szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE NOWA EDYCJA JESIEŃ

10 najważniejszych nabytków muzealnych 2016 roku

12.01.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Pisaliśmy już o 10 najważniejszych odkryciach w sztuce 2016 roku. Czas na kolejną dziesiątkę. Tym razem prezentujemy jak największe na świecie instytucje związane ze sztuką, wydawały pieniądze w ubiegłym roku. Oto 10 największych nabytków muzealnych zeszłego roku.

Danaë, Orazio Gentileschi

Danaë, Orazio Gentileschi

J. Paul Getty Muzeum, Los Angeles
Rekordowa suma padła w muzeum sztuki oraz instytucie badawczym konserwacji sztuki znajdującym się w Los Angeles w Kalifornii – J.Paul Getty Museum. To kolejna praca z trzyczęściowej serii obrazów włoskiego artysty Orazio Gentileschiego. Mowa o słynnej Danaë, za którą Timothy Potts, australijski historyk sztuki, archeolog oraz dyrektor tej instytucji, zapłacił 30,5 mln dolarów. Jedna z prac trzyczęściowej serii „Lot i jego córki” znajduje się w kolekcji Getty od 1988 roku. Nowy nabytek zdaniem dyrektora muzeum ma zwiększyć prestiż instytucji.

 

 

 

Edouard Vuillard, Woman in the garden

Muzeum d’Orsay, Paryż
Kolekcjonerzy sztuki Marlen i Spencer Hays zobowiązali się oddać Musée d’Orsay w Paryżu własną kolekcję postimpresjonistycznych dzieł sztuki. W tym prac takich mistrzów jak: Pierre Bonnard, Edouard Vuillard czy Odilon Redon. Małżeństwo zaczynało swoją przygodę z kolekcjonowaniem dzieł na początku lat 70. dekorując swój dom w Nashville. To największy dar jaki francuskie muzeum otrzymało od cudzoziemca od 1945 roku. Muzeum zobowiązało się pokazać całą kolekcję w specjalnie przygotowanej do tego sali.

 

 

 

 

 

 

Fra Angelico, Virgen de la granada,

Fra Angelico, Virgen de la granada

Muzeum Prado, Madryt
To mieszczące się w Madrycie muzeum, jest jednym z najważniejszych i najbogatszych muzeów na świecie. W 2016 roku Prado zakupiło XV-wieczny obraz włoskiego malarza religijnego wczesnego renesansu – Fra Angelico. Obraz przedstawiający Dziewicę Maryję wraz z Dzieciątkiem Jezus, jest jednym z ostatnich wielkich dzieł tego artysty wykupionych z prywatnej kolekcji. Jak podaje prasa muzeum za obraz „The Virgin and Child with two Angels or The Virgin of the Pomegranate” zapłaciło 18 mln euro.

 

 

 

 

 

 

Centre Georges Pompidou, Paryż

Centre Georges Pompidou, Paryż

Centrum Pompidou, Paryż
Ponad 250 dzieł sztuki rosyjskiej i radzieckiej z drugiej połowy XX wieku zostały przekazane francuskiej placówce przez grupę artystów oraz ich spadkobierców, a także rosyjskiego miliardera i oligarchę Władimira Olegowicza Potanina. Datki mają wypełnić zbiory sztuki konceptualnej Pompidou. Wystawa retrospektywna potrwa w muzeum do 27 marca 2017 roku, potem przejdzie do stałem ekspozycji galerii.

 

 

 

 

Victoria and Albert Museum, Londyn

Victoria and Albert Museum, Londyn

Muzeum Wiktorii i Alberta, Londyn
To największe muzeum sztuki i rzemiosła w Londynie liczące 4,5 mln eksponatów w zeszłym roku powiększyło swoją kolekcję. Tym razem nie obeszło się bez kontrowersji. Kolekcja ponad 400.000 fotografii do tej pory znajdujących się w Narodowym Muzeum Mediów w Bradford w Wielkiej Brytanii, przeniesiona została do Muzeum Wiktorii i Alberta. Kolekcja obejmuje wczesne dagerotypy oraz albumy pochodzące z kolekcji Royal Photographic Society. To jedna z najstarszych na świecie towarzystw fotograficznych założonych w Londynie. Fakt przeniesienie zbiorów wzbudził protest lokalnych polityków z Bradford.

 

 

 

The Armada Portrait of Elizabeth I, 1590

The Armada Portrait of Elizabeth I, 1590

Muzeum Greenwich, Londyn
Jeden z najsłynniejszych portretów królowej Elżbiety I, do tej pory był własnością rodziny Tyrwhitt-Drake. Fundacja Królewskiego Muzeum w Greenwich w 2016 roku dzięki akcji foundrasingowej uzyskała kwotę pozwalającą na zakup tego obrazu. Dzięki wkładowi własnemu muzeum oraz zbiórce, dzieło zostało zakupione za przeszło 10 mln funtów. Nie znamy twórcy tego arcydzieła angielskiego Renesansu. W tle królowej widać zwycięstwo nad Armadą, które miało miejsce w 1588 roku.

 

 

 

 

 

Kunstsammlung Nordrhein Westfalen, Düsseldorf

Kunstsammlung Nordrhein Westfalen, Düsseldorf

Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen, Düsseldorf
Muzeum Państwowe w Düsseldorfie negocjacje nad kolekcją Dorothee i Konrada Fischera rozpoczęło już w 2009 roku. W zeszłym roku doszło to pomyślnego sfinalizowania tych starań. Kolekcja w połowie została przekazana jako darowizna a w połowie wykupiona i zawiera ponad 200 dzieł artystów z nurtu minimalizmu i konceptualizmu takich jak Dan Flavin, Bruce Nauman czy Sol Lewitt.

 

 

 

 

 

Edward Hopper's Road and Trees (1962) źródło: Philadelphia Museum of Art

Edward Hopper’s Road and Trees (1962) źródło: Philadelphia Museum of Art

Philadelphia Museum of Art, Filadelfia
Muzeum Sztuk Pięknych położone w Filadelfii zostało obdarowane przez zmarłego w 2015 roku filantropa Daniela W. Dietricha II. Zapisał on galerii przekazanie kolekcji ponad 50 dzieł sztuki amerykańskiej oraz kwotę 10 mln dolarów na rozwój artystycznych programów muzeum. Kolekcja zawierać będzie również prace Edwarda Hoppera.

 

 

 

 

Museum of Modern Art New York

Museum of Modern Art New York

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Nowy Jork
Muzeum Sztuki Nowoczesnej otrzymało w darze 102 prace współczesnych artystów wenezuelskich, argentyńskich i urugwajskich. Dar pochodzi z prywatnych rąk Gustavo Cisneros oraz Patricii Phelps de Cisneros. Para obdarzyła również instytut badawczy w muzeum, zajmujący się sztuką Ameryki Łacińskiej.

 

 

 

 

 

Goldstein house (widok z tarasu), Los Angeles

Goldstein house (widok z tarasu), Los Angeles

Los Angeles County Museum of Art, Los Angeles
Słynna rezydencja Johna Lautnera, James Goldstein House, została przekazana muzeum w Los Angeles. To pierwsze takie wcielenie architektury do kolekcji muzeum. Dom tego ekscentrycznego inwestora ulokowany w pobliżu Beverly Hills, przekazany został wraz z całą swoją zawartością: wyposażeniem, najlepszą kolekcją dzieł sztuki oraz samochodem Rolls Royce. Modernistyczną rezydencję mogliśmy oglądać w 1998 roku w filmie braci Coen „Big Lebowski”.

 

 

 

 

źródła:

http://theartnewspaper.com

https://nordonart.wordpress.com

fot. (góra)  Orazio Gentileschi,  Danaë, 1621

Rynekisztuka.pl

portal_rs_adres_www_wb

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.