej lubię, gdy obraz sam się maluje, opierając nawet o niezrozumiałe…”

Zdzisław Nitka

Urodził się w 1962 r. w Obornikach Śl. W 1987 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, gdzie zrealizował dyplom w pracowni prof. Józefa Hałasa. Od 1988 r.
pracuje w macierzystej uczelni (Akademia Sztuk Pięknych) – obecnie jako profesor nadzwyczajny malarstwa. Debiutował w wystawach: „Ekspresja lat 80-tych” w Sopocie (1986) i indywidualnej wystawie w warszawskiej galerii Test (1988). Wystawiał w Niemczech, USA, Francji, Danii, Rosji i Holandii. Najważniejsze wystawy jego malarstwa miały miejsce w BWA w Bielsku-Białej (2002)
i Muzeum Śląskim w Katowicach (2008). „Maluję obrazy, historie, które są ważne dla mnie w aktualnym czasie – i może to być portret barda i przyjaciela z facebooka Karstena Troyke, albo widok płonącego miasteczka z książki o holokauście”.

 

fot. (góra) wystawa „Ładne i brzydkie obrazy” – malarstwo Yolanty Nikt i Zdzisława Nitka, baner – materiał promocyjny organizatora

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.